ایزوی کدام دوربین ها نویز کمتری دارد؟

ایزوی کدام دوربین ها نویز کمتری دارد؟

ایزو در دوربین به چه معناست؟

ایزوی دوربین یکی از سه ستون عکاسی است (دو ستون دیگر سرعت شاتر و دیافراگم است) و تأثیر عمده ای بر تصاویر شما دارد. سه تنظیم مهم که عکاسان حرفه ای باید آنها را در نظر بگیرید دیافراگم، سرعت شاتر و ISO است. معمولاً از این سه ویژگی به عنوان “مثلث نوردهی” یاد می شود، زیرا برای دستیابی به یک تصویر با نوردهی مناسب باید تعادل بین هر سه عامل حاصل شود. امروز صحبت خواهیم کرد که ISO چیست، برای چیست، چه اثراتی دارد، و اینکه چگونه می توانید از آن به نفع خود برای گرفتن بهترین عکس های ممکن استفاده کنید. همچنین به شما یاد می دهیم که ایزوی کدام دوربین ها نویز کمتری دارد و بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد.

ایزو در دوربین به چه معناست

ایزو در دوربین به چه معناست

 

به عبارتی ایزو در دوربین یک تنظیم مهم و کاربردی است که باعث روشن یا تاریک شدن تصاویر موقع عکاسی  می شود. این عمل معمولا در دوربین ها با افزایش تعداد ISO ایجاد می شود، با افزایش ISO عکس های گرفته شده به تدریج روشن تر می شوند. به همین خاطر است که، ISO دوربین ها به شما کمک می کند تا در محیط های تاریک یک تصویر جذاب و مناسب بگیرید.

اما به این نکته نیز باید توجه کنید که استفاده از ISO همیشه درست نیست و می تواند عواقبی نیز داشته باشد. تصاویری که عکاس آنها را با ISO بالا گرفته معمولا معایبی دارند که یکی از آنها، ایجاد دانه های ریز بر روی تصاویر عکس که به آنها نویز گفته می شود. این عمل اگر برای شما اتفاق بیفتد تصاویر قابل استفاده نخواهند بود. باید بدانید که استفاده از ISO در عکاسی همیشه یک معامله برد برد نیست و گاهی درست پیش نمی رود. بهترین موقع استفاده از ISO زمانی است که عکاس نتواند عکس مورد نظر را از طریق سرعت دیافراگم و یا شاتر روشن کند. در این صورت می تواند از ایزوی دوربین استفاده کند.

ایزو در دوربین عکاسی

ایزو در دوربین عکاسی

 

مطلب پیشنهادی
بررسی دوربین سونی آلفا A7R III

معمولا مقادیر ایزوی دوربین ها مشترک است (که بعضاً سرعت ISO نامیده می شود)، این مقادیر مشترک به شرح زیر است:

  • ISO 100 (ISO کم)
  • ایزو ۲۰۰
  • ایزو ۴۰۰
  • ایزو ۸۰۰
  • ایزو ۱۶۰۰
  • ایزو ۳۲۰۰
  • ISO 6400 (ISO بالا)

 

این مسئله خیلی ساده است، وقتی سرعت ISO خود را دو برابر می کنید، به صورت اتومات روشنایی تصاویر چند برابر افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال، یک تصویر با ISO 400  معمولا دو برابر ISO 200، روشنای خواهد داشت.

توجه داشته باشید که در حال حاضر در بازار محصولات صنعتی و الکترونیکی می توانید دوربین هایی پیدا کنید که محدوده ISO آنها به صورت چشمگیری افزایش داشته است و در محدوده  “HI” و “LO” قرار دارند. این نوع دوربین ها  بیش از محدوده اصلی میزان آن را افزایش داده اند که باعث می شود کیفیت تصویر شما به حد زیادی کاهش پیدا کند. پیشنهاد می کنم اگر عکاس حرفه ای هستید از استفاده ایزوی دوربین بالا استفاده نکنید.

نحوه استفاده از ایزو در دوربین به این شکل است که، شرکت های تولید کننده برای راحتی عکاسان از یک دکمه مخصوص برای این کار استفاده می کنند. عکاسان با استفاده از این دکمه می توانند تنظیمات ISO را تغییر دهند. اگر دکمه ای با عنوان “ISO” مشاهده نمی کنید، هنوز هم ممکن است دوربین شما به شما اجازه برنامه ریزی برای انجام این کار را بدهد.

ایزو چیست

ایزو چیست

 

دوربین های دیگر ممکن است دارای یک دکمه اختصاصی باشند که از قبل دارای تنظیمات مختلف ISO است. این کار بسیار راحت تر است. اگر هنوز از وجود ایزو در دوربین  مطمئن نیستید، دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید.

مطلب پیشنهادی
رونمایی کانن از دوربین EOS-1DX Mark III با قابلیت های بهبود یافته و امکانات پیشرفته فیلم برداری

 

از چه ایزو ای در دوربین استفاده کنیم؟

بسیاری از عکاسان اصول ISO را درک می کنند، اما مطمئن نیستند که کدام مقدار ISO  و کدام دوربین را در این زمینه انتخاب کنند. در عمل، دلیلی وجود دارد که دوربین شما اجازه می دهد چنین طیف وسیعی از تنظیمات ISO را داشته باشد: شرایط مختلف ایزوهای مختلفی را می طلبد. بنابراین بهتر است هنگام خرید دوربین عکاسی به این موضوع توجه کنید.

موقع خرید دوربین به این موضوع توجه کنید که، هرچه ایزوی دوربین  شما بیشتر باشد، سرعت شاتر بیشتر و تصاویر واضح تر می شوند. و احتمال تاری ناخواسته به دلیل لرزش دوربین و احتمال انجماد سوژه در یک لحظه کمتر است.

البته اگر از دوربین خود روی سه پایه استفاده می کنید، می توانید از تنظیمات ایزوی دوربین پایین تر از حالت عادی استفاده کنید که به کیفیت تصاویر کمک می کند. به این دلیل است که دوربین در حین نوردهی تحت هیچ حرکتی قرار نمی گیرد زیرا توسط کاربر نگهداری نمی شود و این باعث می شود سرعت شاتر بیشتر عملی شود.

آموزش استفاده از ایزو

آموزش استفاده از ایزو

 

دوربین های امروزه به شما امکان انتخاب گزینه اتوماتیک  ISO را می دهند. این امکان را به دوربین می دهد تا بهترین ISO را برای یک شرایط خاص انتخاب کند، تصمیم خود را بر اساس لنز و شرایط عکسبرداری قرار می دهد و به راحتی این را از کادر به کادر دیگر تغییر می دهد.

افراد متخصص در این زمینه بر این موضوع اعتقاد دارند که، دوربین های دیجیتال به روز نسبت به دوربین های قدیمی بهتر هستند و نویز کمتری دارند. در مورد دوربین های دیجیتال، حساسیت ISO بیشتر است و معمولا اندازه گیری توانایی دوربین در تنظیم ایزوی دوربین به صورت اتومات انجام می شود.

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید تجهیزات عکاسی (قسمت اول)

دوربین های دیجیتال به روز مانند دوربین dslr، دوربین سونی، دوربین نیکون و دوربین کنون بهترین عملکرد ISO را برای ما ارائه می دهند، البته هر کدام از این برندها مدل های مختلفی را به بازار عرضه کرده اند و کیفیت کار هر کدام یک از آنها متفاوت است.

ایزوی دوربین عکاسی

ایزوی دوربین عکاسی

 

برای این که بتوانید مناسب ترین دوربین را برای عکاسی و فیلمبرداری انتخاب کنید که دارای کمترین نویز ایزوی دوربین باشد، توصیه می کنیم با کارشناسان مجموعه بزرگ لنزوکم مشورت کنید. کارشناسان این مجموعه با دانش و تخصصی که در این زمینه دارند، کمک می کنند تا شما با حداقل هزینه بهترین و مناسب ترین دوربین را برای خود تهیه کنید.

فروشگاه اینترنتی لنزوکم در کنار ارائه آموزش های تخصص و حرفه ای مانند آموزش عکاسی برای افراد مبتدی، خدمات دیگری را نیز برای کاربران خود در نظر گرفته است، به عنوان مثال در صورت خراب بودن دوربین عکاسی و فیلمبرداری خود می توانید برای تعمیر دوربین خود نیز به این فروشگاه مراجعه کنید تا با مهارت بالا مشکل دوربین شما با حداقل هزینه برطرف شود. همچنین کاربران و مشتریان فروشگاه اینترنتی لنزوکم می توانند برای خرید دوربین کارکرده، لنز دوربین، لنز عکاسی با ضمانت معتبر و با قیمت ارزان از این فروشگاه استفاده کنند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

کاربران گرامی تمامی قیمت های موجود در سایت به روز می باشد
× مشاوره و پشتیبانی