راهنمای خرید تجهیزات عکاسی (قسمت دوم)

راهنمای خرید تجهیزات عکاسی

در این مطلب با کلیه تجهیزات عکاسی و نورپردازی بصورت توضیح و عکس آشنا می شود. این مقاله کمک می کند قبل از خرید با ماهیت و کاربرد ابزارهای عکاسی و نورپردازی آشنایی کامل پیدا کنید.

لازمه فعالیت در هر شاخه عکاسی، شناخت تجهیزات مرتبط به آن ژانر است. در طول سالها تجهیزات متنوع و بسیاری برای فعالیت در شاخه های مختلف عکاسی تولید شده است. اما بیشترین و گران ترین تجهیزات مربوط به بخش عکسهای آتلیه ای و علی الخصوص عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی می شود. برای تهیه ادوات و تجهیزات عکاسی و نورپردازی مورد نیاز باید قبل از خرید این وسایل را به خوبی بشناسیم. در این مطلب سعی شده کلیه تجهیزات عمومی عکاسی و نورپردازی را بصورت متن و تصویر معرفی شود تا قبل از خرید با ماهیت و کاربرد هر کدام  آشنا باشید.

 

رینگ لایت عکاسی چیست؟

رینگ لایت از تجهیزات عکاسی و نورپردازی چهره است. این ابزار برخلاف فلاش های عکاسی نور متوالی از خود ساطع می کند.

این ابزار با فرم نوری حلقوی نوری ملایم به مرکز و اطراف صورت می تاباند. رینگ لایت های نورپردازی در سایزهای مختلف تولید شده اند و دارای پنل کنترل شدت نور و تغییر دمای کلوین نور هستند. رینگ لایت ابزاری عالی برای نورپردازی چهره در آرایشگاه ها و آتلیه ها است.

رینگ لایت عکاسی

رینگ لایت عکاسی

 

اسنوت یا خرطومی چیست؟

اسنوت ابزار جانبی نورپردازی است که فرمی شبیه قیف دارد. از این ادوات برای کنترل و هدایت نور به شکلی متمرکز بروی سوژه استفاده می شود.

نور پس از عبور از مجرای باریک اسنوت به شکل نواری باریک در می آید. با استفاده از این نور کنترل شده می توان سطحی محدود از سوژه را بصورت موضعی نورپردازی کرد. در بخش خروجی اسنوت ها دریچه ای لانه زنبوری وجود دارد که نور را ملایم و کنترل می کند. با حذف این دریچه نور با شدت و قطر بیشتری از دهانه خارج می شود. اسنوت و یا خرطومی در عکاسی پرتره برای نورپردازی موی مدل از اطراف و یا بالای سر کاربرد دارد. اسنوت ها ابزاری مفید و کاربردی برای نورپردازی موضعی سوژه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است.

اسنوت

اسنوت

 

سافت باکس نورپردازی چیست؟

سافت باکس ابزاری کاربردی و مهم برای نورپردازی انواع سوژه ها است. این ابزار نوری ملایم، نرم و کم کنتراست تولید می کند.

سافت باکس ها فرمی مستطیل دارند و از جنس پارچه های ضخیم ضدآب ساخته می شوند. سافت باکس ها از بیرون بدنه تیره و از داخل سطحی نقره ای و یا طلایی با انعکاس بالای نور دارند. تفاوت این دو سافت باکس در دمای کلوین نور تولید شده توسط آنها است. بخشی اتصال این ابزار به فلاش ها از جنس چدن بوده و توسط شیارهایی به فلاش های استودیویی متصل می شود. بخش خروجی نور از پارچه ای سفید و نیمه شفاف تهیه شده تا نور بصورت کنترل شده خارج شود.

سافت باکس

سافت باکس

 

مطلب پیشنهادی
از چه کارت حافظه برای دوربین عکاسی استفاده کنیم؟

اکتاباکس چیست؟

اکتاباکس ها یکی از کاربردی ترین تجهیزات عکاسی و نورپردازی هستند. تفاوت اکتاباکس با سافت باکس در ساختار ظاهری آنها است که شکلی هشت ضلعی دارند.

این ابزار به دلیل سایز مناسب تر تابش نور طبیعی تری نسبت به سافت باکس دارد و در عکاسی پرتره کارآیی بالایی دارد. این ابزار به دلیل تولید حجم قابل قبول از نور با کیفیت در عکاسی صنعتی واحدهای صنعتی هم کاربرد دارد. اکتاباکس های متنوع با برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که البته کیفیت ساخت هر کدام متفاوت است.

اکتا باکس

اکتا باکس

 

مگالایت نورپردازی چیست؟

مگالایت ها هم ابزارهایی شبیه سافت باکس اما با سایز بسیار بزرگتر هستند. مگالایت ها کاربردی اختصاصی دارند و جایگزین هیچ کدام از ادوات مشابه نیست.

این ابزار برای نورپردازی خودرو و سوژه های بزرگ که بدنه ای رفلکس پذیر دارند استفاده می شود.مگالایت ها در سقف استودیوهای بزرگ نصب می شوند. این ابزار با بازتاب گسترده نور نرم بروی بدنه خودروها جلوه ای خاص و یکدست به سوژه می دهند.

مگا لایت

مگا لایت

 

رفلکتور نورپردازی چیست؟

بازتاب و هدایت نورهای مصنوعی استودیویی و یا طبیعی توسط رفلکتور انجام می شود. رفلکتورها ابزارهایی سبک، ارزان و کاربردی برای نورپردازی هستند.

با استفاده از رفلکتورها می توان سایه ها را تعدیل و یا دمای کلوین منبع نور را تغییر داد. رفلکتورها از جنس پارچه های سفید نیمه شفاف، مشکی، نقره ای و طلایی هستند و هر کدام کاربرد مختص خود را دارند. رفلکتور سفید نیمه شفاف نور مستقیم را تعدیل و نرم می کند. رفلکتور مشکی بخش زیادی از نور را جذب و مقدار کمی از آن را منعکس می کند. رفلکتور نقره ای نور را با شدت بازتاب می دهد و رفلکتور طلایی نور را با دمایی گرم منعکس می کند.

رفلکتور

رفلکتور

 

مطلب پیشنهادی
نکاتی قبل از خرید لنزهای سیگما آرت (Sigma Art)

بارن دور یا شیدر نورپردازی چیست؟

شیدر وسیله ای برای کنترل و جهت دهی نور است که در دهانه فلاش نصب می شود. بارندور دارای ۴ درب و یا سایه بان برای هدایت نور به سمت سوژه است.

همچنین بوسیله باز و یا جم کردن این درب ها امکان پراکندگی و یا تمرکز نور بسمت سوژه را پیدا می کنیم. شیدرها معمولا با ادوات دیگری همراه هستند که هر کدام تغییراتی در نور ایجاد می کنند. سرپوش زنبوری که نور را تعدیل می کند. فیلترهای ژلاتینی رنگی که در رنگهای مختلف فضای رنگی به عکس می دهند.

بارن دور

بارن دور

 

فرم دهنده های نور (گوبو) چیست؟

گوبو در عکاسی ابزارهایی جالب و کاربردی برای فرم دادن به نورهای استودیویی است. گوبو ها فیلترهایی هستند با طرح ها و اشکال مختلف که در بخش خروجی نور فلاش ها قرار می گیرند.

نور فلاش های استودیویی با عبور از این فیلترها اشکال و طرح های گوبو را بروی پس زمینه و سوژه ایجاد می کند. گوبوها بیشترین کاربرد را در عکاسی مدلینگ و تبلیغاتی دارند و جذابیت عکسها را بیشتر می کنند.

گوبو

گوبو

 

پایه نور فلاش چیست؟

پایه های نور ابزارهای پرکاربرد در نورپردازی عکسها هستند. پایه ها کمک می کنند فلاش های نور را در نقاط مختلف سوژه قرار دهیم.

با استفاده از پایه های نور و نگهدارنده ها می توان رفلکتور و بازتاب دهنده ها را در اطراف سوژه قرار داد. کاربرد دیگر این پایه نگهداشتن بکگراندهای عکاسی است. با استفاده از ۲ سه پایه نور و یک میله اتصال وسط می توان یک فون عکاسی پرتابل در اختیار داشت.

پایه نور فلاش

پایه نور فلاش

 

بکگراند یا فون عکاسی چیست؟

بکگراند ها پس زمینه عکسهای آتلیه ای را پوشش می دهند. فون های عکاسی با رنگها و جنس های مختلف تاثیر زیادی بروی زیبایی عکسها دارند.

این ادوات در عکسهای پرتره، مدلینگ، تبلیغاتی و صنعتی کاربرد دارند. بکگراند و یا فون های عکاسی نسبت به سبک و نوع سوژه به گونه ای انتخاب می شوند که موضوع اصلی عکس را تحت تاثیر قرار ندهند.

بکگراند عکاسی

بکگراند عکاسی

 

میز نور عکاسی چیست؟

میز نور یکی از نیازمندی های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است. میز های نور با داشتن صفحات زمینه نیمه شفاف امکان نورپردازی از موقعیت های مختلف سوژه را می دهند.

این میز ها بهترین ابزار برای عکاسی زمینه سفید محصولات در سایزهای کوچک تا متوسط هستند. با استفاده از میزهای عکاسی و صفحات رنگی امکان عکاسی محصولات با پس زمینه های رنگی مختلف وجود دارد. سایزهای مختلفی از این میزها تولید شده، اما بعضی از برندها اقدام به تولید میزهایی با سایزهای متغیر کرده اند.

میز نور

میز نور

 

مطلب پیشنهادی
معرفی ده دوربین برتر سال ۲۰۲۰

خیمه یا چادر عکاسی چیست؟

خیمه نور مکعبی شش وجهی است که از پارچه سفید و نیمه شفاف ساخته شده است. خیمه عکاسی از تجهیزات عکاسی و نورپردازی محصولات صنعتی است و عملکردی مشابه سافت باکس دارد.

چادر و یا خیمه کاربرد بیشتری نسبت به سافت باکس و چترها دارد. جنس بدنه چادر عکاسی که از پارچه نیمه شفاف سفید است اجازه می دهد از هر زاویه ای که نیاز باشد نور را به سوژه بتابانید. خیمه برای عکاسی از محصولات براق و رفلکس پذیر بسیار مناسب است زیرا با پوشش محیط اطراف سوژه از بازتاب اجسام و محیط اطراف بروی محصول جلوگیری می کند. برای عکاسی از سوژه هایی مثل جواهرات، محصولاتی از جنس استیل، ظروف براق، شیرآلات ساختمانی و غیره نیاز به چادر عکاسی خواهد بود. این چادر ها در انواع و سایزهای مختلف وجود دارد.

خیمه

خیمه

 

پانتوگراف عکاسی چیست؟

پانتوگراف ها ابزاری مناسب برای استفاده در آتلیه های ثابت عکاسی هستند. با استفاده از پانتوگراف می توان فلاش های نور را از سقف بصورت آویزان نگه داشت.

این ابزار کمک می کند سه پایه های نور را حذف کنید و فضای تحرک بیشتری در آتلیه داشته باشید. با این ابزار از دست و پا گیر بودن کابل های برق فلاش ها هم خلاص می شوید. پانتوگراف ها که معمولا از طریق ریل هایی به سقف متصل شده اند قابلیت جابجایی آسان را دارند. همچنین ساختار آکاردئونی پانتوگراف اجازه می دهد ارتفاع نور از سوژه را به راحتی کم و زیاد کنید.

پانتوگراف

پانتوگراف

 

کالر چکر عکاسی چیست؟

دوربین ها و لنزها با برندهای مختلف فضاهای رنگی متفاوتی از هم دارند. هر کدام از برندهای دوربین رنگهایی تقریبا متفاوت از یک سوژه را ثبت می کنند.

از طرفی تشخیص کاملا صحیح طراز سفیدی در شرایط مختلف استودیو ها کاری بسیار تخصصی و تجربی است. تهیه عکسهای صنعتی و تبلیغاتی از بسیاری محصولات نیاز به دقت و حساسیت برای ثبت واقعی رنگها دارد. کالر چکر عکاسی کمک می کند خطای رنگها در پروسه عکاسی و ویرایش عکسها به کمترین مقدار برسد. کالرچک ها راهنما و رفرنسی دقیق برای اصلاح رنگ و طراز سفیدی عکسها هستند. این ابزار همچنین کمک به کالیبره کردن رنگهای دوربین دیجیتال می کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

× مشاوره و پشتیبانی