حالت‌های نورسنجی در عکاسی به زبان ساده

حالت‌های نورسنجی در عکاسی به زبان ساده

حالت‌های نورسنجی در عکاسی به زبان ساده

بدون نورسنجی، عکس جذابی نخواهیم داشت. چند لحظه در نظر بگیرید که نورپردازی برای گرفتن هر عکس چقدر مهم است، یا در نظر بگیرید که چگونه میزان قرار گرفتن در معرض نور برای کامل شدن نتیجه نهایی یک عکس چقدر تاثیر گذار است. در نتیجه پیشرفت‌های فناوری، ما قادریم از نورهای موجود با استفاده از حالت‌های اندازه گیری اتوماتیک بیشترین استفاده را ببریم.

نورسنجی در عکاسی
نورسنجی در عکاسی

نورسنجی در عکاسی چیست؟

در داخل هر دوربین دیجیتالی مدرن، نورسنج داخلی بسته به میزان نور تشخیص داده شده، میزان دیافراگم و سرعت شاتر دوربین را تعیین می‌کند. این بدان معنی است که، از نظر تئوری، قرار گرفتن در معرض نور برای هر شات مهم است.

متمایز کردن حالت‌های نورسنجی

دوربین‌های دیجیتالی امروزه دارای قابلیت برنامه ریزی سه حالت نورسنجی در دوربین هستند و به شما امکان می‌دهند در صورت تمایل هر کدام از آنها را استفاده کنید.

۱ – نورسنجی حالت نقطه ای

در این حالت، دوربین شما به طور خودکار این واقعیت را درک می‌کند که مهمترین قسمت هر تصویری که از آن عکس می‌گیرید در مرکز آن است.

هنگامی که در نورسنجی حالت نقطه ‌ای هستید، دوربین شما فقط از یک دایره کوچک در مرکز عکس استفاده می‌کند تا شدت نور را محاسبه کند. همچنین ممکن است “نورسنجی جزئی” را در دوربین خود داشته باشید که به همان روش نورسنجی نقطه‌ای عمل می‌کند.

نورسنجی حالت نقطه ‌ای
نورسنجی حالت نقطه ‌ای

۲ – نورسنجی حالت مرکزی در عکاسی

از لحاظ عملکردی، نورسنجی در عکاسی از مرکز سوژه شبیه به نورسنجی نقطه ‌ای است. تفاوت اصلی بین این دو حالت نورسنجی در سنجش مقدار نوری است که دوربین شما برای اندازه گیری شدت نور از آن استفاده می‌کند. در حالت نورسنجی مرکزی، دوربین از مقدار نوری بسیار بزرگتر (منطقه ای وسیع تر) از حالت نورسنجی نقطه ‌ای استفاده می‌کند.

نورسنجی حالت مرکزی در عکاسی
نورسنجی حالت مرکزی در عکاسی

۳ – نورسنجی حالت ارزیابی در عکاسی

بسته به نوع دوربین، نورسنجی در عکاسی حالت ارزیابی می‌تواند به نام pattern metering (برای دوربین‌های کانن)، matrix metering (برای دوربین‌های نیکون) یا multi metering (برای دوربین‌های سونی) باشد. مهم نیست که دوربین شما از این حالت نورسنجی استفاده می‌کند یا خیر، نورسنجی در عکاسی حالت ارزیابی همیشه به همان روش کار خواهد کرد. در این حالت‌ها، دوربین شما یک صحنه‌ را به چند قسمت تقسیم می‌کند. سپس، هر یک از این قسمت‌ها به دلیل تم و نور تیره آنها ارزیابی می‌شود. حوزه تمرکز شما به طور خودکار مهمترین مورد در نظر گرفته خواهد شد. درک حالت‌های نورسنجی ضروری است، اما چیزهای بیشتری وجود دارد که می‌توانید در مورد دوربین خود اطلاعاتی کسب کنید تا به شما در گرفتن عکس های بهتر کمک کند.

نورسنجی حالت ارزیابی در عکاسی
نورسنجی حالت ارزیابی در عکاسی

قبل از اینکه بتوانید به طور کامل بر حالت ‌های نورسنجی تسلط پیدا کنید، درک بزرگترین عیب نورسنج هر دوربین بسیار مهم است – یک دوربین تنها می تواند نور بازتابنده (reflective light) را تشخیص دهد.با این حال ، نوع دیگری از نور به نام “incident light” وجود دارد، که سطح نور از منبع محلی است که به یک شی برخورد می‌کند.

فرق نور incident light با reflective light
فرق نور incident light با reflective light

نور بازتابنده (Reflective light) تنها مقداری از نور incident light است که از یک جسم منعکس می‌شود، که بسته به شیء منبع، نور متفاوت است. این بدان معنی است که حالت‌ های نورسنجی اتوماتیک ممکن است همیشه میزان نوردهی را به درستی محاسبه نکنند. با تمرین و آزمایش، می‌توانید یاد بگیرید که بسته به نوع عکس خود، این حالت‌های نورسنجی را به صورت دستی تنظیم کنید و به میزان قرار گرفتن در معرض نور مورد نظر خود برسید.

مطلب پیشنهادی
دوربین بدون آینه چیست و چگونه کار می کند؟
دیدگاه‌ها ۰

*
*

× مشاوره و پشتیبانی