عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

عکاسی منظره (چشم انداز) به دلیل حضور در طبیعت و تجربه رویدادهای طبیعی ژانری جذاب و البته پر چالش است. مهمترین نکات موفقیت در این ژانر شامل موارد زیر خواهد بود

مکان مناسب عکاسی منظره(لنداسکیپ)

انتخاب لوکیشن و زمان مناسب یکی از نکات اصلی عکاسی حرفه ای منظره است. بعضی مکانها صرفا در فصل هایی خاص مناسب عکاسی هستند. مثلا عکاسی از مناظر کویر در تابستان گزینه مناسبی نیست، چرا که گرمای شدید کویر اجازه پیاده روی برای جستجوی و انتخاب کادر مناسب را نمی دهد. اما اگر تمایل شدید داشتید از غروب تا ساعاتی پس از طلوع آفتاب که هوا خنک تر است اقدام به عکاسی کنید. بهترین لوکیشن ها برای عکاسی در تابستان مناطق مرتفع و کوهستانی است، مناطقی که هنوز حال و هوای بهاری دارد.

البته تابستان فصل مناسبی برای عکاسی مناظر در شب است. در طول این فصل با بررسی زمان مناسب، شانس ثبت کهکشان راه شیری را در آسمان پرستاره خواهید داشت. بهار، پاییز و زمستان فصل هایی مناسب برای عکاسی لنداسکیپ هستند، در این فصلها طبیعت تغییرات ساختاری زیادی داشته و تصاویر هر فصل تفاوت زیادی با دیگری دارد.

پیشنهاد مقاله : نکات مهم برای عکاسی طبیعت

قبل از سفر عکاسی، در مورد لوکیشن تحقیق کنید

با تحقیقات اینترنتی مواردی مثل نقاط دسترسی به محل مورد نظر، شرایط جوی، زمان طلوع و غروب خورشید، موقعیت خورشید و ماه در زمان طلوع و غروب را بررسی کنید. البته بررسی موقعیت ماه منوط به زمانیست که تصمیم به عکاسی شب داشته باشید. بررسی عکسهای موجود از لوکیشن مورد نظر کمک می کند قبل از سفر با فضای لوکیشن بیشتر آشنا شوید. این بررسیِ پیش از سفر اجازه می دهد ایده هایی را برای ثبت عکسهای متفاوت پیدا کنید. برای رسیدن به نتایج عالی سفر چند روزه را برای یک منطقه تدارک ببینید. سفر چند روزه به منظور عکاسی لنداسکیپ مزیت های متعددی خواهد داشت:

 • در اختیار داشتن بررسی موقعیت های مختلف لوکیشن قبل از عکاسی
 • بررسی موقعیت خورشید و نور در زمان های مختلف روز
 • ثبت تصاویر متفاوت از یک لوکیشن
 • داشتن شانس بیشتر برای عکاسی در شرایط جوی مختلف
 • فرصت مناسب برای استراحت و رسیدن به نتایج بهتر

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

زمان مناسب برای عکاسی لنداسکیپ

زمان مناسب عکاسی منظره از جمله نکات مهم برای ثبت عکسهای حرفه ای است. در تمام ساعات روز می توانید به عکاسی منظره بپردازید اما زمان های محدودی برای ثبت تصاویر خاص خواهید داشت.

عکاسان حرفه ای در ژانر منظره، ساعات اولیه و پایانی روز را برای عکاسی انتخاب می کنند. زمانی که خورشید در نزدیکی افق بوده و نور ملایم و گرمتری از خود ساطع می کند. این نور بخاطر عبور از لایه های غبار زمین رنگ های گرمی تولید می کند که تاثیر زیادی بروی محیط عکاسی خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانیم : معرفی ژانرها یا شاخه‌های مختلف هنر عکاسی

زمان مناسب برای عکاسی مناظر در شب هم بستگی به سوژه های مورد نظر شما دارد. اگر قصد عکاسی از مناظر شهری را داشته باشید بلوتایم تا زمان تاریک شدن کامل آسمان بهترین زمان است. اگر قصد عکاسی از مناظر طبیعت همراه با ستاره ها و کهکشان را داشته باشید لازم است از زمان و موقعیت کهکشان مطلع باشید.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

زمان طلایی Golden Time در عکاسی منظره

این ساعات که زمانی جادویی برای عکاسی است به زمان طلایی یا Golden Time معروف است. عکاسی در گلدن تایم بسیار جذاب و شگفت آور است چرا که کنتراست مناظر کم شده، اشباع رنگها افزایش می یابد. در گلدن تایم سایه عناصر موجود در طبیعت بلندتر از ساعات دیگر است که جذابیت عکسها را بیشتر می کند. گلدن تایم زمانی محدود در عکاسی چشم انداز است که برای عکاسان وقت شناس نتایج فوق العاده ای دارد.

گلدن تایم از دقایقی مانده به طلوع خورشید شروع شده و تا حدود یکساعت بعد از آن ادامه دارد. این ساعت طلایی در پایان روز از یکساعت مانده به غروب خورشید شروع و تا ۳۰ دقیقه پس از پایین رفتن خورشید از افق ادامه خواهد داشت. بسته به شرایط جوی این زمان می تواند کمی طولانی تر باشد. مثلا حضور ابرهای نازک در آسمان باعث می شود نور شدید خورشید کنترل شود و ساعات بیشتری بعد از طلوع و یا قبل از غروب آفتاب برای عکاسی در اختیار داشته باشید.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

زمان آبی Blue Time در عکاسی منظره

موقعیت مناسب دیگر برای عکاسی لنداسکیپ زمان آبی یا Blue Time است. بسیاری از عکاسان به اهمیت Blue Time برای خلق عکسهایی متفاوت پی نبرده اند. زمان آبی یا Blue Time در ابتدای روز از یکساعت مانده به طلوع خورشید می شود. این زمان تا دقایقی قبل از روشن شدن هوا و تغییر رنگ آسمان ادامه دارد.

Blue Time در پایان روز پس از غروب خورشید شروع شده و تا حدود یکساعت بعد ادامه خواهد داشت. در این زمان محدود آبی آسمان به بیشترین حد اشباع می رسد که باعث می شود محیط منظره تم سرد داشته باشد. در دقایق پایانیBlue Time  موفق به ثبت ستاره های پرنور هم خواهید شد. زمان آبی و طلایی فرصتی هایی خارق العاده و محدود برای عکاسی منظره هستند با بررسی موقعیت های مختلف لوکیشن نهایت استفاده را برای ثبت های متفاوت داشته باشید.

بیشتر بدانیم : نحوه استفاده از فیلتر در عکاسی منظره

ترکیب بندی در عکاسی منظره

یکی از مهمترین اصول در عکاسی چشم انداز انتخاب کادر و ترکیب مناسب است. بهره گیری از قوانین ترکیب بندی باعث می شود تصاویری حرفه ای و جذاب ثبت کنید. اما گاهی اوقات هم خارج شدن از چهارچوب منجر به خلاقیت در انتخاب کادر و ثبت تصاویر متفاوت می شود. در عکاسی لنداسکیپ سوژه نقش اصلی را ایفا نمی کند، بلکه نوع ترکیب بندی با توجه به نگاه و تفکر عکاس باعث خلق اثری خاص خواهد شد.

عکاس حرفه ای با بهره گیری از نگاه ویژه خود عکسهایی حیرت انگیز از فضاهای به ظاهر ساده خلق می کند. باید تلاش کنید نگاه خود را تقویت کنید. با تماشای مداوم عکسهای تاپ این ژانر، دید خود را متفاوت کنید. دیدی هنری که به محض ورود به منظره درکی متفاوت در شما ایجاد کند و خیلی سریع ایده های خلاق را در ذهن تحلیل و به اجرا بگذارد. عکاس خلاق در برخورد با مناظر مختلف طبیعت نگاهی ویژه داشته و از مناظر شلوغ همراه با اِلِمانهای متعدد تصاویری مینیمال با کادرهایی جذاب خلق می کنند. عکاسی لنداسکیپ با احساسات عکاس ارتباطی قوی دارد و در واقع تصاویر خلق شده این ژانر به نوعی نگاه متفاوت عکاس به طبیعت و علاقه وافر او به مناظر طبیعت است.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

تکنیک های قابل اجرا در عکاسی لنداسکیپ

تکنیک لانگ اکسپوژ Long Exposure در عکاسی منظره

یکی از تکنیک های خاص در عکاسی چشم انداز لانگ اکسپوژ یا نوردهی طولانی است. با استفاده از این تکنیک می توان مرور زمان را در عکسهای مناظر به نمایش گذاشت. برای اجرای تکنیک لانگ اکسپوژ نیاز به نوردهی طولانی دارید. لازمه نوردهی طولانی، عکاسی در شرایط کم نور است. این شرایط یا با بهره گیری از فیلترهای کاهنده نور ایجاد می شود و یا باید در شرایط طبیعی کم نور (بعد از غروب آفتاب و یا قبل از طلوع آفتاب) عکاسی کنید.

نوردهی طولانی باعث انباشت عکسهای متعدد از رویدادهای جاری برای تولید یک عکس پویا می شود. بطور ساده تر سنسور عکسهای متعددی از اتقافات در حال رخ دادن در حافظه خود ذخیره می کند. در نهایت این عکسها توسط نرم افزار داخلی دوربین تجمیع شده و عکس نهایی را تولید می کند.

موقعیت های مناسب برای عکس های لانگ اکسپوژ حرکت آب در رودخانه، حرکت ابرها، تخت کردن آب دریاچه ها و ثبت خطی ستاره ها برای نمایش حرکت زمین است. اینها جملگی اتفاقات طبیعی در طبیعت هستند که با تنظیمات نرمال دوربین قابل ثبت نیستند اما با استفاده از فیلترهای کاهنده نور (ND) و انتخاب سرعت های پایین شاتر می توان تصاویری خلاق و جذاب ثبت کرد. انتخاب سرعت شاتر مناسب برای ثبت این عکسها بسته به شرایط نور محیط، درجه تاریکی فیلتر و سرعت حرکت سوژه متحرک خواهد بود.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

تکنیک اچ دی آر HDR در عکاسی منظره

تکنیک اچ دی آر مخفف High dynamic range یکی از تکنیک های کاربردی در عکاسی منظره است. استفاده از این تکنیک کمک می کند دامنه وسیعی از نور و رنگ را در تصاویر خود داشته باشید. گاهی اوقات نور و سایه های موجود در مناظر بسیار شدید بوده و عکس پرکنتراست ثبت می شود. در این شرایط با بهترین نورسنجی هم نمی توان جزئیات کاملی از نقاط پرنور و (Over Exposur) و نقاط کم نور (Under Exposur) ثبت کرد.

با استفاده از تکنیک اچ دی آر می توان دامنه وسیعی از جزئیات در سایه ها و روشنایی ها را ثبت کرد.
برای اجرای این تکنیک کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

 • دوربین را بروی سه پایه قرار داده بروی نقطه مناسب فوکوس کنید
 • لنز را از حالت اتوفوکوس تا نقطه فوکوس در تمام عکسها یکسان ثبت شود.
 • مود دوربین را بروی حالت AV قرار دهید تا دیافراگم و عمق میدان ثابتی داشته باشید.
 • با تغییر سرعت شاتر ۳ عکس با نورسنجی های مختلف بگیرید.
 • یک عکس با نوردهی بالا، یک عکس با نوردهی نرمال و عکس آخر با نوردهی کم، تعداد عکسها را تا ۵ فریم هم می توان در نظر گرفت.
 • در نهایت عکسها را توسط نرم افزار ترکیب کنید.

پیشنهاد مقاله : معرفی و بررسی دقیق حالت های دوربین عکاسی

ترکیب عکس ها و تولید عکس اچ دی آر

مرحله آخر تولید عکسهای اچ دی آر با استفاده از تکنیک انباشت عکس است. این بخش را بصورت دستی (لایه بندی کردن عکسها) و یا با استفاده از منوهای اتوماتیک نرم افزارها انجام داد. نرم افزارهای کاربردی در این زمینه شامل فتوشاپ، کمرا راو، فتومتیکس و بسیاری نرم افزارهای دیگر خواهد بود.

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

تکنیک پانوراما در عکاسی منظره

تکنیک پانوراما برای ثبت مناظر وسیع تکنیکی کارآمد هست. با استفاده از  تکنیک پاناراما قادر خواهید بود تصاویری عریض از مناظر ثبت کنید. گاهی اوقات حتی لنزهای اولترا واید هم قادر به ثبت کامل منظره ای وسیع نیستند، اینجاست که تکنیک پانوراما چاره ساز است.

برای تهیه عکسهای پانوراما باید نقطه شروع تا پایان یک کادر از منظره را در نظر بگیرید.

 • دوربین را بروی سه پایه قرار داده هدبال را ۹۰ درجه بچرخانید تا دوربین عمودی شود.
 • تنظیمات نورسنجی را انجام داده و بروی نقطه ای با فاصله مناسب فوکوس کنید.
 • لنز را فوکوس دستی کنید و از سمت چپ یا راست منظره شروع به عکسبرداری کنید.
 • عکس اول را ثبت و هدبال را از محور مقداری می چرخانیم تا کادر بعدی را ثبت کنیم.
 • میزان چرخش هدبال باید باندازه ای باشد که گوشه کوچکی از کادر اول در تصویر دوم ثبت شود.
 • عکسهای بعدی را به همین شکل تا نقطه پایانی ثبت و همزمان به اُوِرلب عکسها دقت کنید.
 • تعداد عکسها بستگی به میزان گستردگی منظره مقابل و فاصله کانونی لنز خواهد داشت.

تولید عکسهای پانوراما توسط نرم افزار

در این مرحله عکسها را توسط نرم افزار ویرایش عکس به هم متصل می کنیم. خروجی اتصال این تصاویر، یک عکس پانوراما خواهد بود. مراحل همپوشانی و اتصال عکسها توسط نرم افزارهایی مثل فتوشاپ، لایتروم، کمرا راو بصورت اتوماتیک انجام می شود.

تکنیک هایپر فوکال در عکاسی منظره

تکنیک هایپرفوکال یا فاصله ابرکانونی روشی برای دستیابی به بیشترین عمق میدان تصاویر است. وضوح کامل در بیشترین نقاط عکس، از پیش زمینه تا بی نهایت منظره چالشی برای عکاسان طبیعت است.

بسیاری از عکاسان انتخاب دیافراگم بسته مثل F22 را چاره کار می دانند. این میزان دیافراگم مشکلاتی همچون پراش نور را بهمراه دارد که باعث افت شارپنس و کنتراست می شود. بعضی دیگر از عکاسان از روش فوکوس استکینگ استفاده می کنند و با تهیه و ترکیب چند عکس فوکوس از نقاط فورگراند تا بکگراند این مشکل را حل می کنند. این روش هم مشکلات تنظیم و تجمیع چند عکس از طریق لایه های نرم افزار فتوشاپ را دارد.

بیشتر بخوانیم :  آموزش تکنیک های عکاسی

هایپرفوکول بهترین گزینه برای دستیابی به وضوح کامل عکس

اما علمی ترین روش که بهترین نتایج را به همراه خوهد داشت، رعایت فاصله هایپر فوکال برای رسیدن به عکسهای چشم انداز با وضوح کامل است. فاصله هایپر فوکال در حقیقت فاصله ای برای فوکوس بروی سوژه در نزدیک ترین نقطه پیش زمینه است که باعث می شود از نزدیکترین نقاط در فورگراند تا بی نهایت تصویر با وضوح کامل ثبت شود.

فاصله هایپر فوکال تابع متغیرهایی مثل دوربین، فاصله کانونی لنز و میزان گشودگی دیافراگم است. این فاصله با توجه به متغیر های ذکر شده با فرمول علمی محاسبه می شود. پیچیدگی محاسبه فاصله هایپر فوکال باعث شده بسیاری از عکاسان از این روش استفاده نکنند.

اما در سال های اخیر اپلیکیشن و سایت های مختلفی براحتی این فاصله را برای شما محاسبه می کنند. فقط کافیست متغیرهای ذکر شده را در فیلدهای این نرم افزارها وارد کنید. مثال:  دوربین فول فریم کانن ۵D ، فاصله کانونی ۱۶mm و دیافراگم ۱۱ فاصله هایپر فوکالی برابر ۷۷cm خواهیدبود. یعنی کافیست بروی یک سوژه ای در فاصله ۷۷cm فوکوس کنید. از نزدیکترین فاصله تا بی نهایت تصویر بطور قابل قبولی با وضوح کامل ثبت خواهد شد.

 

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)
عکاسی لنداسکیپ چیست ؟ (بخش دوم)

ادیت عکسهای منظره (لنداسکیپ)

ویرایش عکس در بسیاری از ژانرهای عکاسی بخشی مهم و قابل توجه است. از طرف دیگر بدون تسلط به ادیت عکسهای منظره قادر به خلق عکسهای لنداسکیپ حرفه ای نخواهید شد. سعی کنید همزمان با یادگیری عکاسی لنداسکیپ تلاش و تمرین مداوم برای یادگیری بخش ادیت این عکسها را نیز داشته باشید. آموزش ادیت عکسهای منظره بسیار تخصصی و گسترده است. پروسه ویرایش عکسهای لنداسکیپ به دلیل شرایط نور، رنگ و کنتراست عکسها متفاوت است و نیازمند مبحثی گسترده است.

بخش اول این مقاله را از اینجا می توانید مطالعه کنید.

سخن آخر

عکاسی لنداسکیپ(چشم انداز) به دلیل حضور در طبیعت و تجربه رویدادهای طبیعی ژانری جذاب و البته پر چالش است. مهمترین نکات برای موفقیت در این ژانر  موارد زیر خواهد بود:

 • دستیابی به نگاه ویژه در ترکیب بندی
 • تسلط و بهره گیری از امکانات دوربین
 • کاربرد لنزها و بکارگیری آنها در شرایط مختلف
 • استفاده مناسب از تکنیک ها
 • ادیت نرم افزاری اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!