عکاسی از آبشار و رودخانه

عکاسی از آبشار و رودخانه

عکاسی از آبشار و رودخانه ها برای اکثر عکاسان سوژه هایی جذاب است. اما خلق عکسهای حرفه ای نیازمند تسلط به تکنیک ها و رعایت نکات مهمی است که در این مقاله شرح داده شده، آبشارها و رودخانه ها ۲ لوکیشن جذاب برای عکاسان منظره هستند که هیجان خاصی را به همراه دارند. اگر اطلاعات کافی برای عکاسی از این مناظر را نداشته باشید نمی توانید عکسهایی حرفه ای بگیرید.

اما اگر قصد دارید عکسهایی خیره کننده و متفاوت از این لوکیشن ها بگیرید تا پایان مقاله همراه من باشید تا تجربیاتم را به شما منتقل کنم.عکاسی از مناظر مختلف طبیعت مثل عکاسی کویر، ساحل، جنگل یا کوهستان چالش های خاصی به همراه دارد. عکاسی از سوژه های رودخانه و آبشار هم جذابیت ها و دشواری هایی به همراه دارد.

پیشنهاد مقاله :نکات مهم برای عکاسی طبیعت

حرکت پر پیچ و خم آب در میان سنگ ها و پاشش آب به صخره ها و گیاهان اطراف پر از انرژی و هیجان است.
برای نشان دادن این هیجان و پویایی لازمست از تجهیزات و تکنیک های مناسب استفاده کنید.

عکاسی از آبشار و رودخانه
عکاسی از آبشار و رودخانه

چطور عکسهای حرفه ای از آبشار و رودخانه بگیریم؟

برای عکاسی از آبشار و رودخانه باید بتوانید به خوبی از امکانات و تنظیمات دوربین خود استفاده کنید.
تکنیک های کاربردی را به کار بگیرید و عکسهایی جذاب و حرفه ای خلق کنید.

نکات مهم برای خلق عکسهای حرفه ای از آبشار و رودخانه

 • از لنز و فاصله کانونی مناسب استفاده کنید.
 • ابزارها و تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشید.
 • از تکنیکهای کاربردی عکاسی استفاده کنید.
 • نورسنجی و نوردهی صحیح داشته باشید.
 • ترکیب بندی مناسب را انتخاب کنید.
 • بهترین زمان را برای عکاسی انتخاب کنید.
 • عکسهایتان را حتما ویرایش کنید.

آبشار و رودخانه همیشه سوژه هایی جذاب برای من هستند و مطمئنم برای علاقمندان به طبیعت و عکاسی منظره هم همینطور است. لازمه تهیه عکسهای جذاب از این سوژه ها رعایت صحیح موارد بالا است که در ادامه توضیح می دهم.

 

عکاسی از آبشار و رودخانه
عکاسی از آبشار و رودخانه

دوربین و لنز مناسب عکاسی آبشار

بطور کلی با هر دوربینی که تنظیمات عکاسی خلاق را داشته باشد می توانید عکسهایی حرفه ای بگیرید. تنظیمات خلاق همان تنظیمات دستی مثلث نوری یعنی اندازه دیافراگم، سرعت شاتر و مقدار حساسیت ایزو است. اما تفاوت دوربین ها در کیفیت و البته وسعت دید منظره است.

اگر از دوربین های ارزان قیمت اس ال آر استفاده کنید نباید توقع زیادی از کیفیت داشته باشید. اما اگر از یک دوربین فول فریم با کیفیت استفاده کنید وسعت دید بیشتری از منظره دارید. همچنین خروجی عکستان هم بسیار با کیفیت می شود.

خرید محصول : انواع لنز های دوربین

لنز مناسب عکاسی از آبشار

اما لنز یکی از معیار های مهم برای عکاسی از مناظر رودخانه و آبشار است. برای اینکه بتوانید منظره ی آبشارهای مرتفع و رودخانه های عریض را به خوبی به تصویر بکشید باید لنز واید حد فاصل کانونی ۱۱ تا ۲۰ میلیمتر در اختیار داشته باشید. این فاصله کانونی قانون نیست اما حدفاصل این اعداد وسعت دید خوبی به شما می دهد.

در بعضی مناظر شاید فاصله کانونی ۱۱ میلیمتر زیادی واید باشد. گاهی به دلیل نوع موقعیت تان تا سوژه لازم است از ۱۸ یا ۲۰ میلیمتر استفاده کنید. فاصله کانونی فاکتوری متغیر در عکاسی از آبشار و رودخانه ها است که نسبت به ایده ی شما در ترکیب بندی و فاصله تا سوژه تغییر می کند.

بیشتر بدانیم : فیلترها در عکاسی منظره

گاهی اوقات هم احتمالا فاصله شما تا آبشار زیاد باشد و مسیر دسترسی نزدیکتری نداشته باشید. در این شرایط گزینه مناسب استفاده از لنزهای تله است. اهمیت بعدی لنز، تاثیر مستقیم در کیفیت عکسها است. هر چه از لنزهای با کیفیت تری استفاده کنید به همان اندازه خروجی عکستان با کیفیت تر می شود.

 

عکاسی از آبشار و رودخانه
عکاسی از آبشار و رودخانه

ابزارهای جانبی عکاسی از آبشار

سه پایه ابزاری مهم برای عکاسی از رودخانه و آبشار

سه پایه دوربین یکی از مهمترین ابزارها برای عکاسی از آبشار و رودخانه است. برای نشان دادن حرکت آب در مسیر آبشار و رودخانه باید از تکنیک هایی استفاده کنید که لازمه ی آن سه پایه است. سه پایه کمک می کند زمان نوردهی را افزایش دهید تا به نتیجه ی دلخواه برسید. سه پایه تسلط شما برای انتخاب کادر و ترکیب بندی را هم افزایش می دهد. باید از سه پایه ای استفاده کنید که استحکام کافی در شرایط مختلف را داشته باشد.

گاهی اوقات برای رسیدن به ترکیب متفاوت و خلاق لازم است سه پایه و دوربین را در مسیر جریان آب قرار دهید.
در این شرایط اگر سه پایه شما ضعیف و متزلزل باشد نمی توانید عکسی شارپ تهیه کنید.

مقاله بیشتر : آموزش تکنیک های عکاسی

از این بدتر امکان سقوط دوربین و سه پایه تان به درون آب وجود دارد. اتفاقی که ۱۰ سال پیش هنگام عکاسی از رودخانه برای من افتاد. البته با خوش شانسی دوربین و لنزم به شکل اعجاب انگیزی بعد از یکساعت حرارت دادن توسط بخاری ماشین شروع به کار کردند.

 

فیلترهای کاهنده نور

ابزار کاربردی دیگر برای عکاسی از آبشار و رودخانه فیلترهای ND هستند. این فیلتر ها با کاهش نور ورودی به لنز امکان طولانی تر کردن زمان نوردهی را مقدور می کنند. فیلترهای اِن دی با درجات مختلفی موجود هستند که نسبت به شرایط نور محیط استفاده می شوند. بعضی از این فیلتر ها متغیر هستند که باعث می شوند از ۲ تا چند استاپ بتوانید زمان نوردهی را طولانی تر کنید. بعضی فیلتر ها هم مثل ND 1000 ثابت هستند و تا ۱۰ استاپ نوردهی را طولانی می کنند.

نکته مهم کیفیت فیلترهاست که تاثیر مستقیم بروی کیفیت عکسها دارد. استفاده از فیلترهای کم کیفیت باعث افت شدید کیفیت عکستان می شود. غیر از ابزارهای عکاسی تجهیزات دیگری را برای عکاسی از آبشار و رودخانه لازم دارید. لوازمی مثل چکمه، فوکا و کاور لنز و دوربین و کیسه کوچک ماسه که همه ی اینها ممکن است در یک سفر به کارتان بیاید.

تکنیک های عکاسی از رودخانه

برای عکاسی از آبشار و رودخانه از تکنیک هایی می توانید استفاده کنید تا عکسهای حرفه ای بگیرید. یکی از این تکنیک ها نوردهی طولانی یا لانگ اکسپوژ است.

نوردهی طولانی در عکاسی از آبشار

نوردهی طولانی در عکسهای رودخانه و آبشار باعث می شود آب رودخانه به حالت ابریشمی و سافت در بیاید.
این حالت جذابیت این عکسها را چند برابر می کند و حرکت آب را به زیباترین شکل نشان می دهد.

برای اجرای تکنیک لانگ اکسپوژ یا نوردهی بالا مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دوربین را بروی سه پایه قرار داده و کادر بندی کنید.
 2. دوربین را در حالت اولویت شاتر قرار دهید.
 3. ایزو را در کمترین مقدار تنظیم کنید.
 4. سرعت شاتر را بسته به شرایط نور محیط و سرعت حرکت آب از ۲/۰ تا ۸/۰ ثانیه تنظیم کنید.
 5. بروی نقطه ی مورد نظر فوکوس کنید و دکمه شاتر را فشار دهید.

بیشتر بخوانیم : عکاسی سرعت بالا یا High Speed Photography چیست؟

میزان سرعت شاتر مناسب در عکاسی از  آبشار و رودخانه ها بستگی به زمان عکاسی و سرعت جریان آب دارد.
مثلا اگر در اوایل و اواخر روز عکاسی کنید با ۲/۰ ثانیه هم احتمالا عکس خوبی بگیرید. اما در ساعات پر نور روز گاهی حتی با ۱۰ ثانیه هم نمی توان نور محیط را کنترل کرد.

 

عکاسی از آبشار و رودخانه
عکاسی از آبشار و رودخانه

نقش فیلترهای ND در عکاسی از آبشار و رودخانه

اینجاست که فیلترهای کاهنده کمک می کنند عکسهایی با نور نرمال ثبت کنید. فیلترهای ND در ساعات پرنور کمک می کنند نور محیط را تعدیل شده و استاندارد ثبت کنید. البته نیاز به سعی و خطا دارید و بعد از گرفتن چند عکس به تنظیمات مناسب می رسید.

 

تکنیک اچ دی آر در عکاسی رودخانه

اکثر آبشارها و رودخانه بیشتر در مسیر جنگل ها و مناطق پوشیده از گیاهان هستند. پوشش انبوه جنگل ها در روز اختلاف روشنایی ایجاد می کند. احتمالا بعضی نقاط کادرتان سایه و بعضی نقاط با نور مستقیم آفتاب روشن شده.

در این شرایط با استفاده از تکنیک HDR و برکتینگ می توانید به عکسی با سایه روشن های نرمال برسید. برای انجام این تکنیک مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دوربین را بروی سه پایه قرار داده و ترکیب مورد نظر را انتخاب کنید.
 2. تنظیمات دوربین را بروی برکتینگ قرار دهید.
 3. تنظیمات نورسنجی را انجام دهید.
 4. بروی نقطه ی مناسب فوکوس و دکمه شاتر را تا ثبت سومین عکس متوالی نگه دارید.

مقاله بیشتر: تکنیک عکاسی اچ دی آر چیست؟

با این تکنیک دوربین ۳ عکس با شرایط نوری مختلف ثبت می کند. مرحله ی بعد ترکیب این عکسها با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس و تبدیل به عکس نهایی است.

نورسنجی در عکاسی آبشار و رودخانه

همانطور که در بالا اشاره کردم گاهی اوقات لوکیشن عکاسی طوریست که اختلاف نوری شدیدی وجود دارد. این موضوع کار نورسنجی را سخت می کند. برای نورسنجی صحیح عکسهای تک شات باید نقطه ای با شرایط نوری نرمال انتخاب کنید. باید سعی کنید فضایی با نور نرمال انتخاب کنید، لنز را روبروی آن قرار داده و تنظیمات نورسنج را به درستی انجام دهید.

 

عکاسی از آبشار و رودخانه
عکاسی از آبشار و رودخانه

ترکیب بندی در عکاسی آبشار و رودخانه

ترکیب بندی عکسهای آبشار و رودخانه بسیار تاثیرگذار است. یک ترکیب بد هیجان و پویایی رودخانه و همچنین ابهت یک آبشار را از بین می برد. در ترکیب بندی باید سعی کنید مسیر رودخانه و حرکت آب پویایی عکستان را بیشتر نشان دهد. در عکاسی رودخانه بهترین گزینه قرار گرفتن مقابل مسیر حرکت آب است. کادر را طوری انتخاب کنید تا بالای عکستان شروع رودخانه باشد و پیش زمینه عکس محلی نزدیک به دوربین باشد. اگر مسیر رودخانه را به شکل مورب در کادر قرار دهید هیجان بیشتری در عکس ایجاد می کنید.

سعی کنید منظره مورد نظرتان را با کادرهای عمودی و افقی عکاسی کنید. گاهی با نمایشگر دوربین نمی توان کادر جذاب تر را تشخیص داد.

آبشارها اکثر اوقات بلند و مرتفع هستند و بسیاری عکاسان فقط از کادر عمودی استفاده می کنند. این بزرگترین اشتباه است، چرا که مناظر اطراف آبشار را که معمولا صخره و گیاهان هستند را از دست می دهند. البته این موضوع به لنز و فاصله ی شما تا آبشار هم منوط است.

بیشتر بدانیم : نقش خطوط در ترکیب بندی عکسها چه می باشد

فورگراند یکی از مزیت های بزرگ برای عکاسی از آبشارها است.
سعی نکنید تمام کادر خود را با سوژه ی اصلی (آبشار) پر کنید. پیش زمینه یا فورگراند کمک می کند عکستان عمق داشته و بسیار جذابتر شود. تا می توانید کادرتان را از عناصر اضافی خالی کنید. کافیست موقعیت خود را کمی نسبت به سوژه تغییر داده تا اِلِمانهای اضافی در کادر قرار نگیرند.

زمان مناسب برای عکاسی از آبشار و رودخانه

منظور از زمان مناسب فصل های مناسب عکاسی از این لوکیشن ها و ساعات مناسب روز است که در ادامه توضیح می دهم.

 

فصل مناسب برای عکاسی از آبشار و رودخانه

۳ فصل سال بهترین زمان برای عکاسی از آبشار و رودخانه ها است. بهار، پاییز و زمستان زمانی عالی برای تهیه عکسهای حرفه ای از این لوکیشن ها است. هر کدام از این فصل ها جذابیت خاص خود را دارند. فضای اطراف رودخانه ها و آبشارها به واسطه وجود آب همواره پوشیده از گیاهان مختلفی است.
این پوشش گیاهی در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است. مسیر رودخانه ها و آبشارها که در جنگل قرار گرفته در فصل پاییز رویایی و شاید بهترین زمان برای عکاسی است. رنگهای گرم زرد و نارنجی و قرمز در کنار بافت سفید آب رودخانه بسیار دیدنی و خارق العاده است.

بیشتربخوانیم : ساعت طلایی در عکاسی چیست؟

عکاسی در زمستان چالش ها و سختی های خود را به همراه دارد. اما یخ زدن بخش های کناری رودخانه و آبشارها برای عکاسی سوژه هایی بسیار حیرت انگیز است. عکاسی از چنین صحنه هایی برای بیشتر عکاسان لنداسکیپ و طبیعت فراموش نشدنی و خاص است.

عکاسی از آبشار و رودخانه
عکاسی از آبشار و رودخانه

ساعات مناسب عکاسی از آبشار و رودخانه

انتخاب ساعت مناسب هم تاثیر مستقیم روی نتیجه کارتان دارد. بی شک عکسهایی که در ساعات ابتدایی و انتهای روز ثبت می شود حرفه ای تر از عکسهای میان روز است. عکاسان حرفه ای منظره ساعات میانی روز را صرفا به جستجوی لوکیشن می پردازند.
نور خورشید در اواسط روز شدت بیشتری داشته و سایه های تند ایجاد می کند. نور زیادِ ساعات میانی روز مجبورتان می کند از سرعت های شاتر بسیار پایین برای تعدیل نور استفاده کنید. این موضوع گاهی منجر به اوراکسپوژ شدن آب رودخانه یا آبشار می شود.

ادیت عکسهای آبشار و رودخانه

مرحله ی پایانی و مهم عکاسی بخش ویرایش عکسها است. ویرایش در عکاسی از آبشار و رودخانه هم بسیار تاثیرگذار است و کیفیت و جذابیت این عکسها را دوچندان می کند. ادیت عکسهای آبشار و رودخانه بستگی به فضای عکس و ایده های شما دارد. مثلا ادیت عکسهای پاییز بسیار متفاوت از عکسهای زمستان و بهار است. نکته مهم که بارها اشاره کرده ام استفاده از فرمت خام (RAW) هنگام عکاسی است. برای رسیدن به کیفیت و خروجی حرفه ای عکس حتما از فرمت خام استفاده کنید.

مقاله بیشتر : آشنایی با چند اصطلاح از نرم‌افزار ادوبی لایت‌روم

نکته مهم بعدی اصلاح استاندارد طراز سفیدی عکس است. برای اینکار باید سفید ترین و سیاه ترین نقطه عکستان را مبنا قرار دهید و فضای رنگی عکس را بر اساس آنها اصلاح کنید.

سخن آخر

عکاسی از آبشار و رودخانه برای اکثر عکاسان و علاقمندان به منظره جذاب است. برای تهیه عکسهای حرفه ای باید تجهیزات لازم و تسلط کافی بر تنظیمات و تکنیک ها را داشته باشید. مطمئنا با یکبار عکاسی از این مناظر به نتایج عالی نمی رسید و تجربه ی چندباره و تمرین کمک می کند عکسهایی متفاوت از قبل خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!