بهترین لنز برای عکاسی پرتره

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

لنز پرتره لنزی است که از فاصله کانونی و دیافراگم مناسب برای گرفتن عکس‌های پرتره، برخوردار است. اصطلاح “لنز پرتره” به هیچ نوع خاصی از لنزها اختصاص داده نمی‌شود. از نظر فنی، هر لنزی می‌تواند برای عکس‌های پرتره استفاده شود.

شما می‌توانید برای عکس‌های پرتره از لنزهای پرایم، زوم و حتی لنزهای استاندارد دوربین خود استفاده کنید. اما به صورت ایده‌آل، بهترین لنزهای پرتره لنزهایی هستند که فاصله کانونی بین ۷۰ تا ۱۳۵ میلی‌متر دارند و دیافراگم گسترده برای عملکرد در نور کم و ایجاد عمق میدان کم دارند.

هنگامی که صحبت از بهترین لنز برای عکاسی پرتره می‌شود، فرقی نمی‌کند که با دوربین عکاسی نیکون عکاسی می‌کنید یا دوربین عکاسی کنون. چند لنز زوم بالا و لنز پرایم وجود دارد که می‌توانند انتخاب هر عکاسی باشند. در این مقاله گزینه‌های برتر را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را برای خرید مشخص کنیم.

شاید متوجه شده باشید، بسیاری از عکس‌های پرتره دارای پس زمینه تار هستند. این اتفاق هم افزایی از چندین عامل مختلف است که شامل:

  • فاصله کانونی
  • فاصله بین سوژه و پس زمینه
  • فاصله بین سوژه و دوربین
  • دیافراگم کاری که انتخاب می‌کنید
  • تعداد تیغه‌های دیافراگم و شکل نهایی دیافراگم.

اگرچه، همیشه برای دستیابی به تصاویر بوکه عالی، داشتن یک لنز با دیافراگم وسیع ضروری نیست. اما لنزهای با دیافراگم عریض محو کردن پس‌زمینه را آسان‌تر می‌کنند، همچنین اگر از پارامترهای دیگر (که در بالا ذکر شد) با دقت استفاده کنید، می‌توانید به تاری پس‌زمینه نیز دست پیدا کنید.

برای مثال، افزایش فاصله بین سوژه و پس‌زمینه می‌تواند حتی با دیافراگم باریک مانند f/5.6 یا باریک‌تر، تاری پس‌زمینه خوبی ایجاد کند. حتی اگر از لنز زوم استفاده کنید، همچنان می‌توانید پس‌زمینه‌ای تار داشته باشید.

چه عواملی در کیفیت لنز پرتره تأثیرگذارند؟

در واقع، هیچ لنز پرتره‌ای با عنوان لنز پرتره‌ی “عالی وجود ندارد. بهترین لنز برای نیازهای شما ممکن است برای سبک‌های عکاسی دیگر مناسب نباشد.

بیشتر عکاسان پرتره برای عکاسی پرتره از لنزهای تله فوتو کوتاه و متوسط استفاده می‌کنند. فاصله کانونی بلند ایده‌آل است، زیرا به عکاس این امکان را می‌دهد که با ایستادن در فاصله کم از سوژه، عکس‌های پرتره از فاصله نزدیکتری بگیرید و نتیجه واقعی‌تری بدست آورید.

بیشتر بدانید: لوازم جانبی عکاسی

هنگامی که فاصله کمتری بین لنز و سوژه وجود دارد، بعضی اوقات ممکن است اعوجاجی ایجاد شود و باعث شود ویژگی‌های صورت بزرگتر به نظر برسند.

فاصله کانونی بلند

اگر در جستجوی لنز پرتره هستید، بهتر است لنزی با فاصله کانونی بلند انتخاب کنید. برای عکس‌های پرتره، حداقل فاصله کانونی 70 میلی‌متر برای دوربین‌های APS-C و 105 میلی‌متر برای دوربین‌های فول فریم مناسب است.

البته این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید از لنزهای کوتاهتر برای عکاسی پرتره استفاده کنید. لنزهای با فاصله کانونی کوتاهتر (حداقل ۵۰ میلی‌متر برای فول فریم) همچنان می‌توانند در عکاسی پرتره مفید باشند، به خصوص در هنگام عکاسی پرتره‌ های نیمه تنه یا تمام بدن.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

دیافراگم گسترده

استفاده از دیافراگم گسترده باعث کاهش عمق میدان می‌شود. هر چه دیافراگم لنز گسترده‌تر باشد، عمق میدان کمتر خواهد بود.
استفاده از حداکثر دیافراگم f/4 یا بزرگتر، باعث ایجاد عمق میدان کمتر می‌شود و بخش بزرگی از تصویر تار می‌شود.

این به شما اجازه می‌دهد تا پس‌زمینه را به‌طور کامل تار کنید و از وجود نقطه کانونی سوژه مورد نظر به‌طور کاملاً واضح اطمینان حاصل کنید. اگر تصمیم به خرید لنز با این نوع دیافراگم دارید، مطمئن شوید که لنز مد نظر شما دقت فوکوس عالی دارد.

استفاده از دیافراگم f/8، عمق میدان نسبی را به شما می‌دهد که به‌طور قابل توجهی کمتر از عمق میدانی است که در بالا ذکر شده است، اما هنوز می‌توانید با وجود تاری در تصویر تضاد لازم بین سوژه و پس‌زمینه را ایجاد کنید. علاوه بر این، دیافراگم به اندازه‌ای بزرگ است که به شما اجازه می‌دهد از سرعت شاتر بالا استفاده کنید و ایزو دوربین را کاهش دهید تا نویز کمتری داشته باشید.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره باید دیافراگم حداکثر f/8 یا بیشتری داشته باشد. هر لنزی با دیافراگم کمتر، ناحیه فوکوس بیشتری را به دنبال دارد که برای عکاسی پرتره ممکن است مورد نیاز نباشد. البته همیشه به خاطر داشته باشید که استفاده از لنز با دیافراگم کوچکتر ممکن است منجر به کاهش سرعت شاتر و افزایش ایزو شود.

مقالات بیشتر: عکاسی حرفه‌ای در شب

انتخاب بین لنز پرایم و لنز زوم

ممکن است شنیده باشید که لنز پرایم بهترین گزینه برای خرید بهترین لنز برای عکاسی پرتره باشد، اما شما می‌توانید با هر دو لنز پرایم و زوم عکاسی پرتره انجام دهید. لنزهای پرایم عموماً بهترین لنزها برای عکاسی پرتره هستند، زیرا کیفیت بالا و بوکه عالی را به ارائه می‌دهند. البته لنزهای پرایم به نسبت لنزهای زوم گرانتر هستند و انعطاف پذیری کمتری دارند، به این معنی که شما را به فواصل کانونی محدود می‌کنند.

اگر به دنبال یک لنز با قیمت مناسب و انعطاف پذیری بالا هستید، باید بدانید که لنزهای زوم برای عکاسی پرتره مناسب شما هستند، به خصوص آن دسته از لنزهایی که بهینه‌سازی شده‌اند، مانند Olympus 40-150mm f/4-5.6. لنزهای زوم چندکاره هستند و برای شما امکان انتخاب در گستره وسیعی از فواصل کانونی را به راحتی فراهم می‌کنند، علاوه بر این، قیمتی مناسب‌تر نسبت به لنزهای پرایم دارند.

بوکه در تصویر

بوکه به عنوان کیفیت قسمت‌های تار یا خارج از فوکوس در یک تصویر خاص تعریف می‌شود. بسیاری از عکاسان در این زمینه اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که همه بوکه‌های خوب نیستند. البته بسیاری از عکاسان باور دارند که بوکه بد وجود ندارد.

با این حال، عکاسان حرفه‌ای می‌توانند این دو را از یکدیگر تمیز دهند، زیرا بوکه خوب تصویر را برای چشمان خوشایندتر می‌کند، در حالی که بوکه بد می‌تواند به معنای بافت بیش از حد در پس‌زمینه باشد و تمرکز را از سوژه دور کند.
با این وجود اجازه دهید برخی از بهترین گزینه‌های لنز پرتره عکاس را بررسی کنیم.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

لیستی از بهترین لنز برای عکاسی پرتره

همان طور که گفته شد هم لنزهای پرایم و هم لنزهای زوم بسته به نوع عکاسی شما می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای عکاسی پرتره باشند. در ادامه نگاهی داریم به لیستی از بهترین لنزها برای ثبت عکس‌های پرتره.

لنز پرایم ۸۵ میلی متری

اگر به دنبال یکی از بهترین لنزها برای عکاسی پرتره هستید، به احتمال زیاد نام پرایم 85 میلی متری را شنیده اید. اکثر عکاسان پرتره موافق هستند که این یکی از بهترین لنزها برای عکاسی پرتره است، به خصوص لنز f/1.8. این گزینه برای اکثر برندهای دوربین از جمله نیکون، سونی و سایر دوربین‌های بدون آینه در دسترس است.

بیشتر بخوانید: ویژگی‌های بهترین لنز برای عکاسی صنعتی

هنگامی که یک لنز پرایم ۸۵ میلی‌متری را روی بدنه دوربین فول فریم نصب می‌کنید، بهترین پرسپکتیو از یک سوژه را به نمایش می‌گذارد، که شامل چهره‌ها و ظاهری جذاب است.

لنزهای کوتاه‌تر از ۸۵ میلی‌متر کیفیت مشابهی را ارائه نمی‌دهند. هرچه فاصله کانونی کمتر باشد، تصویر اعوجاج بیشتری نشان می‌دهد. دلیل آن این است که با فاصله کانونی کمتر، لنز زاویه دید بیشتری را پوشش می‌دهد. به عبارت دیگر، دوربین و لنز شما در کنار هم، برش وسیع تری از صحنه مقابل را می‌گیرند.

برای پرتره‌ها، شما در حالت ایده آل به ترکیب بندی محکم تری نیاز دارید. چیزی که فضای زیادی در اطراف سوژه شما باقی نمی گذارد تا پرتره شما به خوبی ظاهر شود.

لنز 50 میلی متر پرایم f/1.8

با این حال، اگر در حال عکاسی پرتره‌ های محیطی هستید، به لنزی با فاصله کانونی کوتاه تر، چیزی شبیه به f/1.8 50mm (پرایم استاندارد)، یا حتی کوتاه تر مانند 35mm f/1.4 نیاز دارید. به این ترتیب، می‌توانید بخش بزرگتری از صحنه را ثبت کنید. این لنز یک انتخاب مناسب برای عکاسی خیابانی و ثبت تصاویر افکت بوکه است. شما می‌توانید این این لنز را برای دوربین عکاسی نیکون، سونی و سایر برندهای معروف پیدا کنید.

لنز پرایم ۱۳۵ میلی متری

اگر لنز پرایم ۸۵ میلی متری ندارید، نگران نباشید. در عوض، پرایم ۱۳۵ میلی متری را آزمایش کنید. این یک لنز پرتره زیبا برای کسانی است که معمولاً از فاصله دور عکاسی می‌کنند.

تفاوت بین ۸۵ میلی متر و ۱۳۵ میلی متر، جدا از تفاوت فاصله کانونی، این است که آنها برای دو سبک مختلف عکاسی پرتره مناسب هستند. یک پرایم ۸۵ میلی متری عمدتاً توسط یک عکاس پرتره استفاده می‌شود که دوست دارد به ثبت تصاویر از سوژه هایی با فاصله نزدیک بپردازد.

همانطور که می‌دانید، هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، برای پر کردن کادر باید به سوژه نزدیکتر باشید. وقتی صحبت از عکاسی پرتره می‌شود، بسیاری از عکاسان ترکیب بندی فشرده تر را ترجیح می‌دهند. برای دستیابی به ترکیب بندی بهتر، یا از یک لنز ۸۵ میلی متری استفاده کنید و چند قدم به جلو بردارید یا یک لنز ۱۳۵ میلی متری بگیرید و از سوژه فاصله بگیرید. برخی از عکاسان روش اول را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر روش دوم را.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

بهترین لنز دوربین عکاسی کانن برای ثبت تصاویر پرتره

در صورتی که در ادامه نگاهی داریم به بهترین لنز دوربین عکاسی کانن برای عکاسی پرتره، به عنوان یکی از محبوبترین برندهای تولید کننده دوربین عکاسی دیجیتال در سطح جهان.

لنز کانن مدل EF 85mm f/1.2L II USM

لنزهای سری “L” از بهترین لنزها در صنعت عکاسی به شمار می‌روند. لنز 85 میلی‌متری با دیافراگم f/1.2 برای عکاسانی مناسب است که تمایل دارند از فواصل کانونی بلند برای عکاسی پرتره استفاده کنند. این لنز بوکه‌های زیبا، عکس‌های با وضوح بالا و… ثبت می‌کند.

لنز کانن مدل 70-200mm f/2.8L IS II USM

لنز با فاصله کانونی 70-200 میلی‌متر یک گزینه مناسب برای عکاسان در تمام زمینه‌ها است. این لنز یکی از لنزهای محبوب سری L کانن می‌باشد و انتخاب برتر برای عکاسی پرتره است، به ویژه برای عکاسانی که تمایل دارند از فواصل دور از سوژه خود عکاسی کنند. همچنین این لنز برای عکاسانی که می‌خواهند در مکان‌های بزرگ عکاسی عروسی انجام دهند، مناسب است.

این لنز به شما امکان می‌دهد با استفاده از بوکه‌های زیبا سوژه خود را محصور کنید. تثبیت کننده تصویر داخلی نیز به شما اجازه می‌دهد عکس‌های با وضوح بالا بگیرید.

مقالات بیشتر: عکاسی تبلیغاتی چیست؟

لنز کانن مدل EF 50mm f/1.4 USM

لنز 50mm f/1.4 بهترین لنز پرتره کانن برای افرادی است که به دنبال یک لنز پرایم با کیفیت خوب هستند و در عین حال نمی‌خواهند هزینه‌ی زیادی بکنند. بسیاری از عکاسان این نظر را دارند که فاصله کانونی 50 میلی‌متری برای عکاسی پرتره بهترین فوکال است.

لنز 50mm f/1.4 کانن همچنین از کیفیت بالایی برخوردار است و در مقایسه با لنز 50mm f/1.2 کانن که به دلیل سرعت فوکوس، کیفیت ساخت و هزینه بالا، به عنوان یک لنز غیرقابل دسترس محسوب می‌شود، قابلیت ارائه تصاویر با کیفیت بالا را دارد.

لنز کانن مدل EF 35mm f/1.4L II USM

فاصله کانونی ۳۵ میلی‌متر، محبوب‌ترین فاصله کانونی برای عکاسان پرتره است و لنز ۳۵ میلی‌متری یکی از بهترین گزینه‌ها برای دارندگان دوربین‌های کانون است. این لنز را می‌توان برای عکاسی پرتره در محیط‌های مختلف استفاده کرد. بر روی دوربین‌هایی با سنسور کروپ، زاویه دید این لنز معادل یک لنز ۵۰ میلی‌متری بر روی دوربین فول فریم است.

لنز کانن مدل EF 24-70mm f/2.8L II USM

این یکی از بهترین لنزهای کانن برای عکاسانی است که در شرایط نوری متنوع عکاسی می‌کنند. با محدوده فاصله کانونی 24-70 میلی‌متر، این لنز مناسب برای استفاده در سبک‌های مختلف عکاسی می‌باشد. عکاسان حرفه‌ای بسیاری از سال‌های استفاده مداوم از این لنز را تجربه کرده‌اند. لنز Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM از سری لنزهای L کانن است که بالاترین کیفیت اپتیکی و سرعت فوکوس را ارائه می‌دهند.

بهترین لنز عکاسی پرتره از برند نیکون

در ادامه نگاهی داریم به لیستی از بهترین انواع لنز برای عکاسی پرتره با دوربین عکاسی نیکون، به عنوان یکی از برندهای پرفروش دوربین عکاسی در جهان.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

لنز نیکون مدل AF-S 50mm f/1.8

لنز Nikon AF-S 50mm f/1.8G یک گزینه مناسب برای عکاسان پرتره است که می‌خواهند با لنزهای پرایم آشنا شوند. این لنز به دلیل کیفیت ساخت کمتری که در آن مشاهده می‌شود و ناتوانی در مقابله با شرایط آب و هوای نامساعد کمتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد.

با این حال، موتور کوچک و بی صدا، عدسی‌های شفاف و قیمت مناسب آن، این لنز را یک انتخاب مناسب برای عکاسان پرتره بدل می‌سازد. اگر دوربین عکاسی نیکون دارید به دنبال یک لنز با سرعت بالاتر هستند، ممکن است به لنز Nikon 50mm f/1.4G علاقه‌مند باشند.

لنز نیکون مدل AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G

لنز Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G یک لنز پرتره عالی برای عکاسانی است که از دوربین‌های نیکون استفاده می‌کنند. با فاصله کانونی 85 میلی‌متر، این لنز بالاترین وضوح را ارائه می‌دهد. اگر به دنبال عکاسی با عمق میدان کم و تمرکز بر سوژه با وضوح بالا هستید، این لنز مناسب برای شماست.

بیشتر بدانید: چگونه یک دوربین عکاسی مناسب انتخاب کنیم؟

لنز نیکون مدل AF-S 70-200mm f/4G ED VR

لنز Nikon AF-S 70-200mm f/2.8G بهترین لنز پرتره نیکون برای عکاسانی است که عکس‌هایشان را از فاصله دور از سوژه‌ها می‌گیرند. این لنز تمامی ویژگی‌های یک لنز تله حرفه‌ای را داراست، از جمله تثبیت کننده تصویر و محدوده فاصله کانونی بزرگ.

لنز نیکون مدل AF-S Nikkor 35mm f/1.4G

لنز Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1.4G یک لنز پرتره عالی برای عکاسانی است که علاقه‌مندند در زاویه باز عکاسی پرتره انجام دهند. این لنز سریع و بی صدا است و وضوح بالایی ارائه می‌دهد. لنز Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1.4G هم در دوربین‌های فول فریم و هم در دوربین‌های با سنسور کراپ (که فاصله کانونی معادل 50 میلی‌متر دارند) قابل استفاده است.

باز شدن زاویه در این لنز برای عکاسی پرتره در فضای باز مناسب است، اما به اندازه‌ای بزرگ نیست که منجر به اعوجاج زیاد در دو طرف قاب عکس شود.

لنز نیکون مدل AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED

لنز نیکون Nikon AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED با کیفیت عالی عدسی‌ها و محدوده کانونی قابل تغییر، یک لنز مناسب برای عکاسی پرتره و عکاسان عروسی است. این لنز برای افراد با سبک عکاسی متنوع بسیار قابل اعتماد و قابل قبول است. اگر شما به دنبال یک لنز با کاهش لرزش هستید، ممکن است به لنز Nikon AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED علاقه‌مند باشید.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

تاریخچه عکاسی پرتره

در میانه‌ی قرن نوزدهم، با کاهش نسبی هزینه عکاسی به واسطه تکنیک داگروتایپ و کاهش زمان مورد نیاز برای بی‌حرکت ماندن سوژه نسبت به نقاشی پرتره، علاقه به عکاسی پرتره به طور چشمگیری افزایش یافت. سبک کارهای اولیه نشانگر چالش‌های فنی مربوط به نورپردازی طولانی و جنبش‌های هنری و زیبایی‌شناسانه آن دوران است.

در دوره ویکتوریایی، شیوه‌ای مشهور به “مادر پنهان” (Hidden Mother Photography) شکل گرفت. به دلیل مشکلات نورپردازی طولانی و نیاز به بی‌حرکت ماندن طولانی سوژه، در این شیوه، از مادران کودکان خواسته می‌شد که در کنار کودکان خود قرار بگیرند و با آرام کردن و ثابت ماندن کودکان در حین عکاسی، به آن‌ها کمک کنند بدون آنکه خودشان در عکس دیده شوند.

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین سه پایه دوربین عکاسی

زمانی که تازه عکاسی شروع شده بود، عموماً سوژه‌های عکاسی پرتره به طور به دوربین نگاه می‌کردند. اما به مرور زمان، عکاسان پرتره به ثبت پرتره‌هایی پرداختند که در آن سوژه با زاویه‌ای مشخص به جایی جز دوربین و لنز نگاه می‌کرد. بیشتر مواقع، سوژه‌های عکاسی پرتره افراد عادی بودند و شامل والدین، کودکان، بازرگانان، هنرمندان یا افراد محلی بودند.

جمع بندی

محبوب ترین فاصله کانونی برای عکاسی پرتره هر چیزی بین ۸۵ میلی متر تا ۱۳۵ میلی متر است. این شیرین ترین محدوده فاصله کانونی برای انتخاب بهتری لنز پرتره است. البته می‌توان پرتره‌های جذابی را با لنز کانونی کوتاه‌تر نیز گرفت.

فرقی نمی کند دوربین عکاسی نیکون داشته باشید یا دوربین عکاسی کنون، حتما یک لنز از لیست ما برای دوربین شما ساخته شده است. وقتی صحبت از عکاسی پرتره به میان می‌آید، در نهایت لنزها از بدنه دوربین اهمیت بیشتری دارند. نگاهی دقیق به لنز دوربین خود بیندازید تا ببینید آیا با معیارهای ذکر شده در بالا مطابقت دارد یا خیر.

در صورتی که از علاقمندان به عکاسی پرتره هستید و تصمیم به خرید یک لنز برای عکاسی پرتره دارید، خرید از فروشگاه لنزوکم یک انتخاب منطقی است.

برخی از محصولات فروشگاه دوربین لنزوکم

……………………………………………………………

لنز دست دوم نیکون مدل Nikon 35mm f1.8G

لنز دست دوم کانن مدل Canon 18-200

لنز دست دوم نیکون مدل Nikon 24mm f2.8D

لنز دست دوم کانن مدل Canon 24-105 stm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!