عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

عکاسی لنداسکیپ هنر ثبت تصاویر از چشم انداز های زیبای طبیعت است. عکاس با نگاهی ویژه نمایی متفاوت از طبیعت را برای بیننده خلق می کند.

اهمیت عکسهای لنداسکیپ

عکاسی منظره علاقمندان زیادی از هنر عکاسی را به خود جذب کرده است. آثار خلق شده این ژانر رابطه مستقیمی با روحیات، افکار و احساسات عکاس دارد. این سبک یکی از جذاب ترین ژانر های عکاسی در سراسر دنیاست و عکاسان بسیاری مشغول فعالیت در این زمینه هستند.
گردشگری یکی از مهمترین منابع اقتصادی برای کشورهایی است که پتانسیل جذب گردشگر را دارند. عکسهای منظره یا لنداسکیپ موثرترین ابزار برای صنعت گردشگری و جذب توریست شناخته می شود.

پیشنهاد مقاله : نکات مهم برای عکاسی طبیعت

تعاریف عکاسی لنداسکیپ

عکاسی لنداسکیپ هنر ثبت تصاویر از چشم انداز های زیبای طبیعت است. عکاس با نگاهی ویژه نمایی متفاوت از طبیعت را برای بیننده خلق می کند. در سایت های مختلف تعاریف متعددی از عکاسی لنداسکیپ منتشر شده که قابل استناد نیست.

بهترین تعریف از طرف انجمن های عکاسی بین المللی به این شکل منتشر شده:

عکسهای مناظر طبیعی، چشم اندازهای روستایی و شهری بدون محدودیت حضور انسان و یا عناصر مرتبط با آن. بسیاری از دوستان عکاس از تفاوت و محدودیت های عکاسی منظره و عکاسی طبیعت اطلاعات کامل ندارند.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

تفاوت عکاسی لنداسکیپ با عکاسی طبیعت

عکاسی لنداسکیپ تعریف متفاوتی از عکاسی طبیعت دارد. عکسهای طبیعت محدود به سوژه های طبیعی مانند حیوانات وحشی، حشرات، گیاهان خود رو، مناظر و پدیده های جوی طبیعی بدون حضور انسان است. در عکاسی طبیعت عکاس مجاز به نمایش عناصری مانند جاده، حصار، تابلو، حیوانات اهلی نیست.

ویرایش عکسهای طبیعت هم متفاوت از عکسهای لنداسکیپ است. در ادیت عکسهای طبیعت هیچ گونه دخل و تصرفی در واقعیت عکس مانند حذف و اضافه اِلِمان ها و یا اغراق در رنگها و ویرایش قابل پذیرش نیست و مستند بودن عکس مهم خواهد بود. اما در عکاسی لنداسکیپ هیچ محدودیتی برای حضور انسانها، خانه، وسایل نقلیه و سایر عناصر مرتبط با انسان نخواهد بود. ویرایش عکسهای این ژانر هم بدون محدودیت های عکسهای طبیعت است و عکاس مجاز به حذف عناصر اضافه مثل زباله های ثبت شده در تصویر منظره خواهد بود.

بیشتر بخوانیم : برای ویرایش عکس فتوشاپ یا لایت‌روم را انتخاب کنیم؟

استفاده از خلاقیت و اجراء اصولی تکنیک های ویرایش، عکسهایی دیدنی و جذاب از مناظر را خلق می کند.

دسته بندی عکاسی لنداسکیپ

عکاسی لنداسکیپ را می توان در ۳ بخش کلی معرفی کرد:

عکاسان لنداسکیپ یا بصورت تخصصی در یکی از بخشهای بالا فعالیت می کنند و یا فعالیت ترکیبی از سه بخش دارند. من ابتدا در بخش عکاسی از مناظر طبیعی فعال بودم اما با گذشت زمان به ۲ بخش دیگر هم علاقمند شدم و به مرور تجربه عکاسی از سه بخش را پیدا کردم.

عکاسی چشم اندازهای طبیعی شامل مناظر مختلف طبیعت از کویر و دریا و جنگل و کوهستان گرفته تا روستاها، جاده ها را شامل می شود. عکاسی مناظر شهری شامل دورنمای شهر ها تا نماهای داخل شهر، ثبت برج ها و ساختمان ها در کنار حرکت پر جنب و جوش مردم و ماشین ها است. عکاسی مناظر در شب شامل تمام چشم اندازهای طبیعت در ترکیب با آسمان، ستاره ها، کهکشان و اجرام آسمانی که با دوربین قابل ثبت است.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

تجهیزات مورد نیاز عکاسی لنداسکیپ

انتخاب بدنه دوربین

دوربین ابزار پیش نیاز هر ژانری در عکاسی است اما بهترین گزینه برای عکاسی چشم انداز دوربین های فول فریم هستند. دوربین های DSLR در دو فرمت فول فریم FX و کراپ یا هاف فریم DX یا APS-C  عرضه می شوند. این تقسیم‌بندی بر اساس ابعاد سنسور تعریف شده است. سنسور های فول فریم  ابعاد فیلم‌های ۳۵ میلی‌متر(یعنی ۲۴*۳۶) و سنسورهای کراپ در ابعاد کوچک‌تری(حدود ۱۵*۲۴) تولید می‌شوند.

دوربین های فول فریم گزینه مناسبی برای عکاسی لنداسکیپ هستند. سنسور این دوربین ها قادر به ثبت کامل منظره قابل مشاهده از منظره یاب دوربین است. البته این نکته به میزان گشادگی لنز هم بستگی دارد. اما در صورت استفاده از یک لنز اولترا واید بروی دوربین کراپ بخشی از منظره را از دست خواهید داد.

خرید محصول : دوربین های نو و دست دوم در لنزوکم

لنزهای مناسب برای عکاسی لنداسکیپ

ابزار مهم بعدی که گاهی حتی مهمتر از بدنه دوربین است انتخاب لنز مناسب خواهد بود. اکثر عکاسان تازه کار بر این باورند که یک لنز واید نیازشان را در عکاسی منظره برطرف می کند. فعالیت در عکاسی لنداسکیپ تنها با یک لنز واید باعث می شود بسیاری موقعیت ها را از دست بدهید.

در سفر عکاسی با چشم اندازهای مختلفی روبرو هستید.از مناظر نزدیک و قابل دسترس گرفته تا چشم انداز های دور دست. گاهی بعضی مناظر فاصله زیادی با عکاس دارند و از طرفی مسیر دسترسی مناسبی ندارند. در این شرایط استفاده از یک لنز تله متوسط به کمک می آید تا یک عکس خاص از منظره ثبت کنیم.

خرید محصول : انواع لنزها نو و کارکرده در لنزوکم

در عکاسی منظره لنز واید یک گزینه پرکاربرد است که به شما امکان تهیه عکسهای عریض از مناظر  را می دهد. اما گاهی فاصله کانونی عریض در بعضی موقعیت ها مناسب نیست. زاویه دید عریض در بعضی صحنه ها باعث می شوند عناصر موجود در تصویر کوچکتر از آنچه مدنظر داریم ثبت شوند. اینجاست که لنزهای فاصله کانونی متغیر به کمک می آیند. لنزهایی مانند ۲۴-۱۴ نیکون یا ۳۵-۱۶ کانن که امکان تغییر فاصله کانونی را دارند امکان انتخاب ترکیب بندی مناسب تر را به شما می دهند.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

انتخاب سه پایه عکاسی منظره

سه پایه یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در عکاسی لنداسکیپ است. سه پایه در شرایط نوری کم از لرزش دوربین جلوگیری می کند که این امر کمک به ثبت تصاویر شارپ خواهد کرد. در عکاسی چشم انداز با موقعیت های مکانی و شرایط جوی مختلفی روبرو می شوید که به سه پایه محکم و حرفه ای نیاز دارید. عکاسی در مسیر حرکت آب رودخانه، یا در مسیر باد شدید و بسیاری موارد دیگر نیاز به سه پایه ای محکم و مقاوم خواهید داشت.

خرید محصول : لوازم جانبی دوربین

برای انتخاب سه پایه حتما به موارد زیر دقت کنید:

  • پایه های مقاوم در برابر فشار داشته باشد
  • از هدبال حرفه ای با امکان چرخش در جهات مختلف برخوردار باشد
  • قفل های پایه محکم و با کاربری راحت باشد
  • ترجیحا از جنس فیبر کربن باشد که سبک و مقاوم است
  • بیشترین ارتفاع ممکن را در اختیار قرار دهد

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

فیلتر های مورد استفاده در عکاسی لنداسکیپ

شرکت های تولید کننده فیلتر های متعددی برای عکاسی تولید کرده اند که هر کدام کاربرد خود را خواهد داشت.
تعدادی از این فیلتر ها کاربرد بیشتری در عکاسی چشم انداز دارند که به شرح توضیح می دهم:

 

فیلتر پلاریزه: این فیلتر کاربرد های مختلفی دارد که مهمترین آنها حذف رفلکس های موجود در طبیعت(رفلکس موجود بروی آب)، کاهش هیز (غبار) موجود در لوکیشن عکاسی، بهبود رنگ عکسها و ثبت برجسته ابرها است.
ساختار فیلتر های پلاریزه به ۲ شکل موجود است،  پلاریزه خطی Linear  و  پلاریزه مدور Circular – من فیلتر های پلاریزه مدور که به CPL معروف هستند رو بیشتر می پسندم چون تاثیر بهتری بروی عکس دارند.

پیشنهاد مقاله : نحوه استفاده از فیلتر در عکاسی منظره

فیلتر اِن دی ND : این فیلترها تعدیل کننده نور شدید روز هستند.
کاربرد این لنزها برای کشیدگی ابرهای آسمان، ابریشمی کردن حرکت آب رودخانه و یکدست کردن آب دریاچه ها است.

فیلتر های تدریج رنگ GND: این فیلتر ها به اسم فیلتر گراندینت معروف هستند.
حالت تدریج رنگ فیلتر باعث می شود بخش تیره کادر با کنتراست و اشباع رنگ بیشتری ثبت شود.

از این فیلتر ها برای تعدیل رنگ و نور آسمان و ثبت پرکنتراست ابرها استفاده می شود.
انواع دیگری از فیلترها هم قابل دسترس هستند که برخی مربوط به اصلاح رنگ و بعضی دیگر افکتیو هستند. اما به شخصه ترجیح می دهم این نوع اصلاحات و افکت ها بصورت نرم افزاری و با کنترل بیشتر انجام دهم.

دقت کنید که استفاده از فیلتر های نامعتبر و ارزان قیمت تاثیر منفی بروی کیفیت و جزئیات عکس می گذارد.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش اول)

نقش عکسهای مناظر در صنعت توریسم

عکسهای مناظر طبیعی جدای از زیبایی و لذت تماشا مزایای متعددی دارد که در زیر به مهمترین موارد اشاره می کنم:

  • معرفی مکان های دیدنی و جغرافیای کشورها
  • کمک به صنعت توریسم
  • رشد اقتصادی مکان های معرفی شده
  • توجه به پتانسیل های تجاری و اقتصادی منطقه

عکسهای چشم انداز ابزار تبلیغات گردشگری

سازمان ها و شرکت های فعال در زمینه گردشگری با معرفی نقاط دیدنی اقدام به تبلیغات برای جذب گردشگر می کنند. اینجا نقش و اهمیت عکس در تبلیغات توریسم مشخص می شود. در این بین عکسهای مناظر طبیعی هم بخش زیادی از تبلیغات صنعت توریسم را پوشش می دهد. عکسهایی حرفه ای از مناظر، طبیعت، ابنیه تاریخی و فرهنگ کشورها کمک بزرگی در تبلیغ گردشگری است که سیاستگذاران این بخش به خوبی اهمیت این عکسها را درک کرده اند.

 

این مقاله در ۲ بخش تهیه شده که بخش دوم را از این قسمت می توانید مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!