آموزش استفاده صحیح از هیستوگرام در عکاسی

آموزش استفاده صحیح از هیستوگرام در عکاسی

آموزش استفاده درست از هیستوگرام در عکاسی

هیستوگرام در عکاسی برای کمک به صحیح گرفتن عکس‌های شما توسط دوربین استفاده می‌شود. البته هیستوگرام دوربین عکاسی تنها در صورتی مفید است که بدانید چگونه از آن استفاده کنید! بیایید با جزئیات بیشتری به این ابزار قدرتمند که هیستوگرام در عکاسی است نگاه کنیم.

 

هیستوگرام در عکاسی چیست؟

برای ساده تر کردن کارها، هیستوگرام در عکاسی نمایش گرافیکی از پیکسل‌ هایی است که در تصویر شما قرار دارد. در سمت چپ نمودار، رنگ‌های سیاه شما قرار دارند، در حالی که سمت راست نمایانگر رنگ‌های سفید شما است. قسمت میانی دارای رنگ خاکستری با ۱۸٪ از درصد کل است. این دقیقا حد وسط بین سفید خالص و سیاه خالص است. این هیستوگرام اصلی شماست.

هیستوگرام در عکاسی
هیستوگرام در عکاسی

برخی از دوربین های سطح بالاتر همچنین دارای هیستوگرام دوربین عکاسی رنگی هستند که مربوط به طیف رنگ RGB (قرمز ، سبز ، آبی) هستند. Adobe Lightroom و Photoshop همچنین یک هیستوگرام دارند که می‌توانید هنگام ویرایش عکس‌های خود به آنها مراجعه کنید. با این حال، در این مقاله قصد داریم تا بر روی هیستوگرام در عکاسی اصلی تمرکز کنیم.

هیستوگرام در ادیت عکس

هیستوگرام در مقابل LCD

اکنون که می‌دانید هیستوگرام در عکاسی چیست، ممکن است با خود فکر کنید که ارزیابی مقدار نور با صفحه LCD دوربین ساده تر خواهد بود. این اشتباه است! صفحه‌های LCD از روشنایی قابل تنظیم برخوردار هستند که می‌توانید آنها را تنظیم کنید، بنابراین هرگز به شما نمایش دقیقی از قرار گرفتن در معرض نور نمی‌دهند.

شما می‌توانید بگویید که آیا صحنه به صورت کامل در معرض نور قرار گرفته است یا در معرض آن قرار ندارد، اما صفحه دوربین واقعا برای بررسی ترکیب شما مفید است برای گرفتن نتایج دقیق، هیستوگرام بهترین دوست شما است!

هیستوگرام را حین عکاسی در دوربین درست تنظیم کنید!
هیستوگرام را حین عکاسی در دوربین درست تنظیم کنید!

نحوه استفاده از هیستوگرام در عکاسی

محور افقی هیستوگرام شما از سفید تا خاکستری و بعد تا سیاه عبور می‌کند. از چپ به راست. این برخورد محور افقی با محور عمودی کمی شبیه کوه و قله کوه‌ها و فرورفتگی‌ های مختلف به نظر می‌رسد.

مطلب پیشنهادی
ایزوی کدام دوربین ها نویز کمتری دارد؟

این در واقع نشان دهنده کیفیت نسبی نور برای درخشندگی معین شده صحنه است. بنابراین، قرار گرفتن در معرض نور کاملا متعادل ، یک “کوهان (hump)” در وسط را نشان می‌دهد، که از هر طرف به سمت سیاه یا سفید خم می‌شود.

کوهان یا تپه در وسط هیستوگرام ، نشان گر یک هیستوگرام صحیح
کوهان یا تپه در وسط هیستوگرام ، نشان گر یک هیستوگرام صحیح

یک دوربین دیجیتالی که از نمونه برداری ۸ بیتی استفاده می‌کند، ۲۵۵ سایه خاکستری دارد به این معنی که هیستوگرام از ۰ (سیاه) به ۲۵۵ (سفید) می‌رود. قوس های موجود در هیستوگرام دوربین عکاسی شما، درخشندگی یک تصویر را نشان می‌دهد. بنابراین، اگر یک عکس بگیرید و ببینید که اکثر قوس عمودی در سمت راست تصویر است، یک تصویر با نور زیاد (high-key) خواهید داشت که می‌تواند بیش از حد روشن (overexposed) باشد. این مساله را معکوس کنید تا بیشتر داده‌ های شما در سمت چپ باشد و یک شات با نور کم (low-key) داشته باشید که در این صورت نور بسیار پایین (underexposed) است.

فرق بین OVEREXPOSED و UNDEREXPOSED
فرق بین OVEREXPOSED و UNDEREXPOSED

یک هیستوگرام کاملا متعادل همیشه هدف شما نخواهد بود. آنچه باید در نظر داشته باشید این است که چگونه هیستوگرام در حین عکاسی را بخوانید، چه چیزی در صحنه شما از بازه روشنایی، تاریکی و کنتراست (contrast) و نتیجه مطلوب شما قرار دارد. با در نظر گرفتن این عناصر، می توانید هیستوگرام دوربین عکاسی خود را مشاهده کرده و تنظیماتی را انجام دهید – به عنوان مثال – قرار گرفتن در معرض نور را با تغییر دیافراگم، سرعت شاتر یا ISO خود تنظیم کرده و یا حتی عکس خود را دوباره تغییر دهید تا میزان نور یا تاریکی در تصویر شما تغییر کند.

مطلب پیشنهادی
نکات کلیدی عکاسی از طبیعت چیست؟

نکته مهم درباره Clipping در هیستوگرام 

در رابطه با هیستوگرام در عکاسی، اگر قله ای دارید که لبه سمت راست هیستوگرام را لمس می‌ کند، دوربین به شما می‌گوید که این ناحیه آنقدر روشن است که نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا یک شی در آنجا وجود دارد یا خیر. قله ای که لبه سمت چپ را لمس می‌کند، به این معنی است که شما جزییات را در قسمت سایه ها از دست داده اید (Shadow Clipping) و این مناطق تاریک از محدوده پویا (Dynamic Range) دوربین خارج است.

 

دامنه پویا (Dynamic Range) چیست؟ خوب ، به عنوان تعریف می شود:

نسبت بین حداکثر و حداقل مناطق درخشندگی در یک صحنه معین

 

بنابراین، اگر دوربین شما اتوماتیک است، سعی خواهد کرد تصویری را ایجاد کند که در عکسبرداری از گسترده ترین طیف وسیعی از روشنایی‌ها و تاریکی‌ها باشد. اما دامنه پویا روی یک دوربین می‌تواند محدود باشد، به این معنی که تصویر شما می‌تواند با مناطق روشن بسیار زیاد و سایه‌های کاملا مشکی باقی بماند. اگر از تنظیمات صحیح هیستوگرام خود بیرون بیایید، داده از بین رفته است و هیچ مقداری از آن دیگر برنمی‌گردد (در ویرایش) .

 

Shadow Clipping نسبتا قابل توجه و به راحتی قابل مشاهده است، اما دیدن highlight clipping سخت تر می‌شود. با این حال، اکثر دوربین های دیجیتال دارای “چشمک” هستند – یک نشانگر برجسته درخشان که باعث چشمک زدن مناطق مشخص شده می‌شود. همچنین شایان ذکر است که clipping برای عکس‌های JPG مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین ارزش عکسبرداری با RAW در این زمان بیشتر می‌شود زیرا شما فایل‌هایی با دامنه پویایی کمی بیشتر خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی
۵ نکته مارکتینگ در اینستاگرام مخصوص عکاسان

 

بنابراین، همانطور که می‌بینید، ارزش دارد که به درستی از هیستوگرام در عکاسی خود استفاده کنید زیرا می‌تواند به شما در گرفتن عکس‌های عالی کمک کند. تا زمانی که شما به یاد داشته باشید که هیچ چیزی به عنوان یک هیستوگرام کامل وجود ندارد و نتایج را بر اساس آنچه می خواهید، متناسب می‌شود، هیستوگرام شما به ابزاری مفیدی برای عکاسی تبدیل می‌شود.

نحوه استفاده از هیستوگرام در عکاسی
مقایسه سه حالت صحیح ، پایین و زیاد نور در هیستوگرام

به همراه داشتن سه پایه در عکاسی به شما کمک میکند با کیفیت بیشتری و بدون لرزش به ثبت تصاویر بپردازید! پس حتما مقاله نکاتی برای انتخاب سه پایه و مونوپاد عکاسی را همین الان بخوانید …

دیدگاه‌ها ۰

*
*

× مشاوره و پشتیبانی