عکس شارپ چیست؟

عکس شارپ چیست؟

عکس شارپ یکی از فاکتورهای عکاسی حرفه ای است و در میان هنرمندان عکاس پرطرفدار است. برای تهیه عکسهایی شارپ لازم است نکات ظریف اما مهمی را رعایت کنید که در این مطلب به آن پرداخته ام. بسیاری از عکاسان ژانرهای مختلف تلاش می‌کنند عکسهایشان باصطلاح شارپ باشد اما خیلی موفق نیستند. در این مقاله قصد داریم به نکات و تکنیک‌هایی بپردازیم که کمک می کند وضوح بالاتری را در عکسهایتان تجربه کنید.

عکس شارپ چیست؟

منظور از عکس شارپ عکسی است که با وضوح تصویر بالا ثبت می شود و جزئیات کاملی را می‌توان در آن مشاهده کرد. برای ثبت چنین عکسهایی نیاز به ترکیبی از فوکوس دقیق، دوربین ثابت و امکانات لنز و تنظیمات مناسب سرعت شاتر خواهید داشت. اصطلاح “شارپ” در انگلیسی به معنای تیز است. منظور از تیزی تمایز بین لبه های رنگها و کنتراست ها و وضوح جزئیات است.

پیشنهاد مقاله : اصطلاحات عکاسی (بخش اول)

برای تهیه عکسهای شارپ چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

برای تهیه عکس شارپ باید فاکتورهای بسیاری را در کنار هم قرار دهید. در این بخش با معرفی فاکتورهای مهم در تهیه عکس شارپ کمک می کنم بتوانید وضوح تصویر و جزئیات بیشتری را تجربه کنید.

  • فوکوس دقیق بروی سوژه اصلی
  • ثابت کردن دوربین با استفاده از سه پایه
  • استفاده از سرعت شاتر بالا
  • غیرفعال کردن قفل آینه دوربین
  • استفاده از ریموت یا تایمر دوربین
  • استفاده از لنز شارپ و گزینه لرزشگیر آن

عکس شارپ چیست؟
عکس شارپ چیست؟

فوکوس دقیق

مهمترین عامل ثبت تصاویر شارپ، فوکوس دقیق و بی عیب و نقص است. وقتی فوکوس دقیق نباشد، هیچ ابزار ویرایشی نمی‌تواند شارپنس استاندارد را به عکس شما هدیه کند. فوکوس در مورد سوژه های تفکیک شده مثل عکسهای پرتره یا عکس از حیوانات و اشیاء بسیار مهم است و باید تلاش کنید سوژه در فوکوس کامل قرار گیرد.

 

ثابت کردن دوربین توسط سه پایه

اگر می خواهید عکس شارپی داشته باشید دوربین خود را ثابت نگه دارید. حرکت دوربین با سرعت شاتر معمولی موجب لرزش عکس شده، وضوح را از دست خواهید داد. در موقعیت های کم نور برای جلوگیری از لرزش تصویر بهترین راهکار استفاده از سه پایه عکاسی است. باید از یک سه پایه مناسب استفاده کنید تا بتوانید دوربین را ثابت نگه دارید. برای عکاسی از محصولات، سوژه های معماری، فضاهای صنعتی و مناظر می‌توانید از سه پایه استفاده کنید. سه پایه حتی کمک می کند تکنیگ لانگ اکسپوژ یا نوردهی طولانی را در شرایط کم نور و حتی عکاسی در شب اجرا کنید.

بیشتر بدانیم : عکاسی سرعت بالا یا High Speed Photography چیست؟

استفاده از سرعت شاتر بالا

یکی دیگر از راهکار های جلوگیری از لرزش دوربین و ثبت عکس شارپ استفاده از سرعت شاتر بالا است. در شرایط کم نور باید سرعت شاتر را بالا ببرید تا لرزش دست و دوربین تاثیر منفی بروی وضوح عکسها نداشته باشد. معمولا برای عکاسی مدلینگ که سه پایه برای عکاس دست و پا گیر است سرعت بالای شاتر گزینه بهتری است. در این شرایط اصلا بهترست از گزینه اولویت شاتر دوربین استفاده کنید و تمرکز عکسها را بروی عکاسی سرعت بالاتر از حالت عادی قرار دهید.

غیر فعال کردن حرکت آینه دوربین Mirror Lock UP

در دوربین های عکاسی نسل گذشته آینه وظیفه انتقال تصویر از لنز را به سمت ویزور را دارد. هنگامی که دکمه شاتر را فشار می دهید آینه به سمت بالا رفته و راه عبور نور به سمت سنسور باز می‌شود. این حرکت کوچک آینه ممکن است لرزش بسیار خفیفی ایجاد کند که بروی وضوح تصویر تاثیر خواهد داشت. برای جلوگیری از این اتفاق باید از منوی دوربین گزینه Mirror Lock UP را غیر فعال کنید.

 

استفاده از ریموت یا تایمر دوربین

فشردن دکمه شاتر هنگام عکاسی با سرعت شاتر پایین حتی در صورت استفاده از سه پایه ممکن است منجر به لرزش خفیف دوربین شود. برای جلوگیری از این اتفاق از ریموت های دوربین یا فعال کردن تایمر دوربین می توانید استفاده کنید.

عکس شارپ چیست؟
عکس شارپ چیست؟

استفاده از لنزهای شارپ و گزینه لرزش گیر

یکی دیگر از نکات تأثیرگذار در شارپنس تصاویر، کیفیت لنز است. لنزها نقش مهمی در کیفیت تصاویر دارند، استفاده از یک لنز مناسب حتی از استفاده دوربین حرفه‌ای نیز مهمتر است چرا که شما با یک دوربین DSLR میان رده و یک لنز شارپ می‌توانید عکسهای با کیفیتی ثبت کنید. اما حتی حرفه‌ای‌ترین دوربین‌ها با لنز ارزان قیمت عکسهای خوبی به شما نمی‌دهند.

بیشتر بخوانیم : برای خرید لنز دوربین عکاسی چه نکاتی را در نظر بگیریم

منظور از لنز خوب اینجا لنزی است که وضوح تصویر بالایی داشته باشد. در حالت کلی لنزها کیفیت یکسانی در دیافراگم و فاصله کانونی های مختلف برخوردار نیستند. اکثر لنزها در یک محدوده خاص دارای بیشتری شارپنس هستند. به طور معمول لنزها در نقطه‌ای بین f/8  تا f/13 بیشترین شارپنس را دارند. نکته بعدی استفاده از ویژگی لرزش گیر لنز است. اکثر لنزهای با کیفیت بروی بدنه دکمه ای بعنوان استبلایزر دارند که با فعال کردن آن تا حدودی لرزش دوربین باعث افت کیفیت عکس نمی شود.

 

چه لنزهایی بیشترین شارپنس را دارند؟

در حال حاضر لنزها با برندهای متنوع در بازار موجود هستند که بسته به کیفیت و امکاناتشان قیمت‌های مختلفی دارند. لنزهای متنوع دارای وضوح تصویر مختلفی هم برای ژانرهای مختلف عکاسی هستند. به طور مثال لنز  Canon EF 85mm f/1.2L II USM یکی از بهترین لنزها در عکاسی‌های پرتره محسوب می‌شود. همچنین  لنز Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G نیز از جمله لنزهایی است که می‌توانید تصاویر شارپ با وضوح بسیار بالا با آن شکار کنید. لنزهای سری آرت سیگما هم چند سالی است که بعنوان لنزهای بسیار شارپ معرفی شده اند. لنزهای تولید شده کاربردهای مختلف برای شاخه های متعدد عکاسی دارند که باید شارپ ترین لنز متناسب با نیاز عکاس تهیه شوند.

عکس شارپ چیست؟
عکس شارپ چیست؟

بطور مثال لنزmm  ۱۴-۲۴ نیکون یکی از شارپ ترین لنزها برای عکاسی از مناظر و طبیعت است. همچنین لنز Sony 24-70mm f/2.8 نیز یکی دیگر از لنزهایی است که برای عکاسی شارپ از مناظر طبیعی می‌توانید از آن استفاده کنید. لنزmm  ۱۱-۲۴ کانن هم یکی دیگر از لنزهای بسیار شارپ برای عکاسی منظره است.

مقاله بیشتر : لنز پنکیک به چه لنزی گفته می‌شود؟

اگر قصد عکاسی از حیات وحش را دارید می توانید از لنز Nikon AF-S NIKKOR -70-200mm f/2.8G ED VR II استفاده کنید. همچنین در این زمینه لنز ۶۰۰mm کانن نیز انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد که می‌تواند  عکسهای شارپ در اختیار شما قرار دهد. همانطور که قبلا هم گفتم اولویت خرید لنز با کیفیت از داشتن یک دوربین حرفه‌ای بالاتر است. چرا که عموما با یک لنز با کیفیت می‌توانید به فوکوس و شارپنس بالاتر دست پیدا کنید.

 

نقش سه پایه و هدبال در تهیه عکس‌هایی شارپ تر

سه پایه محکم و هدبال منعطف یکی از ابزارهای مهم برای عکاس حرفه ای است. هرچه لرزش دست یا دوربین در زمان عکاسی کمتر باشد مطمئنا تصاویر شارپ تری را ثبت می کنید. استفاده صحیح از سه پایه کمک می‌کند تا عکسهای شارپ‌تری بگیرید.

برای این که بتوانید عکسهایی با وضوح کامل بگیرید باید در انتخاب سه پایه دقت کنید. سه پایه باید هدبال محکم و قابل انعطافی داشته و در ارتفاع های مختلف پایه ها محکم و قابل اطمینان باشد. گاهی اوقات هم برای ثبات بیشتر می توانید از اهرم میانی سه پایه استفاده کنید. آویزان کردن یک وزنه مثل کوله پشتی به قلاب میانی پایه ها می توانید ایستایی بیشتری در شرایط نامتعادل عکاسی ایجاد کنید.

عکس شارپ چیست؟
عکس شارپ چیست؟

سعی کنید برای افزایش ارتفاع سه پایه از ستون هدبال استفاده نکنید. با افزایش ارتفاع این ستون ثابت ماندن دوربین خیلی مطمئن نیست. پایه‌های سه پایه را تا حد امکان باز کنید و اگر ارتفاع کم بود مقدار هم از ارتفاع ستونی میانی استفاده کنید.

انتخاب ارتفاع سه پایه بستگی به شرایط شما و سوژه‌ای که از آن عکس می‌گیرید خواهد داشت. هرچه پایه های سه پایه را بازتر نگه دارید مرکز ثقل ثابت تر می شود و در نتیجه تعادل و ایستایی بهتری برقرار خواهد شد. برای این که سه پایه شما بهترین کاربرد را داشته باشد باید سطحی که سه پایه را روی آن قرار می‌دهید کاملا صاف باشد. از قرار دادن سه پایه روی زمین لیز یا سطوح لغزنده نیز خودداری کنید.

خرید محصول : کیف و کوله پشتی دوربین ونگارد

نقش فوکوس در ثبت عکس شارپ

فوکوس کردن نقش بسیار مهمی در تهیه عکس‌های شارپ دارد. برای این که بتوانید فوکوس دقیقی داشته باشید دو راه دارید، در روش اول بهتر است که دوربین را از حالت انتخاب خودکار خارج کنید، بهتر است که فوکوس روی نقاط دلخواه به صورت دستی انجام گیرد. در روش دوم از قفل فوکوس دوربین یا دکمه AF/AE Lock استفاده کنید. به این ترتیب عمق میدان کمتری دارید و فوکوس در نقطه درست انجام می‌گیرد.

زمانی که سوژه عکاسی انسان است بهتر است فوکوس روی چشم‌های او انجام گیرد. چون به صورت طبیعی بیشترین توجه روی چشم‌های سوژه است. در حالتی که با سه پایه عکاسی می‌کنید می توانید دوربین را روی حالت Live View قرار دهید چرا که در این حالت می‌توانید به صورت دیجیتالی فوکوس روی نقطه دلخواه را تا ده برابر بیشتر زوم کنید. در این حالت فوکوس به صورت کاملا دستی و دقیق و درست روی نقطه دلخواه انجام می‌گیرد. نتیجه این کار، داشتن عکس شارپ ‌تر و با فوکوس دقیق‌تر است.

با تکنیک هایپر فوکال وضوح بیشتری در عکس‌های منظره داشته باشید

فاصله هایپرفوکال (Hyperfocal Distance) برای عکاسان مبتدی یک موضوع پیچیده است. اما اگر می خواهید وضوح کامل در تمام سطح عکس داشته باشید باید این تکنیک را یاد بگیرید. این تکنیک مناسب عکاسی در فضاهای باز با عمق میدان زیاد است. هایپر فوکال یا فاصله ابر کانونی، محدوده فوکوسی است که در آن تصاویر شما بیشترین عمق میدان را دارند.

فاصله هایپر فوکال نزدیک‌ترین فاصله فوکوسی است که سوژه‌ها از نزدیکترین نقطه تا بی‌نهایت واضح ثبت می شوند. فاصله هایپرفوکال در دوربین، لنز و تنظیمات دیافراگم مختلف، متفاوت است. این فاصله توسط یک فرمول مشخص تعیین شده که شاید برای بعضی از عکاسان پیچیده باشد.

پیشنهاد مقاله : آموزش تکنیک های عکاسی

استفاده از تکنیک فوکوس استک برای رسیدن به وضوح تصویر بالاتر

تکنیک فوکوس استک یا انباشت فوکوس یک روش ثبت برای رسیدن به وضوح بیشتر عکس است. در این روش از سوژه عکس‌های متوالی گرفته می‌شود به طوری که نقطه فوکوس در هر یک از عکس ها کمی با دیگری متفاوت باشد. بنابراین منطقه فوکوس و عمق میدان وضوح تصویر در هر یک از عکس ها متفاوت خواهد بود. سپس با کمک نرم افزارهای ویرایش تصویر، عکس‌ها را با یکدیگر ادغام می‌کنند و یا به عبارت دیگر (Stack) می نمایند تا عکس نهایی از مجموع مناطق واضح موجود در کل عکس‌ها ایجاد شود و به این صورت تصویری با عمق میدان بیشتری خواهید داشت.

عکس شارپ چیست؟
عکس شارپ چیست؟

افزایش شارپنس عکس با کمک ویرایش نرم افزاری

عکاسی حرفه ای با استفاده از فایل خام و ادیت اختصاصی عکسها توسط عکاس معنا پیدا می کند. برای رسیدن به بالاترین کیفیت عکسها باید هنگام عکاسی از فرمت خام دوربین استفاده کنید. پس از عکاسی هم لازم است عکسها را توسط نرم افزارهای کامپیوتری به شکل اصولی ادیت کنید. ادیت عکسها با استفاده از روش ها و تکنیک های غیر تخریبی حرفه ای ترین شیوه برای افزایش کیفیت و جذابیت عکسها است.

ادیت کمک می کند نقایص عکسها را برطرف کرده و با استفاده از اصلاحات رنگ، کنتراست، نور و افزایش شارپنس به جزئیات بیشتری دست پیدا کنید. افزایش شارپنس عکس غیر از مواردی که تا به حال ذکر کردم توسط فیلترهای نرم افزاری هم انجام می شود. در نرم افزارهای کمرا را، فتوشاپ یا لایتروم تنظیماتی و فیلترهایی با عناوین مختلف شارپنس وجود دارد. این تنظیمات و فیلترها کمک می کند جزئیات عکس را افزایش داده و بافت های عکس را تقویت کنید.

بیشتر بدانیم : برای عکاسی فرمت RAW یا TIFF کدام را انتخاب کنیم؟

اما باید دقت کنید که این پروسه خیلی اصولی و با دقت انجام شود. افزایش غیر منطقی عکس توسط فیلترهای فتوشاپ موجب تخریب بافت و کاهش کیفیت عکس می شود. شارپنس بیش از حد لبه سوژه های عکس را تیز و شکسته نشان می دهد و باعث افت کیفیت کلی عکس خواهد شد. تنظیمات و میزان فیلتر شارپ سازی را باید نسبت به سایز و فضای هر عکس بصورت اختصاصی انجام دهید. برای مثال تنظیمات شارپ سازی نرم افزاری یک عکس ۵۰۰۰ پیکسلی مناسب یک عکس ۲۰۰۰ پیکسلی نیست. پروسه شارپ سازی نرم افزاری عکسها باید اصولی و با ظرافت انجام شود تا باعث افزایش کیفیت و جزئیات عکس شود.

سخن آخر

همانطور که در مقاله خواندید تهیه عکس شارپ خیلی هم سخت و پیچیده نیست. با داشتن اطلاعات و امکانات لازم و همچنین تسلط به تکنیک‌های عکاسی می‌توانید به راحتی از سوژه های مختلف عکسهای شارپ و با وضوح تصویر بالا تهیه کنید. استفاده مناسب از لوازم و امکانات و همچنین تکنیک های عکاسی کمک می کند عکسهای واضح تری ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!