نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

عکاسی از فرش بعنوان محصولی شاخص در تجارت به لحاظ داشتن رنگها و جزئیات زیاد بسیار مهم است. عکاسی تبلیغاتی فرش موثرترین شیوه برای بازدهی بالای در تبلیغات این کالا شناخته می شود. عکاس باید تمام زیبایی و هنر فرش ایرانی را در قالب عکسی جذاب و با کیفیت در اختیار مخاطب قرار دهد. در این مقاله به نکات مهمی که برای عکاسی از این محصولات باید به آن‌ها دقت شود می‌پردازم.

عکاسی از فرش با چه اهدافی انجام می‌شود؟

عکسبرداری از فرش و گلیم عموماً به شکل عکاسی صنعتی انجام می شود. این عکس‌ها برای معرفی محصولات و نمایش سبک بافت، نقوش و جزئیات فرش ثبت می‌شوند. گاهی این عکس‌ها برای گالری‌های فرش به عنوان کاتالوگ تصویری مورد استفاده قرار گیرند. گاهی اوقات نیز این عکس‌ها را در سایت گالری‌ها به منظور ایجاد کاتالوگ آنلاین به کار می‌برند.

پیشنهاد مقاله : نقش ایده پردازی در عکاسی تبلیغاتی

اما بخشی از عکسهای فرش هم با هدف جذب مخاطب با شیوه عکاسی تبلیغاتی تهیه می شوند. بی شک شما هم عکسهای تبلیغاتی فرش را بروی بیلبوردهای تبلیغاتی و یا کاتالوگ ها دیده اید. عکسهایی که بصورت دکوراتیو، لایف استایل یا خلاقانه تهیه شده اند. در هر صورت عکاسی از این محصول ارزشمند به منظور معرفی محصول و نمایش ویژگی‌های آن صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که عکاسی از محصولات فرش قوانین و نکات مربوط به خود را دارا است که باید مورد توجه واقع شود.

 

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش
نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

برای عکاسی از فرش گلیم و فرش به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در عکسبرداری از فرش و گلیم با جزئیات نقوش و رنگهای متعدد مواجه هستیم. به همین دلیل برای ثبت عکس‌های مناسب و با کیفیت باید از تجهیزات عکاسی حرفه ای استفاده شود. تجهیزات حرفه‌ای عکاسی کمک می‌کند تا طرح ها و رنگهای محصولات فرش را با دقت بالا ثبت کنید. در ادامه با مهمترین این تجهیزات آشنا خواهید شد.

خرید محصول : دوربین های نو و دست دوم لنزوکم 

دوربین و لنز باکیفیت

مهمترین ابزار برای عکاسی از محصولات فرش استفاده از دوربین و لنز با کیفیت است. هر چه دوربین عکاسی شما از رزولوشن و کیفیت سنسور بالاتری برخوردار باشد عکس با کیفیت تری تهیه می کنید. برای عکسبرداری از فرش بهتر است از دوربین های فول فریم اس ال آر استفاده کنید. انتخاب لنز اگر از دوربین مهم تر نباشد، کم اهمیت تر نیست. لنزها فاکتوری مهم برای ثبت عکسهای شارپ و با کیفیت هستند. لنزهای ارزان قیمت و کم کیفیت توانایی ثبت جزئیات محصولات فرش را ندارند. بهتر است از لنزهای با کیفیت که بعنوان لنز شارپ معروف هستند استفاده کنید تا به نتایج بهتری در عکسهایتان برسید.

 

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش
نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

سه پایه عکاسی

یکی دیگر از تجهیزاتی که در عکاسی حرفه ای بسیار مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد، سه پایه عکاسی است. سه پایه عکاسی باید محکم و با کیفیت باشد. در عکاسی از گلیم و فرش با توجه به اهمیت جزئیات بسیار مهم است از سه پایه‌ای محکم استفاده کنید. سه پایه خیالتان را از بابت جلوگیری از کمترین لرزش دوربین و ثبت عکس شارپ راحت می کند.

تجهیزات نورپردازی فرش

نورپردازی هم یکی از فاکتورهای مهم در عکاسی از فرش محسوب می‌شود. نور باید طوری باشد که رنگ و نقشه فرش را به خوبی نمایان سازد، به همین دلیل اهمیت کیفیت نور و زاویه تابش بسیار مهم است. آشنایی عکاس با مبحث نورپردازی برای ثبت عکسهای با کیفیت از فرش مهم است. تا حد امکان بهتر است فرش در فضایی با نور یکدست و مناسب عکاسی شود. با این حال اگر تجهیزات نورپردازی کاملی در اختیار دارید و تسلط کافی بر نورپردازی داشته باشید به نتایج بهتری خواهید رسید.

بیشتر بخوانیم : چه موقع در عکاسی از فلش استفاده کنیم؟

استفاده از نور مصنوعی به ویژه در فضا‌های داخلی تأثیر مستقیمی روی رنگهای واقعی فرش دارد. از آنجایی که رنگ یکی از ویژگی‌های اصلی فرش محسوب می‌شود، بهتر است که روی نورپردازی حساس باشید. نور با کیفیت کمک می کند رنگهای واقعی فرش را نشان دهید و زاویه نورپردازی موجب حذف سایه های اضافی می شود.

 

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش
نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

عکاسی از فرش با چه شیوه‌هایی انجام می‌شود؟

نوع عکاسی از این محصولات به هدف شما از ثبت عکس بستگی خواهد داشت. در واقع عکاسی فرش با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد. در ادامه مهمترین شیوه‌های عکاسی از محصولات فرش را با توجه به کاربرد تصاویر برای شما بیان می‌کنیم:

عکاسی از کلیت فرش برای طراحی کاتالوگ و فروشگاه‌های آنلاین

اگر عکاسی برای طراحی کاتالوگ یا فروشگاه آنلاین باشد باید یک عکس کلی از محصول تهیه کنید. یک عکس از نمای کلی فرش که کل کادر دوربین را در بر گرفته باشد. نورپردازی این عکسها باید یکدست و بدون ایجاد سایه انجام شود.

بیشتر بدانیم : اهمیت چیدمان در عکاسی تبلیغاتی

عکاسی فضاسازی شده برای عکس‌های تبلیغاتی

همانطور که در مقالات مختلف اشاره کردیم عکس‌های تبلیغاتی با هدف جذب مخاطب تهیه می‌شوند. به همین دلیل این عکس‌ها نیاز به‌ ایده پردازی دارند. پس اگر عکاسی از فرشها با هدف تبلیغات انجام گیرد، باید برای آن‌ ایده پردازی شود تا با مفهوم و پیامی همراه باشد. زاویه عکاسی، نوع نورپردازی، چیدمان و فضای عکس باید منطبق بر ایده و سناریوی عکس تعریف شده باشد. این سبک عکسها ضمن همراه داشتن پیام تبلیغاتی از جذابیت بصری برای مجذوب کردن مخاطب برخوردارند.

 

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش
نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

عکاسی لایف استایل

نمایش فرش در محیط دکوراسیون داخلی در واقع عکاسی به سبک لایف استایل است. در این شیوه از عکاسی زاویه دوربین باید به گونه‌ای باشد که فرش در محیط و فضای زندگی به خوبی نمایان باشد. در این روش عکاسی هدف نمایش عمومی یک محیط است و کمتر به جزئیات پرداخته می‌شود. در این سبک عکسهای توجه روی هارمونی رنگ‌ها و نوع چینش وسایل خواهد بود. بنابراین استفاده از لنز‌های واید، نورپردازی مناسب و… در عکاسی سبک زندگی مورد توجه واقع می‌شوند.

عکاسی از جزئیات برای نشان دادن طرح، بافت و رنگ‌های فرش

این نوع عکاسی مهمترین شیوه عکاسی از فرش و گلیم محسوب می‌شود. در واقع در این شیوه از عکاسی شما طرح، نقشه، رنگ و جزئیات تار و پود فرش را برای مخاطب به نمایش می‌گذارید. بنابراین شاید بتوان گفت که این شیوه عکاسی بیشترین تأثیر را در نمایش ویژگی‌های یک فرش ایفا می‌کند. از مهمترین ارکان این شیوه از عکاسی می‌توان به استفاده از لنز‌های تله (زوم)، نورپردازی حرفه‌ای و زاویه دوربین اشاره کرد.

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش
نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

اهمیت نورپردازی در عکاسی از فرش و گلیم

همانطور که قبلا اشاره کردم در تمام شیوه های عکاسی از این محصولات، نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد. در واقع مهمترین ویژگی یک فرش نقش و رنگ‌های به کار رفته است که تحت تأثیر مستقیم نور قرار می‌گیرند. نورپردازی اصولی و استفاده از نور با کیفیت کمک می کند جزئیات و رنگهای فرش را همانطور که هستند در عکس نمایش دهید. نور باید نرم و با شدت کافی بروی محصولات فرش تابانده شود. کمبود نور باعث افت کیفیت عکسهای فرش می شود و شدت زیاد آن باعث از بین رفتن جزئیات و رنگها خواهد شد.

نکات مهم در تهیه عکس‌های حرفه‌ای از فرش

–  قبل از عکاسی فضای مناسب برای عکاسی از فرش را با توجه به سایز آنها در نظر بگیرید.

–  استفاده از نور مناسب و کافی کمک می‌کند تا عکسهای با کیفیت تری کنید. اگر در فضای بسته و با استفاده از نورپردازی استودیویی عکاسی می کنید به شدت و زاویه نور دقت کنید. نورهای شدید باعث ساییدگی رنگهای فرش شده و نور کم باعث ایجاد نویز در عکس می شود.

–  نحوه قرار دادن فرش در زمان عکاسی از جمله مواردی است که باید از قبل روی آن فکر کرده باشید. فرش های سایز بزرگ را بهتر است با حالت نصب شده بروی رگال فرش عکاسی کنید.

مقاله بیشتر : انواع لنز دوربین عکاسی را بشناسید

–  زاویه قرارگیری دوربین بسیار مهم است. بهتر است زاویه دوربین طوری باشد که تمام فرش را به خوبی پوشش دهد. برای عکاسی بهتر می‌توانید از یک چارپایه یا نردبان استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید تصاویر پرسپکتیو خوبی از فرش ثبت کنید.

–  برای عکاسی از جزئیات فرش از لنز زوم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که مخاطب کاملاً بافت فرش را حس کرده و جزئیات و ظرایف طرح ها و نقوش را مشاهده کند.

–  برای این که بیننده درک خوبی از ابعاد فرش یا اندازه نقش‌ها داشته باشد می‌توانید از مقیاس‌هایی برای این کار استفاده کنید. مثلاً استفاده از یک صندلی یا یک مبل یک نفره در کنار یا روی فرش قرار دهید.

–  در ویرایش عکسها به وایت بالانس برای درج صحیح رنگها دقت کنید. سعی کنید از کالرچکر استفاده کنید تا هنگام ادیت رنگهای فرش تغییر نکند.

 

نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش
نکات مهم برای عکاسی از گلیم و فرش

سخن آخر

عکاسی از گلیم ها و فرشها لازم است بسیار دقیق و حرفه ای انجام شود. این محصولات به لحاظ برخورداری از جزئیات بسیار سوژه هایی دشوار برای تهیه عکسهای حرفه ای هستند. برای تهیه عکسهای بی نقص از این محصولات باید نکات عنوان شده در این مقاله را با دقت و حساسیت رعایت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!