ناگفته های جالب درباره دوربین عکاسی

نحوه کار دوربین عکاسی و مهمترین کاربرد آن

دوربین عکاسی همه جا است. از لپ تاپ شما گرفته تا، دو مورد در تلفن همراه و احتمالاً یک جفت در رایانه شما که هرگز استفاده نکرده اید. و حتی ممکن است بر روی زنگ خانه شما باشد، یا حتی به سر شما بسته شده باشد. ما در این مطلب سعی کرده ایم یک راهنمای کلی درباره این وسیله پر کاربرد برای شما ارائه دهیم تا آگاهانه بتوانید خرید خود را انجام دهید.

 

همانند راهنمای خرید تلفن های هوشمند ما، باید مراقب باشیم که این امر را به عنوان یک دستورالعمل قطعی در مورد خرید دوربین عکاسی انتخاب نکنیم. آنچه ما در این مطلب می خواهیم بیان کنیم، این است که با تفکیک داده های معنی دار از موارد بی معنی به شما کمک کنیم تا یک تصمیم آگاهانه برای خرید دوربین های عکاسی بگیرید.

این یک راهنما برای تشخیص مواردی است که در تجربه عکاسی و نتایج شما قابل تشخیص است. ما چند دوربین مورد علاقه خود را در دسته بندی های زیر انتخاب کرده ایم، اما این دوربین ها با گذشت زمان تغییر خواهند کرد، زیرا علم و فناوری روز به روز پیشرفت می کند.

هر کدام از دوربین های عکاسی، از وب کم ریز تعبیه شده در لپ تاپ شما گرفته تا دوربین عکاسی حرفه ای تمام فریم ساخته شده توسط نیکون و کانن، با همان اصول اساسی اولیه کار می کنند. آنها از نام اصلی عکاسی گرفته شده اند، ریشه های آن عکس های یونانی، به معنی نور و نمودار به معنی ترسیم یا ضبط است – ergo، عکس اساساً یک نقشه از نور است. وقتی از منظره مورد علاقه خود عکس می گیرید، در واقع خیابان ها، آسمان خراش ها یا جمعیت فرز را ثبت نمی کنید – در حال ضبط نور منعکس کننده از آنها هستید.

دوربین عکاسی دیجیتال

دوربین عکاسی دیجیتال

 

مطلب پیشنهادی
نحوه انتخاب صحیح کیف دوربین عکاسی

متداول ترین روش برای ساخت آنها ، هدایت نور از طریق لنز بر روی ماده حساس به نور است که آن را خیس کرده و به تصویر تبدیل می کند. این بوم جاذب نور زمانی فیلمی بود که از آن زمان در شوترهای دیجیتال مدرن با حسگرهای الکترونیکی جایگزین شده است. در هر صورت، شروع گرفتن نور با باز کردن یک کرکره در مقابل سطح حساس به نور انجام می شود. با تنظیم مدت زمان باز ماندن آن شاتر (سرعت شاتر)، حساسیت سنسور دیجیتال (ISO) و میزان عبور نور از لنز (دیافراگم)، می توانید دقیقاً نحوه نمایش تصویر خود را کنترل کنید.

مشخصات دوربین عکاسی مناسب چیست؟

مدل ها و برندهای مختلفی از دوربین عکاسی در جهان وجود دارد، و انتخاب بهترین و مناسب ترین دوربین شاید کمی دشوار و نیز خسته کننده باشد. اما درک مشخصات دوربین، مانند؛ وضوح و مگاپیکسل، اندازه سنسور و محدوده ISO و سرعت انفجار و نسبت ابعاد کمک شایانی به خریداران خواهد کرد.

سوال این است که همه این مشخصات به چه معناست و مهمترین آنها کدام یک هستند؟ به عنوان مثال، دوربین  ۳۵۰۰Nikon D دارای عمر باتری ۱۵۵۰ عکس است که ۵ برابر بیشتر از یک دوربین بدون آینه با همان قیمت است. بنابراین این دوربین بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال بهترین دوربین عکاسی با عمر باتری بیشتر هستند می باشد.

انواع دوربین عکاسی

انواع دوربین عکاسی

 

۱- نوع سنسور:

چندین نوع مختلف سنسور در دوربین های دیجیتال وجود دارد که APS-C و فول فریم محبوب ترین نوع هستند. دوربین عکاسی گران قیمت برای عکاسان علاقه مند و حرفه ای، مانند Sony A7R II، به طور معمول دارای یک سنسور فول فریم هستند. تفاوت اندازه سنسورها به این معنی است که این دوربین ها زمینه دید متفاوتی را ارائه می دهند.

مطلب پیشنهادی
نکات کلیدی عکاسی پرتره چیست؟

منظور من اینجاست …

اگر من یک دوربین فول فریم داشته باشم و هنگام عکاسی با دوربین APS-C در کنار شما بایستم، تصاویری که می گیریم متفاوت خواهد بود ، حتی اگر از همان لنز استفاده کنیم و از همان فاصله عکس بگیریم. یک دوربین فول فریم بیشتر صحنه را نشان می دهد زیرا دارای سنسور بزرگتری است. در مقایسه با دوربین APS-C با لبه های تصویر بریده شده، صحنه را کمتر نشان می دهد و تقریباً بزرگنمایی می شود.

۲- تعداد مگاپیکسل:

تعداد مگاپیکسل دوربین عکاسی، تا حدی وضوح تصاویر ایجاد شده را تعیین می کند. هرچه مگاپیکسل بیشتر باشد، هر چه رزولوشن بالاتر باشد، می توانید چاپ بیشتری داشته باشید. اینکه شمارش مگاپیکسل به اندازه کافی خوب باشد به عکاس بستگی دارد.

به عنوان مثال، یک عکاس حرفه ای چیزی مانند ۸۱۰Nikon D را ترجیح می دهد زیرا دارای سنسور ۳۶ فریم مگاپیکسلی است که از وضوح عالی برای چاپ در هر اندازه برخوردار است.

فروش دوربین عکاسی

فروش دوربین عکاسی

 

۳- نسبت تصویر و ناحیه تصویر:

نسبت تصویر به شکل تصاویری است که دوربین عکاسی می تواند ایجاد کند. نسبت ابعاد ۱× ۱ به یک تصویر کاملا مربعی اشاره دارد، در حالی که نسبت ابعاد ۱۶× ۹ به یک تصویر مستطیل شکل گسترده اشاره دارد.

دوربین هایی که با نسبت ۴× ۳ عکاسی می کنند، تصاویری تولید می کنند که کمی گسترده تر از قد بلند هستند. دوربین های فول فریم با نسبت ۳×۲عکس می گیرند.

مطالب در این زمینه گسترده است و اگر علاقه مند به آن هستید می توانید مقالات تولید شده در این زمینه را مطالعه کنید.

خرید دوربین عکاسی

خرید دوربین عکاسی

 

مطلب پیشنهادی
نکات کلیدی عکاسی در خانه چیست؟

انواع دوربین عکاسی کدام است و ویژگی هر کدام؟

با گذشتن زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد تولید مدل های جدید از دوربین عکاسی با فناوری بالایی  هستیم، دوربین هایی که از ابزارهای پیشرفته و پر از ویژگی ها و قابلیت های خاص، برخوردار هستند. دوربین های فوق پیشرفته دارای نقاط فوکوس خودکار بیشتری هستند و قابلیت های زیادی را دارا می باشند. این بدان معناست که، هرچه یک دوربین از نقاط فوکوس خودکار بیشتر باشد، احتمال ثبت سوژه با جزئیات بیشتر بیشتر است. هرچه نقاط فوکوس خودکار بیشتر باشد، دوربین توانایی ردیابی سوژه متحرک را خواهد داشت.

انواع مختلف دوربین عکاسی موجود در بازار عبارت است از:

  1. دوربین‌های DSLR
  2. دوربین‌های کامپکت دیجیتال
  3. دوربین‌های بدون آینه
  4. دوربین‌های آنالوگ
  5. دوربین‌های اکشن ورزشی

هر کدام از دوربین های اشاره شده در بالا دارای مزیت های بسیاری هستند و برای فعالیت خاصی طراحی و تولید می شوند. و بهتر است هنگام خرید دوربین عکاسی فعالیت خود را در نظر بگیرید و با افراد متخصص و نیز با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

 

دیدگاه‌ها ۱

*
*

× مشاوره و پشتیبانی