نکاتی برای انتخاب سه پایه و مونوپاد عکاسی

راهنمای انتخاب سه پایه عکاسی

نکاتی برای انتخاب سه پایه و مونوپاد عکاسی مناسب

اگر عکاسی چیزی بیش از سرگرمی برای شماست، گرفتن یک سه پایه عکاسی یا مونوپاد عکاسی باید در صدر لیست کارهایتان باشد. از بسیاری جهات، انتخاب سه پایه عکاسی به گرفتن عکس‌های با کیفیت بالا کمک می‌کند.

با کمک سه پایه عکاسی دیگر لرزشی برای گرفتن عکس‌ها احساس نخواهید کرد. اینگونه می‌توانید با عمق میدان و نورپردازی بازی کنید، ضمن اینکه این فرصت را به شما می‌دهد تا انواع تکنیک‌ها را آزمایش کنید. اگرچه کارکرد اصلی سه پایه عکاسی نگه داشتن دوربین است، از این رو شما را از گرفتن عکس‌های مات و بی کیفیت باز می‌ دارد.

استفاده از سه پایه عکاسی لزوما باعث موفقیت در عکاسی شما نمی‌شود. شما باید بدانید که چگونه یک مورد خوب را انتخاب کنید. شما باید این ایده را داشته باشید که برای انتخاب سه پایه عکاسی چه چیزی را جستجو کنید، به خصوص که در بازار انتخاب های زیادی وجود دارد.

نکاتی برای انتخاب سه پایه و مونوپاد عکاسی
نکاتی برای انتخاب سه پایه و مونوپاد عکاسی

راهنمای انتخاب سه پایه عکاسی

یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید، اینکه مواد سازنده سه پایه عکاسی انتخاب شده چیست. در واقع سه گزینه برای انتخاب وجود دارد:

  • کاربردی ترین و ارزان ترین مواد اولیه ساخت سه پایه، آلومینیوم است. این معمولا گزینه خریدارانی است که برای اولین بار قصد خرید آنها را دارند.
  • الیاف بازالت از مواد معدنی مختلف ساخته شده و کاملا شبیه فایبرگلاس و فیبر کربن است. اولین تولید کننده سه پایه فیبر بازالت، گیتزو است که در ساخت این محصول از سنگ آتشفشانی استفاده کرد. به همین دلیل به نظر می‌رسد با دوام، اما قطعا مقرون به صرفه تر از فیبر کربن است.
  • بسیاری از عکاسان سه پایه‌ های ساخته شده از فیبر کربن را ترجیح می‌دهند. آنها نه تنها با دوام هستند، بلکه قابل حمل و استفاده و نگهداری آسان هستند. سه پایه فیبر کربن حتی در شرایط آب و هوایی بد نیز خوب کار می‌کند. با این حال، آنها از دو نوع دیگر گرانتر هستند.
مطلب پیشنهادی
از چه کارت حافظه برای دوربین عکاسی استفاده کنیم؟

اگر تازه عکاسی را شروع کرده‌اید، ممکن است سه پایه عکاسی آلومینیومی را امتحان کنید. اما اگر می‌خواهید بارها و بارها از آن استفاده کنید، برای خرید سه پایه عکاسی فیبر کربن هزینه کنید.

قابلیت حمل سه پایه عکاسی

عکاسان معمولا زیاد مسافرت می کنند! اگر شما هم زیاد مسافرت می‌روید، انتخاب سه پایه عکاسی با وزن سبک باید یک عامل مهم برای خرید آن باشد. بیشتر سه پایه‌ هایی که در بازار می‌بینیم از کمی بیش از ۱ کیلوگرم تا حدود ۳ کیلوگرم وزن دارند. یکی را انتخاب کنید که احساس راحتی بیشتری در استفاده از آن دارید، به خصوص اگر زیاد مسافرت می‌کنید.

یک گزینه جایگزین عالی برای استفاده از یک سه پایه عکاسی کامل، استفاده از یک سه پایه عکاسی کوچک است. آنها قابلیت حمل بسیار خوبی دارند، نسبتا ارزان هستند و می‌توانند تمامی نیازهای یک عکاس از استفاده از سه پایه را برطرف کنند.

اگر بودجه خوبی برای انتخاب سه پایه عکاسی و خرید آن در نظر گرفته اید، می‌توانید سه پایه‌هایی با دو وزن مختلف سبک و سنگین بخرید، تا هر زمان که نیاز داشتید یکی از آنها را استفاده کنید.

ارتفاع سه پایه عکاسی

ارتفاع سه پایه عکاسی مهم است که چه مقدار باشد. باید در انتخاب سه پایه عکاسی یکی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. هنگام در نظر گرفتن ارتفاع سه پایه، به قسمت‌های مختلف آن توجه کنید. هرچه قسمت‌های بیشتری داشته باشد، برای شما بهتر خواهد بود. بعضی از سه پایه‌ ها ، پنج پایه دارند و این برای جلوگیری از لرزش هنگام عکاسی مناسب است.

ارتفاع سه پایه عکاسی مهم است
ارتفاع سه پایه عکاسی مهم است!

وزن سه پایه عکاسی

اگر قصد دارید با دوربین های DSLR با لنزهای بزرگ و دارای فیلتر عکاسی کنید، به سه پایه‌ ای نیاز دارید که وزن آن را بتواند تحمل کند. تولید کنندگان معمولا اطلاعات مربوط به وزن را در بسته محصول یا وب سایت خود وارد می‌کنند. این اطلاعات را بررسی کنید تا بتوانید سه پایه‌ ای را انتخاب و خریداری کنید که وزن سبکی داشته باشد و بتواند وزن تجهیزات و وسایل دوربین عکاسی را تحمل کند.

مطلب پیشنهادی
نحوه انتخاب صحیح کیف دوربین عکاسی

برای یک دوربین DSLR بدون آینه، به سراغ یک انتخاب سه پایه عکاسی ساده بروید که وزن آن کمی از وزن دوربین شما بیشتر باشد. به یاد داشته باشید که سه پایه شما هرچه محکم تر باشد، وزن بیشتری خواهد داشت، اما ممکن است اگر خیلی سنگین باشد، نتوانید آن را هر جایی با خود ببرید. 

ثبات سه پایه عکاسی

یک سه پایه عکاسی لرزان به شما کمک نمی‌کند. این مشکلات زیادی را در عکاسی برای شما ایجاد می‌کند. بنابراین هنگام جستجوی یک مورد، سطح پایداری و ثبات سه پایه را بررسی کنید. اگر باد شدید بوزد، ثابت می‌ماند؟ آیا در برابر لرزش زمین مقاومت می‌کند؟ یا به راحتی می‌لرزد؟ اگر می خواهید یک سه پایه عکاسی ثابت و مطمئن داشته باشید، دانستن پاسخ این سوالات بسیار مهم است.

ویژگی‌ها و موارد استفاده سه پایه عکاسی

قصد دارید از سه پایه عکاسی چه استفاده‌ ای کنید؟ آیا برای عکاسی به آن احتیاج دارید؟ یا آیا قصد دارید از آن  ساخت فیلم‌های مستند ویدیویی استفاده کنید؟ اگر قصد عکاسی پرتره و عکاسی از سوژه‌های در حال حرکت دارید، بهترین انتخاب استفاده از یک سه پایه عکاسی است که بتواند تمامی نیازهای عکسبرداری را برطرف کند.

ویژگی‌ها و موارد استفاده سه پایه عکاسی
ویژگی‌ها و موارد استفاده سه پایه عکاسی

مونوپاد عکاسی

در حالی که یک سه پایه روی سه پا ایستاده، یک مونوپاد عکاسی تنها روی یک پایه ایستاده است. به دلایل مختلف ممکن است بخواهید یک مونوپاد عکاسی بخرید. اگر می‌خواهید وسیله‌ شما سبک تر (از سه پایه) باشد، انتخاب خوبی است. چیزی که می‌توانید در صورت نیاز از آن برای عکاسی با سرعت بیشتر و مدت زمان طولانی تر استفاده کنید. اگر می‌خواهید یک سوژه متحرک را عکاسی کنید، استفاده از مونوپاد عکاسی بهترین گزینه است.

مطلب پیشنهادی
نکاتی قبل از خرید لنزهای سیگما آرت (Sigma Art)

عکاسانی که هنگام مسافرت قصد ندارند، وسایل سنگین را با خود حمل کنند، از یک مونوپاد عکاسی استفاده می‌کنند، زیرا استفاده و تنظیم آن ساده تر است. برای فیلمبرداری از صحنه‌های بیرونی بسیار مناسب است زیرا می‌توانید به راحتی آن را جابجا کنید. بسیاری از عکاسانی که صحنه‌های ورزشی و حیات وحش را شکار می‌کنند، اغلب ترجیح می دهند که مونوپاد را حمل و استفاده کنند.

هنگام جستجو برای انتخاب و خرید مونوپاد خوب، باید تمام عواملی که هنگام جستجوی یک سه پایه عکاسی را در نظر می‌گرفتید، در نظر بگیرید. در کل، با این وجود، باید کارایی و عملکرد و دوام مونوپاد را برای خرید و استفاده از آن در اولویت قرار دهید.

یک مونوپاد عکاسی تنها روی یک پایه ایستاده است!
یک مونوپاد عکاسی تنها روی یک پایه ایستاده است!

انتخاب و خرید هر دو

اگر شما فردی هستید که بودجه خوبی کنار گذاشته‌ اید و برای سرمایه گذاری خود بر روی خرید وسایل و لوازم جانبی کاربردی ارزش قائل هستید، بهترین گزینه خرید هر دوی آنها است. مواردی وجود خواهد داشت که شما فقط به یک سه پایه عکاسی احتیاج دارید و موارد دیگری وجود دارد که فقط به استفاده از یک مونوپاد عکاسی نیاز خواهد داشت. حتی ممکن است کارها یا پروژه‌هایی وجود داشته باشد که برای عکاسی مناسب به انواع متفاوتی از هر کدام نیاز داشته باشید. صرف نظر از اینکه یکی از آنها یا هر دو را بخرید، اگر می‌خواهید عکس‌ های عالی و با کیفیت بگیرید، باید از اینکه دوربین شما از آنها پشتیبانی کند، اطمینان حاصل کنید. همچنین سه پایه هایی وجود دارند که به مونوپاد تبدیل می شوند اما واثعا زمان زیادی را تلف میکنند!

راهنمای خرید مونوپاد عکاسی و فیلم برداری
راهنمای خرید مونوپاد عکاسی و فیلم برداری

همراهان عزیز ، انواع مختلف سه پایه و مونوپاد عکاسی به زودی در بخش پایه لنزوکم قرار میگیرد!

دیدگاه‌ها ۰

*
*

سوالی دارید؟ در واتس آپ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
به علت نوسانات ارز برای قیمت نهایی حتما تماس بگیرید! (واتس اپ یا تلفن)