عکاسی دکوراسیون داخلی

عکاسی دکوراسیون داخلی

عکاسی دکوراسیون داخلی و Architectural Photography یکی از متفاوت ترین سفارشات عکاسی در بخش تجاری است. لازمه فعالیت در این بخش  شناخت ساختار معماری پرسپکتیو و بهره بردن از تجربه و ابزار است. عکسهای سفارشات معماری اهمیت ویژه ای در معرفی طراحان و مجریان این پروژه ها دارند. ارائه تصاویر حرفه ای دکوراسیون خانه و معماری نیازمند رعایت نکات مهمی است و عدم توجه به این نکات نتایج منفی در بر دارد.

سفارشات عکاسی دکوراسیون و معماری معمولا با موضوعات زیر است:

  • عکاسی از دکوراسیون داخلی منازل
  • عکاسی دکوراسیون داخلی شرکتها
  • عکاسی دکوراسیون آشپزخانه
  • عکاسی از طراحی نمای داخلی شرکت ها
  • عکاسی از طراحی نمای بیرونی ساختمان ها
  • عکاسی از نمای داخلی و بیرونی مراکز تجاری
  • عکاسی از سازه های معماری مراکز تفریحی
  • عکاسی از بناهای معماری

پیشنهاد مقاله : چطور از آثار تاریخی عکسهای حرفه ای بگیریم؟

برای عکاسی از سفارشاتی که در بالا ذکر شد لازم است نکات مهمی را رعایت کنید. عکاسی از این سوژه ها معمولا به سفارش طراحان و مجریان پروژه و با هدف تبلیغات یا شرکت در مسابقات انجام می شود. شرایط نوری و وسعت فضای عکاسی در هر یک از موضوعات ذکر شده متفاوت است. مثلا عکاسی دکوراسیون داخلی یک خانه هم به لحاظ نور و هم وسعت متفاوت از عکسبرداری نمای ساختمان ها خواهد بود.

نکاتی مهم برای عکاسی دکوراسیون داخلی

 

عکاسی دکوراسیون داخلی
عکاسی دکوراسیون داخلی

دوربین و لنز مناسب برای عکاسی معماری

انتخاب دوربین برای این سفارشات اول منوط به بودجه و کیفیت مدنظر شما است اما برای انجام حرفه ای این سفارشات به یک دوربین فول فریم با رزولوشن بالا نیاز دارید. لنز یکی از مهمترین ملزومات عکاسی و البته ابزار تاثیر گذار در عکاسی دکوراسیون داخلی و معماری است.

برای عکاسی از فضاهای داخلی به لنزهای واید نیاز دارید اما ماهیت این لنزها همراه با اعوجاج و خطای پرسپکتیو است. این خطاها در عکاسی معماری نوعی معضل هستند.که باعث می شود خطوط صاف بصورت منحنی ثبت شود. لنزهایی تخصصی هم تولید شده که در این لنزها مشکل اعوجاج عکسها اصلاح شده. این لنز ها به تیلت شیفت معروف هستند و قیمت بالایی دارند اما به لحاظ ساختار عدسی ها مشکل پرسپکتیو را اصلاح کرده اند. البته می توانید از لنزهای واید معمول هم استفاده کنید اما نباید از فواصل کانونی خیلی کوتاه استفاده کنید. در صورت استفاده از لنزهای واید معمول باید خطاهای پرسپکتیو عکس را در پروسه ادیت اصلاح کنید.

مشاهده و خرید محصول : دوربین های نو و دست دوم لنزوکم

تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی

برای رسیدن به بیشترین وضوح در عکاسی معماری باید میزان دیافراگم را درست انتخاب کنید. لنزهای موجود معمولا با دیافراگم های بین ۸ تا ۱۱ بیشترین وضوح و شارپنس را در عکسها دارند. فضاهایی که عمق تصویری کمی دارند را با دیافراگم های ۶/۵ تا ۸ هم می توانید عکاسی کنید. سرعت شاتر هم بستگی به میزان دیافراگم و نور محیط دارد. اما در شرایط کم نور مجبورید از سرعت های پایین شاتر و با کمک سه پایه عکاسی کنید. سعی کنید برای جبران نوردهی از اعداد بالای ایزوی استفاده نکنید تا نویز تصویری کمتری در عکسها ایجاد شود. و در آخر فرمت تصاویر خود را RAW تنظیم کنید تا تصاویری با عمق بیتی بیشتر داشته باشید.

 

عکاسی دکوراسیون داخلی
عکاسی دکوراسیون داخلی

استفاده از سه پایه در طراحی داخلی و معماری

نور فضاهای خانگی معمولا برای عکاسی کافیست اما سه پایه بخشی از عکاسی حرفه ای است که در هر شرایطی از لرزش دوربین جلوگیری می کند. سه پایه کمک می کند کادر و پرسپکتیو فضای مقابل را با تسط انتخاب و بهترین ترکیب بندی را انتخاب کنید. یک خط صاف در نمای دکوراسیون را بعنوان مبنا انتخاب کنید و دوربین را نسبت به آن تراز کنید. تراز نبودن دوربین باعث می شود تمام خطوط عمودی و افقی تصویر کج ثبت شود و با اصلاح نرم افزاری این کجی بخشی از عکستان را از دست می دهید.

انتخاب ارتفاع مناسب دوربین از نکات مهم در عکسبرداری معماری است. سعی کنید از ارتفاع ۱۱۰ سانتیمتری از زمین دوربین خود را قرار دهید تا فرم و سایز همه عناصر واقعی بنظر بیاید. هنگام ترکیب بندی تصویر دقت کنید سهم متعادلی برای زمین و سقف در نظر بگیرید. اگر از نمای ساختمان عکاسی می کنید سهم مساوی برای آسمان و کف زمین در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانیم : نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

از نور طبیعی برای عکاسی دکوراسیون داخلی استفاده کنید

سعی کنید بهترین ساعات روز را برای عکاسی فضاهای معماری داخلی انتخاب کنید. اواسط روز حدود ساعت ۱۱ تا ۳ بهترین زمان برای عکاسی خواهد بود، در این زمان زاویه تابش نور خورشید عمود بوده و نور با وسعت کمتری از پنجره ها وارد خانه می شود. البته در صورتی که پنجره ها با پرده پوشیده باشد زمانهای بیشتری خواهید داشت.

تایم مناسب دیگر برای انجام این سفارشات ساعت های غروب تا شب است. عکاسی دکوراسیون داخلی در ساعات شب معمولا با استفاده از نورپردازی خاص واحدهای مسکونی انجام می شود. اما در صورت کافی نبودن نور محیط از نورهای استودیویی استفاده کنید.

نورپردازی های خاص پروژه های مسکونی تاثیر زیادی در زیبایی عکسها دارد. روزهای ابری هم زمان مناسبی برای عکاسی از دکوراسیون داخلی است. در این شرایط نور شدید از پنجره ها فضای عکستان را تحت تاثیر قرار نمی دهد. آسمان ابری زمانی مناسب برای عکاسی از سازه و بناهای معماری هم است. حضور ابرها در جلوی خورشید مانند یک دیفیوزر عمل کرده و نور ملایمی را بازتاب می دهد.

 

عکاسی دکوراسیون داخلی
عکاسی دکوراسیون داخلی

نورهای استودیویی در عکاسی دکوراسیون و معماری

گاهی اوقات عکاسی از نماهای داخلی نیازمند استفاده از نورهای استودیویی است. فلاش و یا نورهای اسپات گزینه های مناسب برای این شرایط خواهد بود. استفاده از ۲ یا ۳ منبع نور با چیدمانی مناسب تمام بخش های کادر را بطور یکنواخت نورپردازی می کند. باید سعی کنید نور ها را مستقیم به طرف صحنه عکاسی نتابانید، با استفاده از انعکاس بروی دیوارهای مجاور و یا بازتاب دهنده هایی مثل رفلکتور نور را غیر مستقیم به سمت کادر مدنظر بازتاب دهید. اینکار باعث می شود نور یکنواختی بسمت فضای مورد نظر شما بازتاب شود.

تکنیک نورمالی در شب

از نورهای اسپات برای نورپردازی ساختمان های نه چندان مرتفع و بزرگ در شب می توان استفاده کرد. برای عکاسی در این شرایط باید از سه پایه استفاده کرده و تنظیمات دوربین را بروی نوردهی طولانی قرار دهید. با استفاده از یک یا ۲ منبع نور اقدام به حرکت دادن نور در نقاط مختلف نما کنید. با اینکار کل نمای ساختمان با نور مناسب ثبت می شود. در عکاسی شب به این تکنیک نورمالی اتلاق می شود. احتمالا برای اولین تجربه چندین بار باید سعی و خطا کنید تا به بهترین نورپردازی برسید.

بیشتر بدانیم : عکاسی شهر در شب Cityscapes at Night (بخش اول)

عکاسی دکوراسیون داخلی و طراحی صحنه

عکسهای دکوراسیون داخلی در صورتی خاص خواهند بود که قبل از عکاسی طراحی صحنه شده باشند. قبل از عکاسی سعی کنید لوازم اضافه مثل کابل تلویزیون، دمپایی روفرشی و غیره را از صحنه خارج کنید. در سفارشات خاص حتی میتوانید از یک طراح داخلی کمک بگیرید که چیدمان وسایل داخل منزل را به طریقی زیباتر بچیند.

هرگز برای عکاسی از حذف یا جا به جایی لوازم اضافی نترسید. البته موارد کوچکی هم احتمالا از دید شما پنهان خواهد ماند که در مرحله ویرایش قابل حذف خواهد بود. مگر اینکه در حال عکاسی از فضای واقعی مجبور باشید همه چیز را همان طور که هست در تصویر منعکس کنید.

عکاسی دکوراسیون داخلی
عکاسی دکوراسیون داخلی

تکنیک های قابل استفاده در عکاسی فضاهای طراحی شده داخلی و معماری

تکنیک لانگ اکسپوژ

در سفارشات عکاسی از فضاهای معماری چالش های متعددی وجود دارد که با استفاده از تکنیک های عکاسی می توان به بهترین نتایج رسید.
تکنیک نوردهی طولانی یا لانگ اکسپوژ یکی از تکنیک های کاربردی در عکاسی مراکز تجاری و نماهای فضای آزاد است. از این تکنیک برای رفع مشکل نور کم در بعضی پروژه ها می توان استفاده کرد. با استفاده از این تکنیک عکسهای ویژه ای از نمای ساختمان های نورپردازی شده در شب می توان تهیه کرد.

تکنیک اچ دی آر

تکنیک اچ دی آر هم یکی از روشهای کاربردی برای رسیدن به تعادل نوری و کنتراست است. در عکاسی روز نور زیاد خورشید سایه های پرکنتراستی ایجاد می کند که برای عکاسی معماری مناسب نیست، با استفاده از تکنیک اچ دی آر و ثبت چند عکس با نورسنجی های متفاوت امکان رفع این مشکل را خواهید داشت.

تکنیک پانوراما

پانوراما یکی دیگر از تکنیک های کاربردی در عکاسی فضاهای داخلی و نماهای بیرونی ساختمان است. در بعضی سفارشات نیاز هست فضای عریضی از یک پروژه را در یک عکس به تصویر بکشید. لنزهای واید در این شرایط خیلی کاربردی نیستند، چرا که این لنزها هم موفق به ثبت کامل فضاهای فوق عریض نیستند و در صورت موفقیت تصاویری کاملا کروی تولید می کنند. در این تکنیک چندین عکس متوالی از فضای مورد نظر تهیه شده و عکسها توسط نرم افزار به یک عکس واحد فوق عریض تبدیل می شوند.

 

عکاسی دکوراسیون داخلی
عکاسی دکوراسیون داخلی

ویرایش عکسهای دکوراسیون داخلی و معماری

برای بهبود تصاویر و بازیابی نواقص فضای عکاسی، ویرایش نرم افزاری ضروری است. نکته ی مهم برای دستیابی به جزئیات بیشتر عکسها استفاده از فرمت RAW است. عکسهای دکوراسیون داخلی و معماری در شرایط نوری مختلف ثبت می شوند و هر کدام نیاز به اصلاح تراز سفیدی خاص خود را دارند، مثلا اصلاح تراز سفیدی عکسی که در شب ثبت شده با عکسی که در نور روز تهیه شده بسیار متفاوت است.

نکته بعد اصلاح خطاهای پرسپکتیو لنز است. سوژه های معماری و ساختمان همواره با خطوط عمودی و افقی صاف همراه هستند که در اثر خطاهای دیستوریشن منحنی و کروی ثبت می شوند. برای رفع این مشکلات گاهی نیاز است علاوه بر اصلاحات اتوماتیک نرم افزاری دست به کار شوید و بصورت دستی اقدام به رفع این نواقص کنید.

مقاله بیشتر : ادیت یا ویرایش عکس های صنعتی

نکات مهم برای عکاسی از مراکز تجاری

در صورتی هدف عکسها تبلیغات باشد در ساعات پر رفت و آمد اقدام به عکاسی از مراکز تجاری کنید. با اینکار استقبال و رضایت مردم از این مراکز تبلیغ خواهد شد. اما کادر را با تعداد زیادی از مردم پر نکنید. بهترین زمان برای عکاسی این سفارشات ساعات اولیه روز و ساعات ظهر است . اما تعدادی از عکسها را در زمان اوج مراجعه و در موقعیت های عریض تهیه کنید. موقعیت های مختلف این مراکز را در عکسها نشان دهید. فضاهای رنگی را بیشتر به تصویر بکشید. از ارتفاع طبقات بالا برای نمایش وسعت مجموعه و حجم بازدید کنندگان استفاده کنید.

با توجه به تبلیغاتی بودن این سفارشات می توان بدون در نظر گرفتن پرسپکتیو کروی عکسها از لنزهای اولترا واید و یا حتی فیش آی برای تهیه عکسهای متفاوت و خلاق استفاده کنید.

اما اگر سفارش دهنده، طراح و یا مجریان پروژه باشند باید با هماهنگی در تایم های تعطیلی این مراکز اقدام به عکاسی کنید.
استفاده از تکنیک های ذکر شده برای تهیه عکسهایی متفاوت و کاربردی را فراموش نکنید.
عکاسی در تایم های روز و شب را مدنظر قرار دهید تا عکسهای متفاوتی را ارائه کنید.
عکاسی در شب از نمای خارجی ساختمان ها جلوه ای خاص خواهد داشت.
پیشنهاد آخر اینکه ساختار شکن باشید و تصاویری متفاوت تهیه کنید. جسارت به خرج دهید و با انتخاب کادرها و زوایای متفاوت عکسهایی خاص و خلاق تهیه و ارائه دهید.

کلام آخر

عکاسی دکوراسیون داخلی، نمای ساختمانها و سازه های معماری نیاز به تجربه، تخصص و بهره گیری از لنزهای خاص این بخش را دارد.
با مطالعه و تمرین و همچنین درک صحیح پرسپکتیو می توانید به خوبی از پس عکسهای این بخش برآیید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!