راهنمای خرید تجهیزات عکاسی (قسمت اول)

راهنمای خرید تجهیزات عکاسی

در این مطلب با کلیه تجهیزات عکاسی و نورپردازی بصورت توضیح و عکس آشنا می شود. این مقاله کمک می کند قبل از خرید با ماهیت و کاربرد ابزارهای عکاسی و نورپردازی آشنایی کامل پیدا کنید.

لازمه فعالیت در هر شاخه عکاسی، شناخت تجهیزات مرتبط به آن ژانر است. در طول سالها تجهیزات متنوع و بسیاری برای فعالیت در شاخه های مختلف عکاسی تولید شده است. اما بیشترین و گران ترین تجهیزات مربوط به بخش عکسهای آتلیه ای و علی الخصوص عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی می شود. برای تهیه ادوات و تجهیزات عکاسی و نورپردازی مورد نیاز باید قبل از خرید این وسایل را به خوبی بشناسیم. در این مطلب سعی شده کلیه تجهیزات عمومی عکاسی و نورپردازی را بصورت متن و تصویر معرفی شود تا قبل از خرید با ماهیت و کاربرد هر کدام  آشنا باشید.

 

دوربین عکاسی دیجیتال

دوربین یکی از پایه ای ترین ابزارهای عکاسی هر ژانری است.با ورود دوربین های دیجیتال به دنیای عکاسی تحولی بزرگ در کیفیت و کمیت تولید عکسها اتفاق افتاد.با ثبت تصاویر بصورت اطلاعات دیجیتال بروی سنسور، فیلم های نگاتیو عکاسی از رده خارج شد.

البته این دوربین ها در سال های اول تولید از کیفیت های پایینی برخوردار بودند. اما با پیشرفت تکنولوژی شاهد تولید انواع این دوربین های دیجیتال با کیفیت های فوق العاده هستیم. دوربین های دیجیتال توسط چند شرکت معروف با برندهای شناخته شده تولید شده اند. شرکت های معروفی همچون کانن، نیکون، سونی، لایکا، هسبلاد، فوجی و غیره مشغول رقابت در تولید این دوربین ها هستند. این دوربین ها با امکانات، کیفیت و قیمت های مختلف در اختیار کاربران قرار می گیرند. دوربین های قطع کوچک، دوربین های قطع متوسط و دوربین های قطع بزرگ انواع مختلفی از این دوربین ها هستند که هر کدام کاربرد و کیفیت منحصر به خود را دارند.

دوربین عکاسی دیجیتال

دوربین عکاسی دیجیتال

 

معرفی لنزهای عکاسی دیجیتال

از لنزها می توان بعنوان چشم دوربین ها یاد کرد و بدون آنها عکاسی مقدور نیست.لنزها تاثیرگذار ترین فاکتور کیفیت در عکاسی دیجیتال هستند و هر کدام کاربرد مختص خود را دارند.

پس از تولید دوربین های دیجیتال شرکت ها بفکر تولید لنزهای متنوع و کاربردی افتادند. در طول سالها هزاران لنز با برندهای مختلف، کیفیت های متنوع و کاربردهای اختصاصی تولید شده است. لنزها در انواع مختلف همچون لنزهای تله، لنزهای فیکس، لنزهای نرمال، لنزهای واید، لنزهای فیش آی، و ماکرو تولید شده اند.

لنز عکاسی دوربین دیجیتال

لنز عکاسی دوربین دیجیتال

 

سه پایه عکاسی

سه پایه یکی از تجهیزات عکاسی حرفه ای است.به کمک سه پایه امکان ثبت عکسهای شارپ در هر شرایطی مقدور می شود.

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید تجهیزات عکاسی (قسمت دوم)

عکاسی در شرایط کم نور باعث می شود تصاویر همراه با لرزش دست ثبت شوند. در این شرایط سه پایه عکاسی کمک می کند دوربین را ثابت نگه داشته و عکسهایی شارپ ثبت کنید. سه پایه در ژانرهای مختلف مانند عکاسی تبلیغاتی و صنعتی، عکاسی منظره، عکاسی حیات وحش و غیره کاربرد بسیاری دارد. سه پایه ها توسط شرکت های مختلف با کیفیت و امکانات متنوع تولید شده اند. سه پایه عکاسی معمولا از ۲ بخش اصلی پایه و هدبال ساخته شده اند. پایه ها وظیفه ثابت نگه داشتن دوربین را به عهده دارند و هدبال امکان تغییر زاویه و چرخش دوربین را به عکاس می دهد.

سه پایه عکاسی

سه پایه عکاسی

 

مونوپاد عکاسی

مونوپادهای عکاسی در ۲ مدل و با کاربرد مختلف تولید شده اند.دسته اول کاربردی مشابه ۳ پایه های عکاسی داشته، اما از یک پایه بهره می برند.

وظیفه این مونوپادها کنترل لرزش دوربین برای ثبت عکسهای شارپ است. این نوع مونوپادها همانند سه پایه ها از هدبال بهره می برند و برای ژانرهایی مانند عکاسی ورزشی و عکاسی حیات وحش کاربرد دارند. اما نوع دوم مونوپادها برای گرفتن عکسهای سلفی کاربرد دارند. با استفاده از این مونوپادها می توان گوشی موبایل را در فاصله ای دورتر نگه داشته و اقدام به عکاسی سلفی کرد.

مونوپاد

مونوپاد

 

فیلترهای عکاسی

فیلترها ابزارهای جانبی برای اصلاح و بهبود فضای رنگ، کنتراست و نور عکس هستند.شرکت های تولید کننده این ادوات مدلهای متنوع با کاربردهای مختلفی از این محصولات تولید کرده اند.

فیلترهای متنوع برای شرایط مختلف نوری تولید شده که به کمک به آنها می توان عکسهایی مطلوب تر ثبت کرد. بعضی از این فیلترها برای اجرای تکنیکهای عکاسی تولید شده اند. مثلا فیلتر ND کمک می کند تکنیک لانگ اکسپوژ یا نوردهی طولانی را در شرایط پرنور روز اجرا کنید. فیلتر یو وی، فیلتر دیفیوز، فیلتر گرادینت، فیلتر پولارایز، فیلتر ان دی و چندین مدل دیگر انواع این ابزار برای عکاسی حرفه ای هستند. فیلترهای عکاسی در شکل های دایره و مربع ارائه شده اند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

فیلتر دوربین عکاسی

فیلتر دوربین عکاسی

 

فلاش دوربین عکاسی

فلاش های ابزار هایی کاربردی و همراه برای عکاسی در شرایط کم نور هستند.فلاش های دوربین با داشتن سایز و حجم کم امکان انتقال آسان به هر مکانی را دارند.

این فلاش ها از طریق کفشک اتصال بروی دوربین نصب می شوند و سوژه را از مقابل روشن می کنند. با استفاده از ابزار رادیو تریگر بدون اتصال مستقیم به دوربین هم می توان از این فلاش ها استفاده کرد. بیشترین کاربرد این فلاش ها برای عکاسی عروسی، عکاسی خبری و عکاسی پرتره فضای باز است. این فلاش ها در انواع متنوع و با برندهای مختلف تولید شده اند. وجه تمایز این فلاش ها کیفیت نور، شدت نور و کیفیت ساخت آنها است. دوربین های عکاسی صرفا با فلاش های برند خود سازگار هستند.

فلاش دوربین عکاسی

فلاش دوربین عکاسی

 

مطلب پیشنهادی
دوربین مناسب برای ولاگ و تولید محتوا + موبایل یا دوربین حرفه ای؟

رادیو فلاش (رادیو تریگر)

رادیو تریگرها ابزارهای کنترل بی سیم فلاش های استودیویی و فلاش های اکسترنال هستند.با استفاده از این ابزار می توان زمان ثبت عکس و پرتاب نور از فلاش را هماهنگ (سینک) کرد.

رادیو فلاش ها از ۲ بخش فرستنده و گیرنده تشکیل شده اند که به مستر و اسلیو معروف هستند. بخش فرستنده بر روی دوربین و بخش گیرنده به یک فلاش استودیویی متصل می شود. پس از فشردن دکمه شاتر در کسری از ثانیه اطلاعات از طریق دوربین به فرستنده و از این بخش به گیرنده منتقل می شود. با اینکار همزمان با حرکت شاتر برای ثبت عکس، نور از فلاش بسمت سوژه پرتاب می شود. رادیو فلاش ها در انواع مختلف از معمولی تا پیشرفته تولید شده اند. مدلهای پیشرفته این ابزار امکانات مختلفی نظیر عکاسی با سرعت بالا (High Speed) را ارائه می دهند.

تریگر

تریگر

 

فلاش متر یا نورسنج

نورسنج ابزاری برای سنجش دقیقتر نور محیط آتلیه است.با استفاده از نورسنج می توان تنظیمات مثلث نوری را به درستی انجام داد.برای کار با این ابزار باید یک فاکتور مثلث نوری را برای دستگاه تعریف کنید.در مرحله بعد فاکتور دوم را بروی دوربین تنظیم کنید تا فاکتور سوم را دستگاه نورسنج تنظیم کند.

نورسنج ها به ۲ سبک نورسنجی مستقیم incident Metering و نورسنجی انعکاسی Reflective Metering کار می کنند. نوع دیگری از نورسنج ها که نور فلاش را اعلام می کنند به فلاش متر معروف هستند. کارکرد فلاش متر ها با نورسنج ها متفاوت است و دلیل آن مدت بسیار کوتاه تابش نور فلاش است.

نورسنج

نورسنج

 

فلاش های استودیویی

فلاش های استودیویی از تجهیزات عکاسی و نورپردازی حرفه ای سوژه ها در محیط های آتلیه هستند.

البته در سالهای اخیر مدل های پرتابل این فلاش ها تولید شده که با استفاده از باطری همراه آنها می توان در فضای باز هم استفاده کرد. فلاش های استودیویی بیشترین کاربرد را در عکاسی تبلیغاتی صنعتی، عکاسی پرتره، عکاسی مدلینگ دارد. این فلاش ها در مدلهای آنالوگ و دیجیتال تولید شده اند. مدل دیجیتال این فلاشها امکانات مختلفی برای کنترل شدت و سرعت پرتاب نور را در اختیار عکاس قرار می دهند. این مدل فلاش ها از صفحه دیجیتالی بروی بدنه بهره می برند که اطلاعات کاملی از تابش نور ارائه می دهند.

فلاش استودیویی

فلاش استودیویی

 

مطلب پیشنهادی
کنون یا نیکون؟ کدامیک بهتر است؟

کاسه استاندارد فلاش استودیویی

با استفاده از این ابزار نورپردازی می توان محدوده و جهت نور فلاش را کنترل کرد.کاسه استاندارد با پوشش دهانه فلاش از پراکندگی نور جلوگیری می کند.

این کاسه با بدنه داخلی براق نوری با شدت زیاد همراه با سایه های تند ساطع می کند. کاسه های استاندارد فلاش در سایزهای مختلفی تولید شده که هر کدام نوری محدودتر و یا بازتر تولید می کنند. کاسه هایی که دهانه کوچکتری دارند نور متمرکز و با شدت بیشتر تولید می کنند و کاسه های با دهانه بازتر نوری پراکنده و کم شدت تر ایجاد می کنند.

کاسه استاندارد فلاش استودیویی

کاسه استاندارد فلاش استودیویی

 

کاسه بکگراند فلاش چیست؟

نوع دیگری از این کاسه ها به کاسه بک گراند معروف است.کاربرد این کاسه روشن کردن پس زمینه سوژه ها در عکاسی استودیویی است.

دهانه این کاسه با برشی مورب همانند قلم خوشنویسی طراحی شده تا نور را با فرمی خاص به پس زمینه هدایت کند.

کاسه بکگراند فلاش

کاسه بکگراند فلاش

 

بیوتی دیش چیست؟

بیوتی دیش از تجهیزات عکاسی و نورپردازی پرتره است.بیوتی دیش ها از جنس فلز هستند اما نوع پارچه ای و قابل حمل آن هم تولید شده است.

در این ابزار صفحه ای فلزی در مرکز کاسه قرار گرفته تا نور را به جدار داخلی انعکاس داده و غیر مستقیم به سوژه بتاباند. بیوتی دیش ها در انوع مختلف تولید شده اند و بسته به فرم طراحی هر کدام دارای خروجی نور متفاوت و منحصر به فرد هستند. بیوتی دیش ها در عکاسی پرتره و مدلینگ کاربرد دارند. نور تولید شده بیوتی دیش ها نرم تر و کم کنتراست تر از کاسه های استاندارد است. جدار داخلی بیوتی دیش ها با دو رنگ سفید و نقره ای تولید می شود که نوع نقره ای نوری پرکنتراست تر و نوع سفید نور سافت تری را تولید می کند.

بیوتی دیش

بیوتی دیش

 

چتر نور عکاسی

چتر نور ابزار جانبی نورپردازی است که شکلی شبیه چترهای معمولی داشته اما با ساختارهای مختلف تولید شده است.چترها ابزارهای کنترل و هدایت نور در عکاسی هستند و معمولا نورهایی نرم و کم کنتراست ایجاد می کنند.

استفاده از این ابزار کار ساده ای است و برای عکاسی از سوژه های مختلف می توان از آنها استفاده کرد. این چتر ها در انواع شفاف، داخل سفید، داخل نقره ای و طلایی تولید شده که هر کدام کاربرد منحصر به خود را دارد. چترهای شفاف نوری سافت و ملایم تولید می کنند. چترهای داخل سفید هم نوری کم کنتراست از خود ساطع می کنند. چترهای داخل نقره ای نور سفید و چترهای طلایی نوری گرم تولید می کنند.

چتر نوری

چتر نوری

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

× مشاوره و پشتیبانی