عکاسی از ماه

عکاسی از ماه

برای عکاسی از ماه چه تجهیزات مورد نیاز داریم

در این مقاله قصد دارم در مورد تکنیک هایی برای عکاسی از ماه و تنظیمات مورد نیاز دوربین برای این کار با شما صحبت کنم. همچنین در پایان مطالب، تعدادی از بهترین دوربین‌ها را در دسته‌بندی‌های مختلف برایتان معرفی کرده‌ام.

زیبایی بی‌کران ماه به عنوان درخشان‌ترین شیء در آسمان شب، قرن‌هاست مردم تمام جهان را مجذوب خود کرده است. حدود پنجاه سال از اولین قدم‌های انسان بر روی ماه می‌گذرد و حالا این کره، تبدیل به یکی از جالب‌ترین و هیجان انگیزترین موضوعات برای عکاسی شده است.

همه دوست دارند به آسمان بنگرند و ماه را با تمام جزئیاتش رصد کنند، اما این با چشم غیر مسلح امکان پذیر نیست. آیا شما تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌شود از ماه عکاسی کرد ؟

عکاسی از ماه یکی از چالش برانگیزترین ژانرها، به خصوص برای عکاسان غیر حرفه‌ای است؛ به همین جهت قصد دارم تا تکنیک ها و نکاتی را برای شروع این سبک عکاسی به همراه تنظیمات و تجهیزات عکاسی لازم برایتان بگویم. زیرا بهتر است با آگاهی کامل به سراغ عکاسی از ماه بروید.

بسیار با ارزش است اگر در ابتدا ماه را به خوبی بشناسیم. خب، به طور کلی اصطلاح ماه به معنای جرمی است که در منظومه شمسی بر روی مداری مشخص و به دور چیزی به غیر از ستاره مرکزی یعنی خورشید می‌گردد. ماهِ زمین نیز روی محوری همچون یک ماهواره ثابت می‌چرخد که در مرکزیت آن سیاره زمین قرار دارد.

این پنجمین ماه بزرگ منظومه شمسی است و حدود 384403 کیلومتر معادل 238857 مایل از زمین فاصله دارد. از آنجا که همیشه یک سمت ماه به سوی زمین است؛ به طور متوسط، ماه در هر ۲۷٫۳۲۱۶۶۱ روز یک بار تناوب مداری یا نجومی دارد ( یعنی نسبت به یک ستاره ثابت یک بار به دور زمین حرکت انتقالی دارد ) که با حرکت وضعی آن نیز برابر است؛ و به طور متوسط در هر ۲۹٫۵۳۰۵۸۹ روز یک بار تناوب هلالی دارد ( یعنی هر بار به وجود آمدن هلال ماه ) که دقیقاً با یک شبانه روز در کره ماه و همچنین با یک ماه قمری در تقویم قمری برابر است.

عکاسی از ماه

حالات ماه

میزان نور خورشید که بر سطح ماه منعکس می‌شود و ما آن را از روی زمین می‌توانیم مشاهده کنیم، متفاوت است و این همان چیزی است که از آن به عنوان مراحل یا حالات مختلف ماه یاد می‌کنیم.

حالات ماه در یک ماه قمری تغییرات زیادی دارد. در ابتدا از یک ماه جدید شروع می‌شود ( که همزمان با هم تراز شدن خورشید و ماه، و قرار گرفتن خورشید و زمین در دو سوی ماه صورت می‌گیرد ) که در این حالت بخش بسیار کوچکی از ماه را به صورت یک هلال کوچک می‌بینید ( این تنها یک بخش بسیار کوچک از ماه است که نور تابیده شده به آن را می‌توانیم ببینیم )، سپس یک چهارم ماه قابل مشاهده است که آن را تربیع اول یا یک چهارم نخست می‌نامیم ( هنگامی که ماه به ربع اول مدار خود در اطراف زمین رسیده است )، و به همین ترتیب بدر یا ماه کامل، تربیع دوم یا یک چهارم دوم و محاق یا ماه تاریک که آخرین مرحله آن است و تقریبا ماه ناپدید می‌شود.

عکاسی از ماه

انواع مختلف ماه‌های کامل

یک ماه کامل هنگامی مشاهده می‌شود که قسمتی از ماه که به سمت زمین قرار گرفته است، به صورت کامل توسط نور خورشید روشن شده باشد. اما قضیه به همین جا تمام نمی‌شود و چندین نوع ماه کامل غیر معمول وجود دارد، که به دلیل تفاوت در جایگاه قرارگیری خورشید و زمین متفاوت است.

این موارد شامل ماه خونی ( که ماه به نظر مایل به قرمز می‌رسد و در هنگام ماه گرفتگی، یعنی زمانی که زمین بین ماه و خورشید است مشاهده می‌شود )، ابر ماه یا سوپر مون ( به زمان‌هایی می‌گویند که ماه از همیشه به زمین نزدیک‌تر بوده و به شدت درخشان و روشن به نظر می‌رسد ) ماه آبی ( به سومین قرص کامل ماه در فصل‌هایی که برخلاف معمول چهاربار بجای سه‌بار قرص کامل ماه دیده می‌شوند می‌گویند و ارتباطی با رویت ماه ندارد ) و ماه کامل پاییزی یا بدر پاییزی ( ماه کامل و درخشانی که در هنگام نزدیک شدن به پاییز نمایان می‌شود ) می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از ماه

هنگام عکاسی از ماه کامل یا مراحل مختلف ماه، به برخی از تجهیزات ضروری نیاز خواهید داشت. توصیه می‌کنم برای ثبات بیشتر دوربین از سه پایه استفاده کنید. ممکن است به دست‌هایتان اعتماد داشته باشید، اما توجه کنید که در هنگام استفاده از فواصل کانونی خیلی طولانی، لرزش دست به شدت بر روی تصویر نهایی تاثیر می‌گذارد؛ پس بهتر است از یک سه پایه استفاده کنید تا اطمینان خاطر داشته باشید.

علاوه بر این، بهتر است از کنترل از راه دور برای دوربینتان استفاده کنید که این می‌تواند با استفاده از یک ریموت کنترل فیزیکی باشد، و یا با استفاده از نرم افزار. همچنین می‌توانید از تایمر دوربین خود استفاده کنید.

عکاسی از ماه

از کدام لنز استفاده کنیم ؟

نوع لنزهایی که استفاده می‌کنید تا حد زیادی بستگی به این دارد که آیا دوست دارید ماه را در یک منظره کامل ثبت کنید، و یا یک کلوزآپ دقیق و با جزئیات از آن داشته باشید. لنزهای با زاویه دید عریض هنگام عکاسی از ماه عملکرد بسیار جالبی می‌توانند داشته باشند که البته تکنیک های خاصی نیاز برای هر کدام تعریف شده است.

از طرف دیگر، لنز تله فوتو گزینه‌ای عالی برای نزدیک شدن به ماه و ثبت جزئیات سطح آن است. استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی حداکثری 300 تا 400 میلی‌متری، می‌تواند برای این منظور بسیار عالی باشد.

بهترین دوربین‌ها و لنزهای مخصوص عکاسی از ماه

اگر شما هم به عکاسی از ماه علاقه داشته باشید و بخواهید آن را دنبال کنید، به تبع آن نیز نیازمند تجهیزاتی هستید که شاید پیدا کردن بهترین آنها از میان انبوهی از مدل‌های مختلف، کار سختی باشد. در این بخش به شما کمک می‌کنم تا با توجه به بودجه و نیازهایی که دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که رزولوشن سنسور، قطع سنسور و همچنین محدوده ایزو از مهمترین عوامل انتخاب دوربین‌های مناسب برای عکاسی از ماه هستند.

عکاسی از ماه

بهترین دوربین DSLR مبتدی : کانن EOS 800D

دوربین کانن 800D یکی از بهترین میانرده‌های حال حاضر بازار است که با توجه به سنسور APS-C CMOS با رزولوشن 24 مگاپیکسلی آن، می‌تواند برای ثبت جزئیات بی‌نظیری از سطح ماه واقعا عالی باشد.

این دوربین به پردازنده DIGIC 7 کانن مجهز شده و محدوده ایزویی برابر 100 تا 25.600 را پوشش می‌دهد که برای عکاسی از ماه کافیست.

عکاسی از ماه

بهترین دوربین بدون آینه مبتدی : کانن EOS M100

شاید بتوان دوربین EOS M100 کانن را یکی از به صرفه‌ترین و در عین حال باکیفیت‌ترین دوربین‌های سطح مبتدی بدون آینه بازار دانست. این دوربین نیز همانند مورد قبلی از یک سنسور APS-C CMOS با رزولوشن 24 مگاپیکسل استفاده می‌کند؛ که بسیار خوب است.

پردازنده DIGIC 7 در کنار محدوده ایزوی 100 تا 25.600 نیز این دوربین را به یکی از بهترین میانرده‌های بازار تبدیل کرده است.

البته یکی از نقاط ضعف آن عدم وجود ویزور، چه از نوع اپتیکال و چه از نوع دیجیتال است؛ که البته در عکاسی از ماه آنقدر هم ضروری نیست و در تکنیک های من موثر نخواهد بود.

عکاسی از ماه

بهترین دوربین DSLR میانرده : نیکون D7500

دوربین نیکون D7500 یکی از بهترین و به صرفه‌ترین دوربین‌های میانرده حال حاضر بازار است که در کنار قیمت خوب، امکانات فوق‌العاده‌ای را نیز ارائه می‌دهد.

سنسور این دوربین از نوع کراپ فریم APS-C CMOS بوده و رزولوشنی برابر 22 مگاپیکسل دارد. پردازنده Expeed 5 نیز به همراه محدوده ایزوی 50 تا 51.200، مجموعه‌ای فوق‌العاده برای عکاسی از ماه را فراهم کرده است.

بهترین دوربین بدون آینه میانرده : فوجی فیلم XT-100

دوربین‌های بدون آینه همیشه به دلیل قیمت بالاتر لنزها و سایر تجهیزات، در ایران آنقدر که باید و شاید مورد استقبال قرار نگرفته‌اند. اما XT-100 یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین دوربین‌های این دسته بوده و با توجه به رزولوشن 24.2 مگاپیکسلی آن، برای عکاسی از ماه کاملا مناسب است.

البته که پیدا کردن لنزهای فوجی در ایران کمی دشوار است، اما این دوربین آنقدر خوب بود که نتوانستم جایگزین بهتری برایش پیدا کنم.

عکاسی از ماه

بهترین دوربین DSLR حرفه‌ای : کانن EOS 5D Mark IV

بی شک نام 5D Mark IV را همه شما نیز شنیده‌اید. این نامی آشنا برای هر عاشق عکاسی است. سنسور این دوربین DSLR از نوع فول فریم CMOS بوده و رزولوشنی معادل 32 مگاپیکسل دارد.

اما پردازنده به کار رفته از آن +DIGIC 6 است که شاید می‌توانست کمی بهتر باشد. محدوده ایزو نیز در این دوربین بسیار عالیست و از 50 تا 102.400 را پوشش می‌دهد.

عکاسی از ماه

بهترین دوربین بدون آینه حرفه‌ای : نیکون Z7

نیکون به تازگی وارد بازار دوربین‌های بدون آینه شده، اما از همین حالا برندهایی مثل سونی و کانن را به چالش انداخته است.

دوربین نیکون Z7 یکی از بهترین بدون آینه‌های فول فریم این کمپانی است که سنسور آن رزولوشنی معادل 47 مگاپیکسل دارد. این رزولوشن برای هر عکاس و گرافیستی که بخواهد جزئیات سطح ماه را به تصویر کشانده و سپس آن را ادیت کند، بسیار عالی و چشم نواز است.

عکاسی از ماه

تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی از ماه

پس از انتخاب لنز و تنظیم دوربین عکاسی خود بر روی سه پایه، باید تنظیمات مورد نیاز را روی دوربینتان اعمال کنید. در مرحله اول، توصیه می کنم ISO خود را بر روی 100 تنظیم و از نویز و دانه دانه شدن در تصاویر خود جلوگیری کنید. در مرحله بعدی، دیافراگم را در محدوده f/8 تا f/16 انتخاب کنید تا عکس‌هایی با جزئیات بسیار عالی ثبت کنید. از نظر سرعت شاتر، 1/60 تا 1/125 باید یک نقطه شروع عالی باشد.

بر روی ماه فوکوس کنید

یکی از تکنیک های کلیدی و مهم در عکاسی از ماه، شیوه فوکوس کردن روی آن است. وقتی تنظیمات را اعمال کردید، تمام کاری که اکنون باید انجام بدهید این است که فوکوس دوربین خود را بر روی ماه تنظیم کنید. من دوست دارم از حالت فوکوس دستی در دوربینم استفاده کنم و آن را بر روی بی نهایت قرار بدهم تا ماه را به درستی ثبت کنم. وقتی فاصله را به خوبی تشخیص داده و توانستید بر روی ماه فوکوس کنید، حالا آماده ثبت عکستان هستید.

از نظر من، فوکوس دستی بهتر از فوکوس خودکار عمل می‌کند، چرا که سطح ماه گاهی اوقات خیلی تاریک است و ممکن است فوکوس خودکار نتواند به درستی آن را تشخیص دهد؛ به نظر من فوکوس دستی در ثبت عکس‌های واضح‌تر در نور کم قابل اطمینان‌تر است. اما با استفاده از حالت فوکوس دستی، اگر تنظیمات دوربین به هر دلیلی درست تنظیم نشده باشند، هنوز هم عکس‌های شارپی دارید که می‌توانید باقی موارد را در نرم افزارهای ادیت عکس اصلاح کنید.

اگر همه این نکات را به کار ببرید، عکاسی از ماه بهتری را تجربه خواهید کرد و خواهید توانست عکس‌های شگفت انگیزی را از ماه ثبت کنید.

نتیجه‌گیری

به طور خلاصه، عکاسی از ماه یکی از لذت بخش‌ترین موضوعاتی است که هر عکاس می‌تواند یاد بگیرد که البته برای این که تصاویر بهتری ثبت کنید نیاز است تکنیک های منحصر به فردی را بلد باشید. برای دستیابی به عکس‌های بهتر از مراحل و انواع مختلف ماه، حتما از یک سه پایه دوربین عکاسی استفاده کنید. همچنین کنترل از راه دور را فراموش نکنید، یک لنز دوربین با زاویه دید عریض یا تله فوتو را انتخاب کنید، تنظیمات خود را به درستی اعمال کنید و دوربین خود را بر روی حالت فوکوس دستی قرار داده و ماه را شناسایی کنید.

به عنوان آخرین نکته، سعی کنید با استفاده از خلاقیتتان عکس‌هایی بگیرید که از سایر آثار متمایز باشد. چرا که عکاسان زیادی به عکاسی از ماه علاقه دارند و تکنیک های مختلفی نیز برای این کار بلدند، اما اینکه کار شما با تمام آنها فرق داشته باشد، می‌تواند یک نکته مثبت برایتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!