اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس

اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس

تراز سفیدی یا وایت بالانس عکس یکی از موضوعات بسیار مهم در فرآیند عکاسی دیجیتال است. وایت بالانس تعیین کننده دمای عکس بوده و تاثیر زیادی بروی ثبت صحیح رنگها در هر عکسی است.

در صورتی‌ که به این موضوع توجه کافی داشته باشید عکسهایتان از رنگ های صحیح برخوردار می¬شوند و طبیعی‌تر به‌ نظرمی رسند. در این مطلب قصد دارم به تعاریف، اهمیت ها و اصلاح وایت بالانس بپردازم. اگر تمایل دارید بخش مهمی از عکاسی حرفه ای را یاد بگیرید تا انتها با من همراه باشید.

 

وایت بالانس یا تراز سفیدی در عکاسی چیست؟

تراز سفیدی یا وایت بالانس فاکتوری مهم در عکاسی است که باعث می شود تمام رنگهای عکس واقعی درج شوند. وایت بالانس همانطور که از نامش پیداست یعنی تنظیم رنگ سفید عکس. برای اینکه رنگ عکسها واقعی و طبیعی بنظر برسد لازم است رنگ های سفید عکس، سفید خالص باشند. وقتی رنگ سفید را برای خالص بودن رفرنس قرار می دهیم تمام رنگهای موجود عکس بسیار نزدیک به واقعی خواهند بود.

پیشنهاد مقاله : تاثیر رنگها در عکاسی

بسیاری از ما این تجربه را داشته‌ایم که عکس‌هایمان به رنگ‌های زرد، نارنجی و یا آبی نمایش داده می‌شوند. این اتفاق رنگهای کل عکس را تحت تاثیر قرار می دهد و به ته رنگ عکس معروف است. دلیل اصلی این‌ اتفاق، بی توجهی به موضوع تنظیم تعادل رنگ سفید است. در حالت معمول ما هنگام عکاسی به رنگها توجه زیادی نداریم. چرا که به شکل دیداری رنگ‌های سوژه و صحنه را می بینیم و به صحیح بودن رنگهای عکس دقت نمی کنیم. اما اکثر اوقات عکس تهیه شده با واقعیت سوژه تفاوت های رنگی بسیاری خواهد داشت. اینجاست که اگر تنظیمات تراز سفیدی به درستی انتخاب شده باشد عکسها با فضای رنگی واقعی تر خواهند بود.

 

 اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس
اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس

تاثیر کلوین نور بر رنگهای عکس

موضوعی که بیشترین تاثیر را بروی رنگ عکسها دارد منابع نوری موجود در موقعیت عکاسی است. لازم است بدانید که بیشتر منابع نوری رنگ سفید خالص ندارند. در طبیعت و زندگی ما منابع نوری مختلفی اعم از طبیعی و مصنوعی وجود دارد. نور خورشید، نور ماه، نور لامپ های شهری، نورهای منازل و البته فلاش های عکاسی بخشی از این منابع نوری هستند. هر کدام از این منابع نوری دمای خاصی هم دارند که به کلوین معروف است. کلوین تاثیر مستقیم بروی رنگهای عکس می گذارد که لازم است اصلاح شود. وقتی نورها به چشم انسان برخورد می‌کنند مغز می‌تواند دمای رنگی نورهای مختلف را تنظیم و موجب شود رنگ‌ها را به‌ درستی ببینیم.

خرید محصول : دوربین های نو و کارکرده 

این در حالی است که یک دوربین عکاسی بطور کاملا هوشمندانه و دقیق کلوین را کنترل نمی کند. دوربین تنها قادر است دمای رنگی را با در نظر گرفتن نور ساطع شده حدس بزند. این حدسیات دوربین‌ها در برخی از موارد اشتباه از آب در می‌آید که باعث می شود رنگ‌های عکس تم رنگی دیگری غیر از واقعیت پیدا کند. منظور از تم رنگی همان ته رنگ زرد، نارنجی یا آبی که فضای کلی عکس را تحت تاثیر قرار داده است. در چنین مواقعی باید وایت بالانس را به درستی برای دوربین تعریف کنیم، تا رنگهای عکس به درستی ثبت شوند.

 

 اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس
اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس

رابطه وایت بالانس با دمای رنگ عکس

همانطور که گفتم منابع نوری دمای رنگی مختلفی دارند که آن را با واحدی به نام کلوین اندازه‌گیری می‌کنند. حتی در مواقعی که نورها یکسان و کاملا مشابه به‌ نظر می‌رسند تفاوت‌هایی در دمای رنگی آنها وجود خواهد داشت. دمای نورها باعث تغییرات رنگ و بهم ریختن تراز سفیدی عکس خواهد شد.

هر چه کلوین منابع نوری اعدادی پایینتری باشد نور متمایل به رنگ زرد و نارنجی است و هر چه کلوین منبع نوری بالا باشد رنگ نور به سمت آبی و بنفش متمایل خواهد بود. نور خورشید که رنگ سفید استاندارد را تولید می‌کند ۵۴۰۰ کلوین است. اما این موضوع زمانی صحیح است که نور خورشید با زمین زاویه ۴۵ درجه داشته باشد. لذا زمان تابش نور خورشید در رنگ نور آن نیز تأثیر گذار است.

در ادامه به دمای کلوین منابع نوری مختلف در شرایط متفاوت اشاره کرده ام.

  • کلوين نور شمع  ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰
  • کلوين نور لامپ زرد خانگی  ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰
  • کلوين طلوع و غروب خورشيد در آسمان صاف ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰
  • کلوين نور لامپ فلورسنت ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰
  • کلوين نور فلاش ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰
  • کلوين نور طبيعی روز همراه با آسمانی صاف و نورانی   ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰
  • کلوين آسمان معتدل با ابرهای روشن ۶۵۰۰ تا ۸۰۰۰
  • کلوين آسمان آبی صاف ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰

بیشتر بدانیم : اصطلاحات عکاسی (بخش اول)

چرا باید تراز سفیدی عکس‌ها را تنظیم کنیم؟

درج رنگ واقعی سوژه ها و فضای عکس یکی از فاکتورهای مهم در عکاسی حرفه ای است. تنظیم صحیح تراز سفیدی عکس‌ها کمک می کند رنگهایی واقعی در عکسهای خود داشته باشید. عکسهایی که وایت بالانس یا تراز سفیدی صحیح ندارند با تمایل به رنگ آبی و یا نارنجی دیده می شوند. هر چند عکاسان حرفه ای گاهی بصورت تعمدی فضای رنگی عکس را با اهداف مشخص به رنگ خاصی متمایل می کنند اما در حالت کلی و استاندارد رنگ عکسها باید مطابق واقعیت باشد.

تراز سفیدی عکسها را می توان هنگام عکاسی یا ویرایش عکس تنظیم یا اصلاح کرد. البته اگر قصد دارید وایت بالانس عکس خود را پس از عکاسی تنظیم کنید لازم است با فرمت RAW عکاسی کنید. در ادامه در مورد اهمیت عکاسی با فرمت خام و امکانات اصلاح تراز سفیدی توضیح خواهم داد.

تنظیم وایت بالانس از طریق دوربین عکاسی

دوربین های دیجیتال تنظیمات تراز سفیدی را در اختیار قرار می دهند. دوربین‌های عکاسی به‌ صورت پیش‌ فرض شامل گزینه‌هایی از قبیل تنظیم کلوین عکس بر حسب نور خورشید، سایه، لامپ تنگستن، فلوئورسنت و… هستند. از طریق این گزینه‌ها می‌توانید میزان تراز سفیدی عکس‌های خود را تنظیم نمایید. برخی از دوربین‌ها هم به‌ نحوی طراحی شده‌اند که شما می‌توانید میزان کلوین عکس خود را با وارد کردن اعداد مورد نظر تنظیم کنید.

بیشتر بخوانیم : معرفی و بررسی دقیق حالت های دوربین عکاسی

با استفاده از این امکانات می توانید دمای کلوین مورد نظر خود را برای عکس تنظیم کنید. پس از انتخاب هر گزینه از طریق نمایشگر دوربین متوجه تغییرات رنگ عکس خواهید شد و نسبت به نور موجود در صحنه می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. اما اگر تسلط کافی در تنظیم وایت بالانس را ندارید بهتر است از گزینه تنظیم اتوماتیک تراز سفیدی استفاده کنید.

اما در هر حال استفاده از امکانات تنظیم وایت بالانس دوربین همیشه با نتیجه رضایت بخش همراه نخواهد بود. در این شرایط برای رسیدن به بهترین نتیجه بهتر است وایت بالانس را توسط نرم افزارهای کامپیوتری اصلاح کنید.

 

 اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس
اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس

مزیت عکاسی با فرمت خام برای تنظیم تراز سفیدی عکس

همانطور که گفتم پس از عکاسی هم می توانید تراز سفیدی عکسهای خود را اصلاح کنید. اما این در صورتی‌ میسر خواهد بود که با فرمت خام عکاسی کنید. با استفاده از فرمت خام عکس در شرایط چالش انگیز نوری دغدغه ای برای تنظیم وایت بالانس نخواهید داشت. ویرایش فضای رنگی عکس یا اصلاح تراز سفیدی شیوه ای است که عکاسان حرفه ای سالهاست از آن استفاده می کنند.

انجام این ویرایش‌ها بروی عکسهای خام باعث افت کیفیت عکسهایتان نمی شود. با انجام اصلاحات رنگ بروی فایل های خام می‌توانید تمامی اصلاحات رنگی انجام‌ شده را دوباره به حالت اول بازگردانید. استفاده از فایل خام عکس باعث می شود امکان ویرایش چندباره عکسها را داشته باشید. واضح تر اینکه اگر عکسی را یکبار ادیت و ذخیره کردید برای بارها می توانید همان فایل را باز کرده، ویرایش ها را ریست و مجدد ادیت کنید.

مقاله بیشتر : آشنایی با چند اصطلاح از نرم‌افزار ادوبی لایت‌روم

این در حالی است که در فرمت‌های دیگر عکاسی چنین نیست. با هر بار اصلاحات و ویرایش، اصل عکس شما دچار تغییراتی غیرقابل بازگشت خواهد شد. با هر بار ویرایش عکسهای JPG برخی از اطلاعات عکس خود را از دست خواهید داد. اگر از فرمت JPG برای عکاسی استفاده می کنید، امکانات شما برای ادیت و تنظیم تعادل سفیدی عکس‌ها بسیار محدود خواهد بود. در استفاده از فرمت JPG بهتر است وایت بالانس را هنگام عکاسی بطور صحیح تنظیم کنید. البته این سبک عکاسی حرفه ای نیست و همیشه کیفیت و رنگهای واقعی را در اختیار نخواهید داشت.

 

 اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس
اهمیت و نحوه تنظیم وایت بالانس عکس

چطور وایت بالانس عکسهای خام را اصلاح کنیم؟

همانطور که گفتم اگر با تنظیمات دوربین تراز سفیدی عکسهایتان رضایت بخش نیست بهتر است با فرمت خام عکاسی کنید. فرمت خام اجازه می دهد پس از عکاسی اقدام به اصلاح رنگ عکسهایتان کنید.

برای اصلاح رنگ عکس از نرم افزارهای مختلف می توانید استفاده کنید. فتوشاپ و لایتروم دو نرم افزار حرفه ای در زمینه ویرایش عکسها هستند. اما ادوب کمرا را بهترین گزینه برای ویرایش بهتر عکسهای خام است که با نصب آن در هر دو نرم افزار فتوشاپ و لایتروم قابل استفاده است.

بیشتر بدانیم : سفید کردن دندان در فتوشاپ مرحله به مرحله

برای اصلاح تراز سفیدی عکس باید فایل خود را توسط نرم افزار Adobe Camera RAW باز کنید. در پنل سمت راست نرم افزار بخش بیسیک یک منوی باز شونده موجود است که گزینه های تنظیم کلوین( چیزی شبیه گزینه های وایت بالانس دوربین) در اختیار شما قرار گرفته. باید گزینه های مختلف را بروی عکس خود تست کنید. بهترین گزینه که واقعی ترین رنگها را برای عکس شما تعریف می کند انتخاب کنید.

 

اگر پس از انجام این مرحله هنوز رنگهای عکستان رضایت بخش نیست می توانید توسط گزینه های Temprator و Tint رنگها را اختصاصی تر ویرایش کنید. دقت کنید میزان این گزینه ها را خیلی زیاد تغییر ندهید. باید خیلی با حوصله و دقت با تغییرات مختصر مقادیر این گزینه ها را تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!