دریچه دیافراگم چیست و چه کاری انجام میدهد؟

دریچه دیافراگم چیست؟

دریچه دیافراگم را می توان دهانه ای در لنز تعریف کرد که نور از آن عبور می کند و وارد دوربین می شود. اگر فقط به چگونگی کارکرد چشمان خود فکر کنید ، درک این  مفهوم آسان می شود. با حرکت در بین محیط های روشن و تاریک ، عنبیه چشم شما منبسط شده یا کوچک می شود و اندازه مردمک چشم شما را کنترل می کند. در عکاسی ، “مردمک” لنز شما دیافراگم نامیده می شود. می توانید اندازه دریچه دیافراگم را به شکل کوچک یا بزرگ امتحان کرده تا حسگر نور را به شکل کم یا زیاد حس کند.

دریچه دیافراگم با کنترل عمق میدان می تواند به عکس های شما بعد ببخشد. در یک حالت افراطی ، دیافراگم پس زمینه ای مبهم با جلوه ای زیبا و تمرکز کم به شما می دهد. از طرف دیگر ، عکس های واضح را از پیش زمینه ای نزدیک در افق دوردست به شما ارائه می دهد. علاوه بر این ، با روشن تر یا تاریک تر شدن تصاویر ، میزان نوردهی را نیز تغییر می دهد.

اگر ترجیح می دهید، دریچه دیافراگم را از لحاظ بصری درک کنید ، ما در این محتوا این موضوع را برای شما آماده می کنیم که بیشتر اصول را مرور می کند. در این مقاله ، ما دریچه دیافراگم چیست ، چگونه کار می کند و همچنین نشان می دهیم که چگونه بر چیزهایی مانند عمق میدان تأثیر می گذارد ، که در ادامه این مقاله توضیح داده شده است.

چگونه دریچه دیافراگم بر نوردهی تأثیر می گذارد؟

دریچه دیافراگم تأثیرات زیادی بر عکس های شما دارد. یکی از مهمترین آنها روشنایی یا نوردهی تصاویر شماست. با تغییر اندازه دیافراگم ، نور از طریق آن به سنسوری می رسد که در دوربین قرار دارد و در نتیجه روشنایی تصویر شما را تغییر می دهد. دیافراگم بزرگ (یک دهانه باز) نور زیادی را عبور می دهد و در نتیجه عکس روشن تری ایجاد می شود. دیافراگم کوچک دقیقاً برعکس عمل می کند و باعث تاریک شدن عکس می شود.

مطلب پیشنهادی
دوربین بدون آینه چیست و چگونه کار می کند؟

در یک محیط تاریک – در داخل منزل یا شب – احتمالاً می خواهید یک دیافراگم بزرگ برای گرفتن نور هرچه بیشتر انتخاب کنید. این همان دلیلی است که مردمک  های شما در هنگام تاریک شدن هوا گشاد می شوند.

دریچه دیافراگم چگونه بر عمق میدان تأثیر می گذارد؟

یکی دیگر از اثراتی که دریچه دیافراگم دوربین دارد این است که بر روی عمق میدانی دوربین موثر است. آنچه در عکس به شکل واضحی چه در جلو و یا عقب نشان داده می شود یعنی عکس کاملا واضح دیده می شود.

برخی از تصاویر دارای عمق میدان “نازک” یا “کم” هستند ، جایی که بک گراند کاملاً از مرکز خارج شده است. تصاویر دیگر دارای عمق میدان “بزرگ” یا “عمیق” هستند ، جایی که هر دو پیش زمینه و پس زمینه واضح هستند.

دیافراگم دوربین عکاسی

دیافراگم دوربین عکاسی

 

در تصویر بالا می بینید که دختر در کانون توجه است و واضح به نظر می رسد ، در حالی که پس زمینه کاملاً از فوکوس خارج شده است. انتخاب دریچه دیافراگم در اینجا نقش زیادی داشت. من به طور خاص از دیافراگم بزرگ برای ایجاد یک اثر استفاده کردم. این به من کمک کرد تا توجه بیننده را به جای زمینه شلوغ ، به موضوع جلب کنم. اگر من یک دیافراگم بسیار کوچکتر انتخاب می کردم ، نمی توانستم سوژه خود را به همین اندازه موثر از پس زمینه جدا کنم.

یک ترفند برای یادآوری این رابطه:دریچه دیافراگم بزرگ منجر به مقدار زیادی تاری پیش زمینه و پس زمینه می شود. این معمولاً برای پرتره یا عکسهای عمومی و عکس های اشیایی که می خواهید سوژه را از آن جدا کنید ، مطلوب است. گاهی اوقات می توانید سوژه خود را با پیش زمینه قاب کنید ، که در مقایسه با موضوع نیز تار به نظر می رسد ، همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است:

آموزش تغییر دریچه دیافراگم

آموزش تغییر دریچه دیافراگم

 

مطلب پیشنهادی
نکات مهم در هنگام خرید لنز کارکرده

از طرف دیگر ، یک دریچه دیافراگم کوچک باعث تاری بک گراند می شود ، که به طور معمول برای برخی از انواع عکاسی مانند مناظر طبیعت و هم چنین در معماری ها موثر است. در عکس منظره زیر ، از دیافراگم کوچکی استفاده کردم تا اطمینان حاصل کنم که پیش زمینه و پس زمینه من از جلو به عقب تا حد ممکن واضح هستند:

دیافراگم دوربین

دیافراگم دوربین

 

F-Stop و F-Number چیست؟

تا الان ، ما فقط در مورد دریچه دیافراگم به شکل عمومی مانند بزرگ و کوچک بحث کرده ایم. با این حال ، می توان آن را به شکل یک عدد که به عنوان “f-number” یا “f-stop” شناخته می شود ، بیان کرد ، با حرف “f” مانند f / 8 قبل از عدد ظاهر می شود.

به احتمال زیاد قبلاً این را در دوربین خود مشاهده کرده اید. در صفحه LCD یا منظره یاب دریچه دیافراگم شما چیزی شبیه به این خواهد بود: f / 2 ، f / 3.5 ، f / 8 و …. بعضی از دوربین ها اسلش را حذف می کنند و f-stop ها را به این صورت می نویسند: f2 ، f3.5 ، f8 و …. به عنوان مثال ، دوربین نیکون روی دیافراگم f / 8 تنظیم شده است.

تنظیمات دیافراگم دوربین عکاسی

تنظیمات دیافراگم دوربین عکاسی

 

دریچه دیافراگم بزرگ در برابر دیافراگم کوچک

یک دریچه وجود دارد – یک قسمت مهم دیافراگم که بیشتر از هر موارد دیگر دیگر عکاس های تازه کار را گیج می کند. پس موردی است که شما واقعاً باید به آن توجه کنید و آن را درست کنید: اعداد کوچک نشان دهنده بزرگ هستند ، در حالی که اعداد زیاد دیافراگم های کوچک را نشان می دهند.

مطلب پیشنهادی
نکات مهم در هنگام خرید دوربین کارکرده

این اشتباه تایپی نیست. به عنوان مثال ، f / 2.8 بزرگتر از f / 4 و بسیار بزرگتر از f / 11 است. بیشتر مردم این مسئله را ناخوشایند می دانند ، زیرا ما عادت کرده ایم تعداد بیشتری نشان دهنده مقادیر بزرگتر باشد. با این وجود ، این یک واقعیت اساسی در عکاسی است.

این باعث ایجاد سردرگمی عظیم در بین عکاسان می شود ، زیرا کاملاً معکوس همان چیزی است که در ابتدا انتظار دارید. با این حال ، هرچقدر عجیب به نظر برسد ، یک توضیح ساده و منطقی وجود دارد که باید آن را برای شما بسیار واضح تر کند: دیافراگم کسری است.

در صورتی که درباره این موضوعاتی همانند عکاسی، دوربین عکاسی، خرید دوربین، لنز دوربین، آموزش عکاسی ،دوربین dslr ، لنز عکاسی، تعمیر دوربین، دوربین سونی، دوربین نیکون، دوربین کنون،  دوربین کار کرده اطلاعات خواستید به سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

به علت نوسانات ارز برای قیمت نهایی حتما تماس بگیرید! (واتس اپ یا تلفن)
× مشاوره و پشتیبانی