امکانات فوکوس که خبری از آن نداشتید!

امکانات فوکوس بر روی دوربین

امکانات فوکوس که خبری از آن نداشتید!

فوکوس در دوربین مهمترین بخش عکاسی است. در ادامه می‌توانید با به کار بردن این نکات مفید، فوکوس دوربین خود را دقیق تر و حتی کمی ساده تر تنظیم کنید!

فوکوس در دوربین به صورت خودکار

احتمالا شما با حالت‌های فوکوس خودکار آشنا هستید، اگرچه بیشتر افراد تمایل دارند از حالت‌های فوکوس دستی و جداگانه برای سوژه‌های ثابت و متحرک استفاده کنند. حالت AF-S برای فوکوس بر روی سوژه‌های ثابت در دوربین‌های DSLR و حالت Al Servo (در دوربین‌های کانن) و حالت AF-C (در دوربین‌های نیکون) برای فوکوس بر روی سوژه‌های متحرک تعبیه شده‌ است. با این حال، حالت AF-A (در دوربین‌های نیکون) و AI Focus (در دوربین‌های کانن) گزینه‌ای است که بر روی این دوربین‌های عکاسی تعبیه شده است که تا زمانی که سوژه حرکت نکند، فوکوس در دوربین بر روی حالت ثابت می‌ماند.


روش‌های فوکوس دوربین

در ادامه مقاله انواع روش‌های فوکوس دوربین معرفی و بررسی می‌شود.

۱ – فوکوس دکمه پشتی

یکی از انواع روش‌های فوکوس ، فوکوس دکمه پشتی است. همانطور که برای فوکوس کردن باید دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید، می‌توانید از یک دکمه جداگانه به نام فوکوس دکمه پشتی برای این کار استفاده کنید. این دکمه، شاتر و فوکوس را از هم جدا می‌کند، به این معنی است که می‌توانید فوکوس را از قبل قفل کرده تا از کار کردن آن هنگام فشردن دکمه شاتر جلوگیری شود. برای برخی از دوربین‌های کانن و نیکون یک دکمه AF-ON برای این عملکرد تعبیه شده است، اگرچه توجه داشته باشید که فوکوس دکمه پشتی در بعضی از دوربین‌های نیکون روی دکمه AE-L / AF-L قرار دارد.

فوکوس دکمه پشتی
فوکوس دکمه پشتی

۲ – قفل فوکوس 

یکی دیگر از انواع روش‌های فوکوس در دوربین، قفل فوکوس است. قفل فوکوس دوربین به شما این امکان را می‌دهد تا دوربین را روی سوژه خود قفل کنید. پس از اینکه فوکوس را قفل کردید، می‌توانید در صورت لزوم کمی تصویر را مجددا تصحیح کنید، بدون اینکه تاثیری بر روی فوکوس در عکاسی شما بگذارد. این امر به ویژه هنگامی مفید است که دوربین شما نتواند روی آنچه را که می‌خواهید فوکوس کند! یعنی در نور کم، یا اگر سوژه شما کنتراست ندارد، کار کند.

قفل فوکوس در دوربین
قفل فوکوس بر روی دوربین

۳ – لامپ کمکی فوکوس اتوماتیک

 از انواع روش‌های فوکوس در دوربین، استفاده از لامپ کمکی فوکوس اتوماتیک است. دوبین‌ های عکاسی DSLR دارای یک چراغ کوچک در قسمت جلویی هستند که برای مشخص کردن سوژه روشن می‌شوند و به فوکوس خودکار شما در شرایط کم نور یا تاریک کمک می‌کند. این می‌تواند یک ویژگی واقعا مفید باشد و همچنین می‌تواند در موقعیت‌های کمی در کار عکاسی خلل و مشکل ایجاد کند. به همین خاطر در منوی دوربین عکاسی گزینه‌ای برای غیر فعال کردن آن وجود دارد.

لامپ کمکی فوکوس اتوماتیک
لامپ کمکی فوکوس اتوماتیک

۴ – فوکوس لمسی

فوکوس لمسی هم یکی دیگر از انواع روش‌های فوکوس بر روی دوربین است. این ممکن است یک ویژگی در دوربین شما نباشد، اما برخی از دوربین‌های DSLR های جدید دارای این قابلیت هستند. این بدان معناست که می‌توانید تنظیمات فوکوس را به سادگی بر روی صفحه نمایش خود منتقل کنید تا امکان فوکوس سریع و دقیق را فراهم کند که برای فوکوس کردن بر روی سوژه‌های ظریف و کوچک بسیار مفید است. اگر روی یک سه پایه با دوربین عکاسی خود، کار می‌کنید و ممکن است به راحتی نتوانید به تنظیمات فوکوس دسترسی پیدا کنید، بهترین راهکار استفاده از فوکوس لمسی است.

فوکوس لمسی
فوکوس لمسی

۵ – تنظیم کننده میکرو اتوفوکوس

این یکی دیگر از ویژگی‌های درخشان دوربین‌های DSLR مدرن برای فوکوس است که به شما امکان می‌دهد لنز و دوربین خود را به خوبی تنظیم کنید. لنزهای مختلف هنگام فوکوس کردن می‌توانند نتایج متفاوتی را ارائه دهند. تنظیم کننده میکرو اتوفوکوس به شما این امکان را می‌دهد تا برای لنزهای مختلف فوکوس خود را به صورت میکرو تنظیم کنید. تنظیمات در دوربین انجام می‌شود، بنابراین تاثیری در عملکرد لنزها نمی‌گذارد. از آنجا که می‌توانید تنظیمات مختلفی را برای هر لنز تنظیم کنید، تنظیمات مختلف فقط در همان لنز خاص فعال می‌شوند.

تنظیم کننده میکرو اتوفوکوس
تنظیم کننده میکرو اتوفوکوس

امیدواریم این نکات به شما در یک فوکوس دقیق و صحیح کمک کند! یادمان باشد که در علم خطا صحت و دقت دو مقوله جدا از هم هستند… توصیه میکنیم مقاله آموزش استفاده صحیح از هیستوگرام در عکاسی را در لنزوکم حتما بخوانید!

مطلب پیشنهادی
حالت‌های نورسنجی در عکاسی به زبان ساده
دیدگاه‌ها ۰

*
*

× مشاوره و پشتیبانی