عکاسی حرفه ای از کالا

عکاسی حرفه ای از کالا

عکاسی از کالا و یا محصولات در بازاریابی و فرآیند تبلیغات تصویری، اهمیت بسیار بالایی دارد. بازاریابی دیجیتال و فروش آنلاین کسب و کارهای اینترنتی از طریق عکس های صنعتی کالاها اتفاق می افتد.  اگر به عکاسی کالا علاقمندید یا برای کسب و کار خود به یادگیری آن نیاز دارید باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. باید با روش‌ها و تکنیک های عکاسی صنعتی محصولات آشنایی کافی داشته باشید. در این مقاله قصد دارم به ارائه مطالبی در زمینه روش‌های عکاسی کالا بپردازیم.

عکاسی کالا چیست و با چه اهدافی انجام می‌شود؟

با تغییر بازار و ورود بازاریابی و فروش آنلاین بسیاری از کسب و کارها در این مسیر حرکت کرده اند. حتی کسب و کارهای سنتی هم بعد از کاهش فروش در اثر کرونا علاقمند به فروش اینترنتی محصولات خود شده اند. کسب و کارهای اینترنتی برای فروش کالا و محصولات خود باید اقدام به تبلیغات کنند. تبلیغات امروزی هم در فضای وب و شبکه های اجتماعی نیازمند عکاسی کالا با کیفیت بالا است.

در بازاریابی و فروش اینترنتی عکس‌های با کیفیت مهمترین فاکتور برای تبلیغات حرفه‌ای است. این عکسها خیلی واضح و گویا محصولات و کالاهای مخاطبان را معرفی و نمایش می دهند. مخاطب با دیدن این عکسها درکی از ظاهر و ویژگی های محصول مورد نظر خود پیدا می کند که در نهایت منجر به خرید خواهد شد.

پیشنهاد مقاله : ویژگی‌های بهترین لنز برای عکاسی صنعتی

عکاسی کالا را می‌توان شاخه‌ای بسیار مهم در هنر عکاسی و دنیای تجارت به شمار آورد. عکاسی صنعتی به این دلیل در تجارت مهم است که تاثیر مستقیم در بازاریابی و افزایش فروش خواهد داشت. صاحبان کسب و کارها از طریق عکس های صنعتی می توانند کالا یا برند خود را به جامعه هدف معرفی کنند و تأثیرات ماندگار آن را در توسعه و رشد بیزینس خود مشاهده کنند.

 

عکاسی حرفه ای از کالا
عکاسی حرفه ای از کالا

عکاسی از کالاها با چه سبک و روش‌هایی انجام می‌شود؟

عکاسی کالا و محصولات با سبک ها و روشهای مختلفی انجام می شود. هر کدام از این روشها کاربرها و تاثیرات خود را در بازاریابی و تبلیغات دارند. از جمله روش‌های عکاسی صنعتی کالاها می‌توان به عکاسی زمینه سفید اشاره کرد. این عکسها معمولا با هدف انتشار در وب سایت های فروشگاهی، طراحی بروشور و کاتالوگ تهیه می شوند. در عکسهای زمینه سفید، کالا با نورپردازی مناسب بدون هیچ گونه سایه و بازتابی دیده می شود. کیفیت بالای عکس های صنعتی با کیفیت ضمن معرفی محصول و نمایش ویژگی های آن باعث اعتماد مخاطب به خرید می شود.

عکاسی چیدمان یکی دیگر از روش‌ها و سبک‌های پرکاربرد در زمینه عکاسی کالا است. این عکسها محصول را در کنار لوازم و اکسسوار مرتبط با آن نشان می دهد. عکسهای چیدمان بعنوان عکس تبلیغاتی شناخته می شوند و جذابیت بیشتری برای مخاطب خواهند داشت.

عکسهای دکوراتیو، لایف استایل و خلاقانه هم بخشی دیگر از روش های عکاسی کالا هستند. این عکسها هم جذابیت ها و البته کاربردهای خود را در تبلیغات دارند. غیر از عکاسی زمینه سفید باقی روش های معرفی شده بعنوان عکاسی تبلیغاتی شناخته می شوند.

هر کدام از این روش‌ها تکنیک‌های خاص خود را دارند و باعث می شوند عکس‌های منحصر به‌ فردی را تهیه کنید. برای مثال برای تهیه عکسی از یک کالا با سبک دکوراتیو باید فضای مرتبط با کالای مربوطه را صحنه پردازی کنید. مثلا برای عکاسی از محصولات غذایی باید دکور شما بخشی از فضای یک آشپزخانه را نشان دهد.

برای این منظور لازم است لوازم دکوراتیو مثل زمینه یک میز، بکدراپ، پنجره ی دکوری و تعدادی ظروف آشپزخانه در اختیار داشته باشید. برای مثال به عکس زیر توجه کنید. من با استفاده از صحنه پردازی و ایجاد دکور بخشی از یک آشپزخانه را برای عکاسی از برنج بازسازی کرده ام.

عکاسی حرفه ای از کالا
عکاسی حرفه ای از کالا

برای عکاسی کالا از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود؟

برای تهیه عکس های صنعتی باکیفیت و جزئیات بالا از کالاها و محصولات باید از ابزار و تجهیزات عکاسی حرفه ای استفاده کنید. مهمترین ابزارها برای عکاسی کالا دوربین و لنز هستند که تاثیر مستقیم در کیفیت عکسها دارند. در عکاسی حرفه ای از کالاها به سه پایه هم برای تسلط به فضای عکس و کادربندی دقیق نیاز دارید.

بیشتر بخوانیم : روانشناسی رنگها در طراحی تبلیغات

برای تهیه عکسهای حرفه ای به فاکتور نور هم باید توجه ویژه ای داشته باشید. برای نورپردازی به تجهیزات حرفه ای و فلاش های استودیویی با کیفیت نیاز است. میز نور عکاسی یکی دیگر از ابزار مورد نیاز شما برای تهیه عکس‌ های صنعتی از کالاها و محصولات است. انتخاب اکسسوار برای عکس‌های تبلیغاتی نیز بسیار مهم است و باید بصورت اختصاصی و مرتبط با هر سوژه تهیه کنید.

اهمیت نورپردازی در عکاسی محصولات

در فرآیند تهیه عکس‌ های صنعتی باید به اصول نورپردازی توجه ویژه‌ای داشته باشید. در تهیه عکس‌های تبلیغاتی موثر چندین عامل مهم دخیل هستند که یکی از مهم‌ترین آنها نورپردازی است. با استفاده از تجهیزات مناسب می توانید عکسهای کالا را به شکلی حرفه ای نورپردازی کنید. نورپردازی اصولی در عکاسی کالا باعث می شود محصولات به شکلی برجسته و با وضوح بالا در عکس ثبت شوند.

گاهی شاید مجبور باشید از کالاهایی عکاسی کنید که هیچ زیبایی و جذابیتی ندارند. با استفاده از نورپردازی حرفه ای می توانید این نوع کالاها را به شکلی جذاب تر در عکسهایتان نمایش دهید. کیفیت و جذابیت عکس های صنعتی بسیار وابسته به نوع نورپردازی است. بنابراین در تولید این عکس‌ها لازم است به‌ شدت و کیفیت نور، کنتراست، جهت نور، دمای نور، سایه‌ها و… توجه کافی داشته باشید.

 

عکاسی حرفه ای از کالا
عکاسی حرفه ای از کالا

اهمیت عکاسی با فرمت خام در عکاسی محصولات

استفاده از فرمت خام در عکاسی کالا، اهمیت بسیار بالایی دارد. با استفاده از فایل RAW می‌توانید عکس‌هایی با کیفیت بالاتر و حداکثر جزئیات تهیه کنید. در شیوه عکاسی محصولات با فرمت خام، نقاط تاریک و روشن با دقت و جزئیات بیشتری ثبت می شوند. عکاسی فرمت خام کمک می کند دست بازتری برای ادیت عکس های صنعتی و تبلیغاتی داشته باشید.

افزایش قابلیت های اصلاح نور و رنگ یکی از نکات مهم عکاسی با فرمت RAW است. فایل خام کمک می کند به‌ راحتی بتوانید وایت بالانس عکسها را تنظیم کرده و رنگها را بطور واقعی ارائه کنید. این فرمت در عکاسی کالا باعث می‌شود جزئیات بیشتری را در سایه‌ها و یا روشنایی‌ها به دست آورید.

عکاسی با فرمت RAW تن‌های رنگی بسیار وسیع‌تری را در اختیارتان قرار خواهد داد. بنابراین می‌توانید عکس‌های خود را با کیفیت رنگی بسیار بالاتری چاپ کنید. این ویژگی در زمینه تهیه عکس‌های تبلیغاتی از کالاها و محصولات، اهمیت بسیار بالایی دارد و در جلب توجه مخاطبان اثرگذار است.

بیشتر بدانیم : برای عکاسی فرمت RAW یا TIFF کدام را انتخاب کنیم؟

نقش ادیت نرم‌افزاری در عکاسی از کالاها

پروسه تهیه عکسهای حرفه ای از محصولات صرفا با عکسبرداری به پایان نمی رسد. برای تهیه عکس حرفه ای باید پس از مرحله عکاسی کالا اقدام به ویرایش و رفع نواقص عکسها کنید. در این مرحله لازم است فایل خام عکسها را توسط نرم افزارهای ویرایش عکس ادیت کنید. نرم افزارهای تخصصی مختلفی در این زمینه در دسترستان است. فتوشاپ یکی از نرم افزارهای قدرتمند در زمینه ادیت عکسها است.

عکاسی حرفه ای از کالا
عکاسی حرفه ای از کالا

ادیت عکس‌های کالا باید در دو مرحله انجام شود. در وهله اول باید نواقص عکس یا سوژه را ویرایش و روتوش کنید. گاهی بعضی محصولات نواقص ظاهری هنگام تولید دارند که هنگام مشاهده فیزیکی محصول قابل توجه نیستند. اما این نواقص در عکس های صنعتی که با کیفیت بالا تهیه می شوند بسیار واضح تر دیده می شوند.

اما در مرحله دوم لازم است نور، رنگ، کنتراست و شارپنس عکسها را تنظیم کنید. تنظیم وایت بالانس یکی از نکات مهم برای نمایش رنگهای صحیح محصول است. با استفاده از اصول ویرایش غیر تخریبی بروی فایل های خام می توانید یک خروجی حرفه ای و با کیفیت از عکسهایتان تهیه کنید.

پیشنهاد مقاله : نکات مهم برای ادیت عکسهای تبلیغاتی

ادیت عکس‌های کالا باید در دو مرحله انجام شود. در وهله اول باید نواقص عکس یا سوژه را ویرایش و روتوش کنید. گاهی بعضی محصولات نواقص ظاهری هنگام تولید دارند که هنگام مشاهده فیزیکی محصول قابل توجه نیستند. اما این نواقص در عکس های صنعتی که با کیفیت بالا تهیه می شوند بسیار واضح تر دیده می شوند.

اما در مرحله دوم لازم است نور، رنگ، کنتراست و شارپنس عکسها را تنظیم کنید. تنظیم وایت بالانس یکی از نکات مهم برای نمایش رنگهای صحیح محصول است. با استفاده از اصول ویرایش غیر تخریبی بروی فایل های خام می توانید یک خروجی حرفه ای و با کیفیت از عکسهایتان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!