عکاسی جواهرات و طلا

عکاسی جواهرات و طلا

عکاسی جواهرات و طلا یکی از شاخه های تخصصی عکاسی محصولات است که نیاز به مهارت و تجربه در زمینه تکنیک های ویژه نورپردازی و ویرایش دارد. نورپردازی اصولی، ثبت جزئیات و ویرایش حرفه ای از موارد مهم عکسبرداری از طلا و جواهرات است. تا به حال به تصاویر جذاب جواهرات در کاتالوگ ها و یا سایت ها دقت کرده اید ؟ تهیه عکس حرفه ای از جواهرات به سادگی سایر محصولات نیست. برای فعالیت در حوزه عکاسی جواهرات و طلا باید اطلاعات و تجربیات لازم را کسب کنید که در این مطلب بسیاری از جزئیات ضروری شرح داده شده است.

جواهرات سفارشاتی خاص برای عکاسی

نورپردازی، زاویه مناسب هر نوع محصول طلاجات و وضوح کافی سوژه از چالش های عکاسی طلا و جواهرات است. عکاسی جواهرات بخش ویژه ای از عکاسی محصولات است که حساسیت بیشتری نسبت به سایر سفارشات دارد.

پیشنهاد مقاله : عکاسی محصولات برای اینستاگرام

این محصولات به لحاظ ماهیت براق هستند و بازتاب نور زیادی دارند. همچنین ساختار رفلکس پذیر جواهرات باعث می شود اشیاء و فضای محیط را در خود بازتاب دهند. نکته مهم بعدی ثبت رنگهای واقعی و خروجی صحیح این عکسها است که برای رفع این مشکلات می توان از ابزار کاربردی کالرچک استفاده کرد.

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

عکاسی از طلا و اهمیت کیفیت در عکسها

امروزه ما در دنیایی دیداری زندگی می کنیم که باور خریداران برای خرید نیازمند ارائه واقعیات است. هرچند خریداران مزایای خرید آنلاین را تا حدودی پذیرفته اند، اما ارائه عکسهای واقعی تاثیر زیادی در اعتماد سازی دارد.

در یک آمار ۴۶ درصد خریداران گفته اند عدم قابلیت لمس کالا آن ها را از خرید آنلاین منصرف می کند. این در فروش آنلاین جواهرات که قیمت بالایی هم دارند تاثیر بیشتری گذاشته. ۴۱ درصد مردم نگرانند که کالا با عکس آن تفاوت زیادی داشته باشد. این موارد اهمیت عکس حرفه ای کالا را پررنگ می کند. به همین دلیل عکاسی حرفه ای از جواهرات نکته ی کلیدی رونق فروش آنلاین این محصولات است.

امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از جواهرات

۱- دوربین و لنز مناسب
۲- سه پایه
۳- منابع نور ملایم و درخشان
۴- سافت باکس و یا خیمه عکاسی
۵- زمینه های ساده تیره و روشن
۶- استند جواهرات و دکورهای مناسب
۷- نگهدارنده های ظریف و نخ های نامرئی
۸- کالرچک برای رسیدن به عکسهایی با رنگ های واقعی

خرید محصول : دوربین های نو و دست دوم لنزوکم

دوربین و لنز مناسب برای عکاسی از جواهرات

برای عکاسی جواهرات از دوربین های مختلفی می توانید استفاده کنید که بستگی به بودجه شما دارد. اگر قصد ندارید بصورت حرفه ای در این حوزه فعالیت کنید به دوربین و تجهیزات گرانقیمت نیازی ندارید. در حالت نرمال می توانید از یک دوربین اس ال آر میان رده که قابلیت تنظیم دیافراگم و عکاسی با فرمت خام RAW را دارد استفاده کنید. برای کاهش هزینه های تهیه تجهیزات به لنز ماکرو هم نیازی ندارید. با استفاده از یک لنز معمول و ابزارهای اکستنشن تیوپ که در ادامه توضیح داده ام امکان عکاسی از جواهرات ریز را خواهید داشت.

اما برای تهیه عکسهای با کیفیت و حرفه ای لازم است از دوربین، لنز و تجهیزات به روز و با کیفیت استفاده کرد. دوربین هایی نظیر R5کانن یا D850 نیکون و یا Sony A7 می توانید استفاده کنید. استفاده از این دوربین ها یک قانون نیست. شما می توانید از دوربین های رنج پایینتری هم استفاده کنید. اما باید بدانید هر چه دوربین و لنز با کیفیت تری در اختیار داشته باشید همان مقدار خروجی عکس تان با کیفیت خواهد بود. این موضوع برای همکاری با برندهای مطرح جواهرات بسیار مهم است چرا که گاهی از این عکسها در تبلیغات لارج فرمت (بیلبوردهای فضای باز) استفاده می کنند و اینجاست که اهمیت کیفیت و رزولوشن عکس دوچندان می شود.

بهر حال انتخاب دوربین و تجهیزات شما وابسته به سطح کیفیت مورد نیاز شما یا مشتریان تان است.

 

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

برای عکاسی از جواهرات نیاز به لنز ماکرو خواهید داشت. 

لنز های ماکرو از عمق میدان کم بهره می برند و اجازه می دهند از محصولات کوچک تصاویر با کیفیت و بزرگنمایی زیاد تهیه کنید. کیفیت اپتیکی این لنزها تاثیر مستقیم بروی کیفیت عکسهای شما دارد. پس برای تهیه عکسهایی حرفه ای حتما به لنز با کیفیت و شارپنس بالا نیاز دارید. با افزایش عمق میدان(دیافراگم های بسته تر) امکان عکاسی از ست های جواهر را هم دارید. البته این در صورتی است که بخواهید تمام بخش های یک ست جواهرات در وضوح کامل باشد. برای عکاسی از ست های جواهر از لنزهایی مثل ۷۰-۲۴ هم می توانید استفاده کنید.

پیشنهادهای لنز برای عکاسی جواهرات:

  • Nikon AF-S 105mm f / 2.8 G IF ED VR Micro
  • Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
  • Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM
  • Tamron SP 90mm F/2.8 Di VC USD Macro

خرید محصول : لنزهای نو و دست دوم لنزوکم 

سه پایه عکاسی

سه پایه دوربین ابزاریی کاربردی و البته ضروری در عکاسی جواهرات است. در عکاسی از جواهرات نمی توانید مثل عکاسی پرتره دوربین را در دستان خود گرفته و اقدام به عکسبرداری کنید. اکثر اوقات لازم است از یک محصول چندین عکس با کادر ثابت و با فوکوس های مختلف تهیه کنید. با استفاده از سه پایه این امکان را دارید تا تمرکز بیشتری در انتخاب کادر داشته باشید. هدبال سه پایه از موارد مهم در انتخاب سه پایه است. بخشی از سه پایه که امکان نزدیک کردن دوربین و لنز به محصول را می دهد.

گاهی اوقات نیاز هست همزمان با عکاسی بخشی از نور را با استفاده از رفلکتورها کنترل کنید که در صورت عدم استفاده از سه پایه این امکان را نخواهید داشت. گاهی اوقات عکاسی از جواهرات کوچک مثل انگشتر و یا حلقه ها چالش برانگیز خواهد بود. برای عکاسی از این محصولات نیاز به تکنیک فوکوس استکینگ (انباشت فوکوس) خواهید داشت که بدون سه پایه مقدور نخواهد بود.

 

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

نورپردازی در عکاسی جواهرات

برای عکاسی از جواهرات نیاز به نورهای ملایم ( نور سافت) و یک نور درخشان خواهید داشت. معمولا استفاده از ۳ شاخه فلاش برای نورپردازی محصولات جواهرات انتخاب مناسبی خواهد بود. ۲ شاخه فلاش از طرفین و یک شاخه از پشت برای نورپردازی موضعی سنگهای قیمتی بهترین انتخاب هستند. اما در مواردی هم تنها با ۲ شاخه نور فلاش استودیویی می توان به بهترین نتایج رسید.

بیشتر بخوانیم :  وسایل تجهیزات عکاسی و نورپردازی استودیویی

نورپردازی عکس صنعتی و عکس تبلیغاتی از جواهرات متفاوت و بسیار خاص انجام می شود. چیدمان و ستاپ نورها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی این محصولات متفاوت است.

در عکاسی صنعتی هدف نور فقط سوژه خواهد بود و باید به گونه ای باشد که سایه ها کاملا پوشیده شوند و جزئیات محصول به خوبی در عکس ثبت شود. در نورپردازی جواهرات باید دقت کنید بخش هایی از محصول اور اکسپوژ نشود. اما گاهی اوقات برای ایجاد کنتراست تعمدا اینکار انجام می شود.

در عکاسی تبلیغاتی هدف ایجاد جلوه های جذاب محصول در دکور آماده شده است. در اینگونه تصاویر برای جذابیت بصری گاها سایه هایی تعمدی ایجاد می شود. مثلا با نگه داشتن برگهای یک گلدان خانگی در جلوی یکی از منابع نور سایه هایی از برگها و شاخه های گل ایجاد می شود که خلاقیت عکاس در نورپردازی را نشان خواهد داد.

 

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

سافت باکس و خیمه نور ابزارهای مهم در عکاسی جواهرات

محصولات جواهرات به لحاظ ماهیت براق و صیقلی شان بسیار رفلکس پذیر هستند. برای جلوگیری از بازتاب ها و همچنین نور شدید منابع نور نیاز به استفاده از ابزارهای جانبی نورپردازی است. احاطه اطراف محصول بوسیله ۲ سافت باکس و یا قراردادن محصول در چادر نور راه حل این مشکل خواهد کرد. البته در صورت در اختیار نداشتن این ابزارها هم امکان عکاسی از جواهرات هست، کافیست با استفاده از چند برگ کاغذ سفید اطراف محصول را بپوشانید تا رفلکس های مزاحم در عکس منعکس نشود.

اما گاهی هم نیاز هست بوسیله رفلکتور های کوچک بازتاب های تعمدی ایجاد کنید. این بازتاب های تعمدی با ظرافت و حساسیت بالا انجام می شود که جلوه زیبایی به عکس محصول می دهد.

بکگراند در عکاسی جواهرات

یکی از تاثیرگذارترین موارد در عکسهای جواهرات انتخاب جنس و رنگ بکگراند است. البته باید توجه کرد که این مورد با در نظر گرفتن نظرات سفارش دهنده همراه باشد. عکسهای صنعتی جواهرات معمولا با زمینه های ساده سفید یا مشکی تهیه می شوند. دلیل استفاده از زمینه ساده تمرکز بروی محصول است اما نکته ای که باعث جذابیت این عکسهای ساده می شود استفاده از زمینه های رفلکس پذیر مثل شیشه سفید و یا مشکی است.

بیشتر بدانیم : روانشناسی رنگها در طراحی تبلیغات

با استفاده از این زمینه ها بازتاب محصول بروی زمینه جذابیت بیشتری به عکس می دهد و تصویر را از سادگی محض خارج می کند. گاهی اوقات هم برای ایجاد هیجان و جذابیت از زمینه های رنگی مثل قرمز، سرمه ای و یا سبز استفاده می شود. ترکیب رنگهای طلایی و یا سیلور جواهرات با این رنگها بسیار دیدنی و جذاب خواهد بود. اما زمینه عکسهای تبلیغاتی جواهرات متفاوت خواهد بود و البته در کنار اشیاء دکوراتیو  استفاده خواهد شد.

استند و دکور در عکاسی تبلیغاتی جواهرات

برای عکاسی تبلیغاتی از جواهرات نیاز به امکانات و وسایل بیشتری خواهد بود. استندهای جواهرات، دکورهای کوچک و پارچه های مخمل و ساتن رنگی بخشی از این وسایل هستند. در کنار اینها وسایل متعدد دیگری برای ساخت دکورهای ساده قابل استفاده هستند که بستگی به خلاقیت و سلیقه عکاس خواهد داشت. گاهی اوقات و بنا بر سفارش مشتری از مدل برای تهیه عکسهای تبلیغاتی استفاده می شود. در این نوع عکسها برای ایجاد تمرکز بر محصول تنها بخش کوچکی از مدل مثل سرو گردن و سینه و یا دستها در کادر خواهد بود.

 

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

نگهدارنده ها برای عکاسی جواهرات

ساده ترین راه برای عکاسی از جواهرات قراردادن محصول در استند و یا جعبه مخصوص محصول خواهد بود. اما برای تهیه عکسهایی خلاق از جواهرات باید ایده های متفاوت چاشنی کار کنید. با استفاده از ابزارهایی مثل نخ نامرئی، سیم مفتولی نازک، و گیره های ظریف این امکان را خواهید داشت تا جواهراتی مثل حلقه های ازدواج را در هوا معلق نگه داشته و عکاسی کنید. البته گاهی در استفاده از این ابزارهای الزام خواهید داشت، چرا که بعضی از این محصولات مثل حلقه و دستبند سطح مقطع مناسب نداشته تا بروی میز ثابت شوند. باید دقت کنید که این نگهدارنده ها در مرحله ویرایش حذف خواهند شد.

مقاله بیشتر : نقش ایده پردازی در عکاسی تبلیغاتی

استفاده از کالرچک در عکاسی جواهرات

طلا و جواهرات یکی از حساس ترین و گرانترین محصولات در سفارشات عکاسی هستند. در عکاسی جواهرات باید دقت کنید رنگ تمام اجزا همانند خود محصول باشد. معمولا در این محصولات از سنگ های قیمتی با رنگهای مختلف استفاده شده است. عدم دقت در عکاسی و مراحل ویرایش باعث می شود رنگهای عکس با محصول تفاوت داشته باشد.

کالرچک ابزاری مناسب برای تشخیص رنگهای صحیح است که با استفاده از آن می توان به درستی اقدام به اصلاح رنگ عکسها کنید. البته توجه کنید که حتما تصاویر خود را با فرمت RAW تهیه کنید. بهره گیری از این فرمت کمک خواهد کرد تا تصاویر را با کمترین تخریب ویرایشی ادیت کنید.

 

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

نکات کلیدی در عکاسی از جواهرات:

برای عکاسی از جواهرات از دستکش استفاده کنید.
جواهرات و زیورآلات ساختاری براق دارند و در تماس با دستها به راحتی براقیت خود را از دست می دهند. سعی کنید پیش از شروع عکاسی از دستکش های استرچ و یا پزشکی استفاده کنید.

پیش از شروع عکاسی جواهرات را تمیز کنید.
اولین قدم برای گرفتن عکس های با کیفیت از جواهرات، تمیز و صیقلی کردن آنهاست. مواردی که با چشم قابل مشاهده نیستند اما در عکس بصورت نقص دیده خواهند شد. همچنین می توانید دستکش به دست کنید تا اثر انگشت شما روی آن ها نماند.

نورپردازی دقیق و استفاده از رفلکتورها
یکی از مهمترین نکات در عکاسی جواهرات ستاپ صحیح منابع نوری است که تاثیر زیادی در کیفیت عکسها دارد. نکته مهم بعدی استفاده از رفلکتورها برای حذف بازتاب های اضافه و ایجاد رفلکسهای جذاب برای نشان دادن متریال محصول است.

 

عکاسی جواهرات و طلا

عکاسی جواهرات و طلا

از تکنیک فوکوس استکینگ استفاده کنید
برای رسیدن به وضوح در تمام بخش های یک انگشتر به عمق میدان زیاد نیاز خواهد بود. از طرفی استفاده از دیافراگم های بسته برای افزایش عمق میدان منجر به کاهش شارپنس می شود. برای رفع این مشکل از تکنیکی بنام فوکوس استکینگ استفاده می شود.

روش استفاده از تکنیک فوکوس استکینگ
برای اینکار باید چندین عکس با فوکوس های مختلف از نزدیک ترین تا دورترین فاصله سوژه تا لنز تهیه کرد. سپس تصاویر را توسط نرم افزارهای ویرایش عکس ترکیب کرده و عکس نهایی را روتوش و ادیت نمایید. در تصویر زیر مراحل تهیه این عکسها نشان داده شده است.

پیشنهاد مقاله : ادیت یا ویرایش عکس های صنعتی

ویرایش عکسهای صنعتی جواهرات

عکسهای جواهرات ویرایش ویژه ای نسبت به سایر محصولات نیاز خواهند داشت. روتوش بخش هایی که به خوبی پرداخت نشده و با چشم قابل رویت نیست اما در عکسها به وضوح دیده می شوند.

حذف و یا افزودن رفلکس های روی جواهراتی مثل حلقه و انگشتری بخشی مهم در پروسه ادیت عکسهای جواهرات است. گاهی رفلکس ها و خطوط تیره روی حلقه های ازدواج زیاد خودنمای می کنند و لازم است توسط تکنیک های ادیت بخشی از آنها حذف شود. البته اگر به درستی از رفلکتورها استفاده کنید و نورپردازی صحیح داشته باشید رفلکس ها در حد نرمال و برای عکس جذاب خواهند بود.

افزایش درخشندگی سنگهای بکار رفته در جواهرات و اصلاح رنگ محصول از موارد مهم در بخش ویرایش این تصاویر است. اما کاربردی ترین بخش ویرایش ترکیب عکسهای تهیه شده برای سیستم استکینگ است. با اینکه این بخش توسط نرم افزار انجام می شود اما نیاز به تخصص در تنظیمات نرم افزار خواهد داشت. همچنین پس از تولید عکس با استفاده از تکنیک فوکوس استکینگ نیاز به ویرایش نهایی خواهد بود.

 

عکاسی جواهرات و طلا
عکاسی جواهرات و طلا

کلام آخر

اطلاعات مطرح شده در این مطلب نکاتی مهم و تئوری برای تمرین های عملی عکاسی جواهرات است. برای تهیه تصاویری حرفه ای از این محصولات نیاز به تجهیزات اختصاصی از قبیل لنز ماکرو و نورپردازی ویژه دارید.خلاقیت در ایجاد دکورهای ساده و خاص و همچنین استفاده از اکسسوار راهکاری مناسب برای تولید تصاویر تبلیغاتی موفق در این سفارشات خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!