لوازم جانبی عکاسی

لوازم جانبی عکاسی

لوازم جانبی عکاسی که نیاز داریم

در این مقاله قصد دارم ده مورد از بهترین لوازم جانبی ارزان قیمت مخصوص عکاسی را برایتان معرفی کنم.

تجهیزات دوربین گران قیمت تنوع بسیار زیادی داشته و می‌توانید هر چیزی را بین آنها پیدا کنید. اما این تنها استفاده از تجهیزات گران نیست که باعث می‌شود عکاسی برای شما لذت بخش‌تر باشد.

گاهی تجهیزاتی ارزان وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید سطح عکاسی خود را ارتقا داده و آن را به کاری لذت بخش برای خود تبدیل کنید. شما می‌توانید مجموعه‌ای کامل از تجهیزات عکاسی را بدون اینکه جیبتان خالی شود، در کیف دوربین خود داشته باشید.

لوازم جانبی عکاسی

تجهیزات تمیز کردن دوربین

مهم نیست که چقدر مراقب بدنه و سنسور دوربین خود باشید، خواه یا ناخواه کثیف می‌شوند. بنابراین، ضروری است که همیشه وسایل تمیز کردن لنز دوربین خود را در کنار دوربینتان داشته باشید. خوشبختانه، این موارد بسیار ارزان هستند، بنابراین هیچ بهانه‌ای برای نخریدن آنها وجود ندارد. در اینجا به طور خاص چند ابزار تمیز کننده را ذکر کرده‌ام :

  • دستمال میکروفایبر : پارچه‌های تمیز کننده میکروفایبر، گرد و غبار و لکه‌ها را از فیلترهای لنز و قسمت جلوی لنزهای شما به خوبی پاک می‌کنند.
  • دمنده هوا : این وسیله می‌تواند هوا را با فشار کمی به داخل شیارهای کوچک بدمد. اگر می‌خواهید گوشه‌های لنزتان را تمیز کنید، بهتر است از این وسیله کمک بگیرید. همچنین اگر می‌خواهید سنسورتان را با این وسیله تمیز کنید، به یاد داشته باشید که حتما دوربین را به سمت پایین بگیرید تا گرد و غبار به بیرون ریخته شوند.
  • قلم تمیز کننده : این وسیله عملکردی مشابه پارچه‌های تمیزکننده لنز دارد، اما هدف آن تمیز کردن نواحی کوچک و شیارها است.
  • مایع تمیز کننده لنز : وقتی قلم یا پارچه تمیز کننده لنز نمی‌توانند به خوبی غبارها و کثیفی‌ها را پاک کنند، استفاده از مایع مخصوص بهترین راه جایگزین است.

محافظ باران

حتی اگر دوربین شما بدنه‌ای مقاوم در برابر آب و هوای بد و بارانی داشته باشد، اما باز هم حمل کردن آن در شرایطی که ممکن است خیس شود کمی ریسک خواهد بود، در این مواقع بهترین راه استفاده از یک محافظ باران مخصوص دوربین است.

این کیف‌ها یا محافظ‌ها نه تنها شما را در هوای بارانی، بلکه در هنگام قایق سواری یا نشستن بر روی یک کشتی نیز می‌توانند همراهی کنند.

انواع مختلفی از پوشش‌ها و محافظ‌های بارانی برای دوربین‌های مختلف وجود دارند که به عنوان یکی از نمونه‌های پلاستیکی که کیفیت معمولی دارد و بسیار ارزان قیمت است، پلاستیک‌های زیپ دار را پیشنهاد می‌دهم. از این پلاستیک‌ها معمولا برای نگهداری مواد غذایی نیز استفاده می‌شود.

اگر یک دوربین کامپکت یا بدون آینه کوچک دارید، می‌توانید با استفاده از وسایل ساده یکی شبیه آن را برای خود بسازید. اما اگر دوربین‌ها و لنزهای بزرگتری در اختیار دارید، بهتر است کیف‌ها یا پوشش‌های بارانی مخصوص دوربین را خریداری کنید که قیمت نسبتا بالاتری هم دارند.

رفلکتور تاشو

مهم نیست که چه سبک عکاسی را انجام می‌دهید، باید یک رفلکتور داشته باشید. رفلکتورهای تاشو گزینه‌های بسیار خوب و جمع و جوری هستند که شکل‌های متفاوتی دارند. بهتر است یکی از آنها را در کوله عکاسی خود داشته باشید.

متنوع‌ترین نسخه‌ای که از رفلکتورهای تاشو می‌توانید پیدا کنید 5 در 1 هستند که در سه رنگ سفید، نقره‌ای، طلایی، سیاه و شفاف عرضه می‌شوند.

رفلکتور در واقع به نرم کردن نور کمک کرده و می‌تواند با استفاده از سطح بازتابنده‌ای که دارد، نور دوم یا نور پر کننده را برایتان شبیه سازی کند. رفلکتورها اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی دارند و باید ببینید کدام مورد بیشتر برایتان مفید است. ممکن است یک رفلکتور جیبی را انتخاب کنید یا مدلی که برای ایستادن به پایه نور نیاز دارد.

تراز دوربین

اگرچه بسیاری از دوربین‌ها دارای ترازهای دیجیتالی داخلی هستند، اما گاهی اوقات در اختیار داشتن یک تراز با حباب فیزیکی داخلی آسان‌تر و بهتر است و می‌توانید همیشه به آن مراجعه کنید. این ترازهای حبابی ارزان قیمت بر روی کفشک یا همان محل اتصال اسپیدلایت‌ها و … دوربین شما قرار می گیرند و به شما کمک می‌کنند تا یک شات مستقیم و با سطح صاف بگیرید.

به عنوان یک کاربرد دیگر، در هنگام نصب کردن یک تابلوی عکس بر روی دیوار هم می‌توانید از این ترازها استفاده کنید.

لوازم جانبی عکاسی

نگهدارنده باتری

نگهدارنده باتری یکی دیگر از لوازم جانبی ارزان قیمت مخصوص عکاسی است. بیشتر عکاسان معمولا چند باتری برای دوربین خود دارند و همه‌ی آنها را همزمان با خود حمل می‌کنند. اما آیا روشی برای نظم دادن به آنها وجود دارد ؟

بهترین روش برای نظم بخشیدن به باتری‌های دوربین‌تان، استفاده از یک کیف نگهدارنده است. این کیف‌ها معمولا دو یا چهار باتری را در خود جای می‌دهند. البته از آنها برای نگهداری باتری‌های آلکاین AA نیز می‌توان استفاده کرد.

من به شخصه روش خاصی برای قرار دادن باتری‌هایم دارم. وقتی آنها را شارژ کامل می‌کنم از روبرو در کیف می‌گذارم و وقتی باتری آنها را به صورت کامل استفاده کرده باشم، برعکس خواهم گذاشت. به این ترتیب می‌دانم که کدام باتری نیاز دارد شارژ شود و کدام یک آماده کار است.

لوازم جانبی عکاسی

کیف کارت حافظه

کیف کارت حافظه دوربین هم یکی دیگر از لوازم جانبی ارزان قیمت مخصوص عکاسی است که کاربردی کاملا مشابه کیف‌های نگهداری باتری دارند، با این تفاوت که در آنها به جای باتری، کارت حافظه قرار می‌دهید.

زمانی که عکاسی را به تازگی شروع کرده بودم به این اعتقاد داشتم که هرچه از کارت‌های حافظه کمتری استفاده کنم بهتر است، به این دلیل که آنها را با هم اشتباه نگیرم یا با حمل و نقلشان مشکلی نداشته باشم. این ممکن است روشی خوب باشد، اما اگر دوربینی داشته باشید که رزولوشن آن زیاد باشد، حجم تصاویرتان زیاد خواهد بود.

در این صورت مجبورید که یا از کارت‌هایی با ظرفیت زیاد استفاده کنید و یا چند کارت داشته باشید. استفاده از کارت‌هایی با ظرفیت زیاد نیز بدی‌های خودش را دارد. برای مثال اگر خراب شود یا بسوزد، عکس‌های بسیار زیادی را با خود از بین می‌برد. پس بهترین راه استفاده از چند کارت حافظه است.

البته باید سعی کنید برای آنها علامت بگذارید تا فراموش نکنید اطلاعات هر کدام به چه صورت است. در واقع باید آنها را به خوبی سازماندهی کنید. می‌توانید از یک کیف کارت حافظه استفاده کنید تا تمام آنها یکجا باشند و با علامت گذاشتن بر روی هر کدام، اطلاعات داخلشان را مشخص کنید.

لوازم جانبی عکاسی

ماژیک نقره‌ای

آیا توجه کرده‌اید که تعداد بسیار زیادی از تجهیزات عکاسی سیاه رنگ هستند و عموما تمام کمپانی‌های تولید لوازم جانبی به رنگ سیاه علاقه دارند ؟! همه چیز، از جمله باتری و کارت حافظه گرفته تا بدنه دوربین و لنزها، به نظر می‌رسد همه‌شان هم رنگ باشند.

استفاده از یک ماژیک نقره‌ای به شما کمک می‌کند تا روی آنها علامت‌هایی را گذاشته و از هم تفکیک کنید. رنگ نقره‌ای شارپنس و وضوح بسیار خوبی بر روی مشکی دارد.

این از آن دسته ابزارهاییست که در هنگام شروع عکاسی اصلا نمی‌دانستم باید استفاده کنم و وقتی به استفاده از آن روی آوردم که واقعا احساس نیاز کردم. نکته اصلی این است که من 13 عدد کارت حافظه دارم و باید روی هر کدام از آنها علامت‌هایی بگذارم. این علامت می‌تواند شماره یا یک نماد به خصوص باشد.

بنابراین سعی می‌کنم همه چیز را با یک ماژیک نقره‌ای از هم جدا کنم. این کار را برای هارد اکسترنال‌ها، باتری‌ها و موارد دیگرم نیز انجام می‌دهم.

فلاش LED

فلاش LED یکی از کوچک‌ترین لوازم جانبی ارزان قیمت مخصوص عکاسی در این لیست است که می‌توانید آن را در کوله خود داشته باشید. این منابع نوری کاربردهای مختلفی دارند. می‌توانید از آن به عنوان یک منبع نور مستقل استفاده کنید و یا به عنوان نور تلطیف کننده.

نمونه‌های کوچک‌تر نیز برای تکنیک نقاشی با نور عالی هستند. می‌توانید از نمونه‌های بزرگتر نیز برای نرم کردن یا جهت دادن نور استفاده کنید. قیمت آنها معمولا خیلی زیاد نیست، البته این به سایز و قدرت نورشان بستگی دارد.

پاوربانک

این مورد و قبلی شاید کمی از نظر ارزان بودن در مقابل باقی گزینه‌ها بحث برانگیز باشند، اما با توجه به ماندگاری و کاربردشان، دارای قیمت‌های کمی هستند و می‌توانید روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید. یک پاوربانک بسیار می‌تواند کاربردی باشد، چرا که امروزه بسیاری از دوربین‌ها از طریق پورت USB شارژ می‌شوند.

من طرفدار پاوربانک‌های انکر هستم، مثل پاوربانک انکر 10400 میلی‌آمپری که حدود 30 دلار قیمت دارد. من نسخه قبل این پاوربانک را حدود 5 سال است که در اختیار دارم و هنوز هم مثل روزهای اولش قوی و با کیفیت است.

لوازم جانبی عکاسی

گوریلاپاد

سه پایه‌های دوربین انعطاف پذیر یکی از کاربردی‌ترین لوازم جانبی ارزان قیمت برای عکاسی هستند. از این سه پایه‌ها می‌توان در مکان‌هایی بهره برد که استفاده از سه پایه‌های معمولی در آن امکان پذیر نیست. البته سعی کنید مدل‌هایی را انتخاب کنید که استحکام بالایی داشته و بتوانند دوربین شما را نگه دارند.

مسلما گوریلاپاد ارزان‌ترین لوازم جانبی در این لیست نیست، اما بستگی دارد چه سایزی را انتخاب کنید. مدل‌های کوچک‌تر که مخصوص دوربین‌های کوچک و گوشی‌های هوشمند هستند، کمتر از 30 دلار قیمت دارند. اما مدل‌هایی که برای دوربین‌های بزرگتر تولید می‌شوند، قیمتی بالاتر از 40 دلار دارند.

در هر صورت، سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که ماندگاری بالایی داشته باشد. من یکی از آنها را بیش از 7 سال است که دارم و برای دوربین‌های DSLR کانن و دوربین‌های بدون آینه فوجی فیلم استفاده می‌کنم.

لوازم جانبی عکاسی

جمع‌بندی

قطعا استفاده از لوازم جانبی باعث می‌شود عکاسی برای شما لذت بخش‌تر باشد. اما بعضی از آنها آنقدر گران هستند و شاید هر شخصی توان تهیه آن‌ها را نداشته باشد. پس بهتر است لوازم جانبی ارزان قیمتی را امتحان کنید که کاربردهای گسترده‌ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!