نکات مهم برای عکاسی طبیعت

نکات مهم برای عکاسی طبیعت

عکاسی طبیعت همواره برای عکاسان آماتور تا حرفه ای و البته عموم مردم جذاب و مورد علاقه بوده است. طبیعت به دلیل برخورداری از تنوع لوکیشن و تغییرات در فصول مختلف پتانسیل بالایی برای عکاسی دارد. عکاسی از طبیعت دارای شاخه های مختلفی است. عکاسی مناظر طبیعت، عکاسی ماکرو، عکاسی حیات وحش شاخه های عکاسی از طبیعت شناخته می شوند. در عکاسی طبیعت، اصل زیبایی شناسی و مستند بودن عکسها مهمترین فاکتورها تعریف شده است. ثبت مناظر، عناصر و جانداران طبیعت با هدف استفاده جامعه علمی و معرفی به عموم مردم از مزایای آن محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله به ارائه اطلاعاتی مفیدی در زمینه عکاسی از طبیعت خواهم پرداخت.

عکاسی از طبیعت چیست ؟

عکاسی طبیعت شاخه ای از هنر عکاسی است که در آن سوژه های مختلف موجود در طبیعت به شکلی واقعی ثبت می شوند. در عکاسی طبیعت بر خلاف عکاسی لنداسکیپ همه چیز همانطور که هست باید نمایش داده شود. در عکسهای طبیعت نباید آثاری از حضور مستقیم یا غیر مستقیم انسان دیده شود. مناظر، عناصر و حتی جانداران نباید پرورش یافته توسط انسان باشند. در بخش ادیت این عکسها هم باید توجه کنید تا دخل و تصرفی در عناصر و رنگها اتفاق نیفتد.

 نکات مهم برای عکاسی طبیعت
نکات مهم برای عکاسی طبیعت

تفاوت های عکاسی طبیعت با عکاسی لنداسکیپ(منظره)

در عکاسی از طبیعت و لنداسکیپ سوژه های یکسانی وجود دارد اما این دو شاخه تفاوت های زیادی با هم دارند. بسیاری از دوستان عکاس، عکاسی لنداسکیپ را همان عکاسی طبیعت می دانند. اما در تعاریف انجمن ها و جشنواره های بین المللی این دو شاخه عکاسی از هم تفکیک شده اند. در ادامه به تفاوت های این دو ژانر عکاسی می پردازیم.

پیشنهاد مقاله : روز جهانی عکاسی از طبیعت

همانطور که گفتم بسیاری از سوژه ها در عکاسی لنداسکیپ و طبیعت یکسان هستند. اما برای تهیه عکسهای شاخه طبیعت محدودیت هایی وجود دارد. یکی از این محدودیت ها عدم حضور انسان در عکسهای طبیعت است که در شاخه منظره یا لنداسکیپ چنین محدودیتی وجود ندارد. در عکسهای طبیعت هیچ نوع سوژه و اِلمانی که مرتبط با انسان است دیده نمی شود.

حیوانات اهلی یا دست آموز انسان، گیاهان پرورش یافته، کلبه، پل، حصار، جاده، تابلو، کابل های برق و بسیاری عناصر دیگر اِلِمان های مرتبط با انسان هستند که نباید در عکسهای طبیعت دیده شوند. اما در عکاسی لنداسکیپ چنین محدودیتی وجود نداشته و حتی بخشی از این عکسها مربوط به عکاسی مناظر شهر است.

تفاوت دیگر در نوع ویرایش عکسهای طبیعت و لنداسکیپ است. در عکاسی طبیعت همه چیز باید بصورت واقعی دیده شود. حذف یا اضافه کردن عناصر عکس طبیعت، تغییر در رنگها و خارج کردن از فضای رنگی واقعی مجاز نیست. اما در عکسهای مدرن لنداسکیپ حذف عناصر اضافه و ایجاد فضای رنگی خارج از آنچه در عکس ثبت شده مجاز است. در ادیت عکسهای منظره هدف افزایش زیبایی بصری عکسها بوده اما در عکسهای طبیعت هدف تهیه یک خروجی طبیعی، مستند و رئال است.

 نکات مهم برای عکاسی طبیعت
نکات مهم برای عکاسی طبیعت

سوژه‌های عکاسی در طبیعت

عکاسی از طبیعت در برگیرنده موضوعات بسیاری بوده که انسان در هیچ‌یک از آن‌ها نقشی ندارد. گل‌ها، درختان، حیوانات غیر اهلی، مناظر دریا، کوهستان، رودخانه، کویر و … از جمله سو‌ژ‌ه‌های عکاسی طبیعت هستند. این عکسها کاربردهای متعدد علمی، تاریخی و گردشگری داشته که باعث اهمیت این ژانر عکاسی می شود.

عکسبرداری مستمر از طبیعت و حیات وحش برای نگهداری اکوسیستم بسیار مهم است. ثبت عکسهای واقعی از طبیعت باعث می شود محققان بتوانند بروی اکوسیستم مناطق مختلف تحقیقات مداوم داشته و خطرات تهدید کننده طبیعت را پیش بینی کنند. این موضوع حتی در زیر شاخه عکاسی حیات وحش برای حفاظت و نگهداری از گونه های جاندار کمیاب و حتی در حال انقراض بسیار حائز اهمیت است.

برای عکسبرداری در طبیعت به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای عکسبرداری از سوژه های طبیعت از تجهیزات آماتور تا حرفه ای می توان استفاده کرد. اما اگر قصد دارید عکسهای حرفه ای و با کیفیت تهیه کنید لازم است از تجهیزات حرفه ای هم استفاده کنید. در ادامه تجهیزات مورد نیاز را بررسی می کنیم.

دوربین مناسب عکاسی از طبیعت

هنگام خرید دوربین مناسب با هدف عکاسی طبیعت باید به نکاتی دقت کنید. برای تهیه دوربین برای عکاسی حرفه ای طبیعت باید به ویژگی ها و امکانات آن توجه کنید. اغلب دوربین‌های عکاسی از قابلیت و امکانات مورد نیاز برخوردار هستند اما در عکاسی از طبیعت به دوربینی با مقاومت بالا در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف نیاز خواهید داشت. دوربینی که در هوای سرد و گرم و همچنین با رطوبت بالا مقاومت لازم را داشته باشد.

بیشتر بخوانیم : عکاسی حرفه ای از مناظر ساحلی دریا

موضوع دیگر برای تهیه عکسهای حرفه ای توجه به کیفیت عکسها و محدوده داینامیک دوربین است. داینامیک بالای دوربین کمک می کند دامنه بیشتری از رنگها و جزئیات را از نقاط تاریک تا روشن عکسها داشته باشید. دوربین‌های فول فریم slr که از داینامیک رنج بالایی برخوردارند گزینه ای مناسب برای عکاسی حرفه ای طبیعت هستند. این دوربین‌ها کیفیت بالایی در عکسبرداری از طبیعت در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین نخستین گام در عکاسی از مناظر طبیعت در اختیار داشتن دوربینی مقاوم و با وضوح بالا است.

لنز مناسب عکاسی از طبیعت

لنز یکی از پیش نیاز های عکاسی و از ابزارهای بسیار تاثیرگذار در کیفیت عکسها است. تهیه لنز در عکاسی طبیعت منوط به سوژه و شاخه ی مورد علاقه شما خواهد بود. مثلا اگر قصد داشته باشید صرفا عکسهای نمای نزدیک از سوژه های کوچک در طبیعت بگیرید باید لنز ماکرو تهیه کنید. لنزهای ماکرو توانایی ثبت عکس با مقیاس بزرگ از سوژه های کوچک مثل حشرات و گیاهان کوچک را دارند.

اگر به عکاسی از مناظر طبیعت علاقمند باشید بهتر است از لنزهای واید با امکان زوم استفاده کنید. لنزهای واید کمک می کنند بخش وسیع تری از منظره مورد نظرتان را در عکس ثبت کنید. امکان زوم لنزهای واید مثل ۲۴-۱۴ کمک می کند بتوانید فاصله کانونی را در شرایط مختلف و مورد نیاز تغییر دهید.

خرید محصول : لنزهای دست دوم لنزوکم

اما اگر به شاخه حیات وحش در عکاسی طبیعت علاقمندید باید از لنزهای تله تا سوپر تله استفاده کنید. لنزهایی در محدوده فاصله کانونی ۲۰۰ تا گاها ۱۲۰۰ میلیمتر که بسیار گرانقمیت هم هستند. لنزهای تله کمک می کنند بدون نزدیک شدن به حیوانات از فاصله دور اقدام به عکاسی کنید.

 نکات مهم برای عکاسی طبیعت
نکات مهم برای عکاسی طبیعت

سه پایه عکاسی

همانطور که بارها تکرار کرده ام سه پایه ابزاری مهم در عکاسی حرفه ای است. با بهره‌گیری از سه پایه، از لرزش دست و تکان خوردن دوربین هنگام فشردن شاتر جلوگیری می‌شود. سه پایه کمک می کند با جلوگیری از لرزش دوربین، عکسهایی شارپ و با کیفیت تر تهیه کنید.

سه پایه مناسب باید در برابر عوامل مختلف طبیعت از مقاومت لازم برخوردار باشد. در عکاسی طبیعت لازم است در شرایط مختلفی عکسبرداری کنید. محکم بودن سه پایه کمک می کند ایستادگی لازم در مقابل باد، جریان آب در عکاسی از رودخانه و سایر شرایط را داشته باشد. سه پایه‌های موجود در بازار از جنس آلومینیومی و فیبر کربنی بوده که نوع کربنی به دلیل وزن کم و مقاومت بالا گران‌تر است.

بیشتر بدانیم : لوازم جانبی عکاسی

سه پایه عکاسی شامل دو بخش پایه و هدبال است. هدبال سه پایه هم در عکسبرداری طبیعت بسیار مهم است. هدبال محکم و منعطف کمک می کند در شرایط مختلف بتوانید دوربین را تغییر جهت داده و کادرهای مختلف و خلاقانه را تجربه کنید.

فیلترهای عکاسی برای عکاسی در طبیعت

در عکاسی طبیعت استفاده از بعضی فیلترهای سخت افزاری هم مجاز است. فیلترهایی که واقعیات عکسها را به لحاظ رنگ دچار تغییر نکرده و باعث افزایش کیفیت و جذابیت عکس شود. دوربین‌های حرفه ای عکاسی داینامیک رنج بالایی داشته و توانایی کنترل نورهای شدید و درج جزئیات در تاریکی ها را دارند. اما دوربین های رنج متوسط این ویژگی را ندارند و با کمک فیلترها می توان تا حدودی این محدودیت را کنترل کرد.

فیلتر ND

فیلتر ان دی یکی از گزینه های مناسب برای عکاسی مناظر طبیعت است. این فیلتر تغییرات اغراق آمیزی در رنگ عکسها ایجاد نکرده و صرفا نورهای شدید را هنگام عکاسی تعدیل می کند. فیلتر ND با تعدیل نور تاثیر مثبتی بروی رنگها داشته باعث افزایش کیفیت عکس هم می شود.

پیشنهاد مقاله : نحوه استفاده از فیلتر در عکاسی منظره

فیلتر پولاریزه

فیلتر پولاریزه یکی دیگر از فیلترهای مناسب برای عکاسی از مناظر طبیعت است. این فیلتر روی یک دوم از کادر عکس شما تاثیر گذار بوده و باعث تعدیل نور و اشباع رنگها می شود. از فیلتر پولاریزه معمولا برای افزایش کنتراست ابرها، اشباع رنگ آبی آسمان و از طرفی حذف رفلکس های موجود در طبیعت استفاده می شود. بازتاب نور خورشید و آسمان بروی آب رودخانه یا دریاچه ها جذابیت عکس را کاهش می دهد. فیلتر پلاریزه تا حدود زیادی باعث کاهش این رفلکس شده و کمک می کند بتوانید رنگهای نزدیک به واقعیت را ثبت کنید.

 نکات مهم برای عکاسی طبیعت
نکات مهم برای عکاسی طبیعت

زمان مناسب برای عکاسی در طبیعت

تقریبا هر ساعتی از روز می توانید در طبیعت عکاسی کنید. اما برای عکاسی حرفه ای بهتر است در ساعات طلایی یا گلدن تایم اقدام به عکاسی کنید. عکاسان حرفه‌ای هنگام عکاسی از طبیعت به این قانون پایبند هستند. برخی از آن‌ها به جز گلدن تایم در هیچ زمان دیگری به عکاسی از سوژه های طبیعت نمی‌پردازند.

نخستین ساعت طلایی در عکاسی طبیعت کمی پیش از طلوع آفتاب و تا یک ساعت پس از آن است. دومین گلدن تایم یک ساعت پیش از غروب آفتاب بوده و تا کمی پس از آن ادامه دارد. برای اطلاع از ساعات دقیق گلدن تایم در روزهای عکاسی استفاده از سایت و اپلیکیشن های این بخش است.

بیشتر بخوانیم : برای ویرایش عکس فتوشاپ یا لایت‌روم را انتخاب کنیم؟

ویرایش عکس‌های طبیعت چگونه باید باشد؟

همانطور که قبلا اشاره کردم ادیت یا ویرایش عکس‌های طبیعت هم بسیار محدود انجام می شود. ادیت عکسها باید کاملا واقعی، بدون دخل و تصرف در عناصر و تغییر رنگ‌ها باشد. در واقع عناصر موجود در عکس هنگام ویرایش نباید تغییر پیدا کنند. توجه به نکات زیر کمک می کند بهترین ادیت را برای عکسهای خود داشته باشید.

اصلاح رنگها با تنظیم صحیح وایت بالانس

ثبت رنگهای واقعی یکی از نکات مهم در عکاسی طبیعت است. اگر هنگام عکاسی نورسنجی و اکسپوژ مناسبی داشته باشید، رنگهای عکستان بسیار نزدیک به واقعیت ثبت می شود. اما همیشه اینطور نیست و گاهی شرایط نوری نامناسب باعث ایجاد ته رنگ در عکس می شود. در این شرایط باید حتما رنگ عکسها را اصلاح کنید.

 نکات مهم برای عکاسی طبیعت
نکات مهم برای عکاسی طبیعت

برای اصلاح رنگ عکس باید وایت بالانس یا طراز سفیدی عکس را به درستی تنظیم کنید. تنظیم وایت بالانس کمک می کند رنگهای سفید و سیاه عکس بصورت خالص دیده شوند. این اتفاق بروی تمام رنگها تاثیرگذار بوده و فضای رنگی کل عکس را بسمت واقعیات رنگها در طبیعت تغییر می دهد.

 

کراپ و حذف عناصر اضافه

ترکیب بندی یکی از موضوعات مهم در عکاسی از سوژه های مختلف در طبیعت است. اگر هنگام عکاسی کادرتان ناخواسته کج بوده باید توسط ابزارهای اختصاصی ویرایش عکس این نقص را اصلاح کنید. ابزار کراپ فتوشاپ و دیگر نرم افزارهای ویرایش عکس گزینه ای مناسب برای اینکار است. غیر از این موضوع با استفاده از ابزار کراپ می توان عناصر اضافی و مزاحم در گوشه های عکس را نیز حذف کنید. اما اگر عناصر اضافه مثل نایلون و زباله در وسط کادر شماست لازم بود قبل از عکسبرداری آن را از صحنه عکس حذف کنید. اما اگر اینکار را نکرده اید باید خیلی با وسواس و با دقت اقدام به حذف آن توسط نرم افزار کنید.

تعدیل سایه ها و افزایش درخشندگی عکس طبیعت

برای افزایش جذابیت عکس خود می توانید سایه ها را تعدیل کنید. در مرحله بعد با استفاده از مقادیر کم برایتنس به رنگها رو نور عکس خود درخشندگی ببخشید. انجام این مراحل را باید با حساسیت زیادی انجام دهید تا عکس از فضای واقعی خارج نشود. عکسهای کم کنتراست جذاب نبوده و کمتر مورد توجه قرار می گیرند

پیشنهاد مقاله : برای عکاسی فرمت RAW یا TIFF کدام را انتخاب کنیم؟

نکات مهم برای عکاسی در طبیعت

برای تهیه عکسهای حرفه ای از طبیعت باید نکات مهمی را رعایت کنید. نکاتی که کمک می کند در شرایط مختلف عکسهایی خاص و تاثیرگذار ثبت کنید. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم.

استفاده از لنز مناسب

از لنز و فاصله کانونی مناسب برای تهیه عکس از سوژه اختصاصی خود استفاده کنید. برای مثال لنزهای تله گزینه ای مناسب برای عکاسی از مناظر وسیع طبیعت نیستند.

نورسنجی دقیق در شرایط مختلف نوری

نورسنجی صحیح یکی از نکات مهم در عکاسی حرفه ای است. نورسنجی در شرایط مختلف نور روز متفاوت است و لازم است نسبت به سوژه های مختلف به درستی انجام شود.

ترکیب بندی عکسهای طبیعت

ترکیب بندی یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای عکاسی حرفه ای است. ترکیب بندی بطور مستقیم نگاه ویژه عکاس را نشان می دهد. با کشف ترکیب های متفاوت و خلاقانه نگاه و امضای شخصی خود را در عکسها نشان دهید.

 بیشتر بدانیم : نقش خطوط در ترکیب بندی عکسها چه می باشد

تکنیک‌های عکسبرداری طبیعت

در عکاسی از طبیعت از تکنیک های مختلف می توان استفاده کرد. بهره گیری از تکنیک های عکاسی با هدف نشان دادن رویدادهای طبیعی موجود در طبیعت و جذابیت عکسها خواهد بود.

عکاسی به صورت انتزاعی

در هر شاخه ای از عکاسی طبیعت عکسها انتزاعی جذاب خواهد بود. سعی کنید سوژه های خاص را بیابید و عکسهای آبستره یا انتزاعی از آنها ثبت کنید.

 نکات مهم برای عکاسی طبیعت
نکات مهم برای عکاسی طبیعت

عکاسی با فرمت RAW

برای دست یابی به بیشتری کیفیت در عکسها حتما از فرمت فایل خام دوربین استفاده کنید. فرمت RAW بیشترین دامنه رنگ و جزئیات را برای تهیه خروجی بی نقص در اختیار شما قرار می دهد.

خلاقیت در عکاسی از سوژه های طبیعت

خلاقیت یکی از فاکتورهای ثبت عکسهای متفاوت و ماندگار است. سوژه شما در طبیعت هر چه که هست سعی کنید به شکلی خلاقانه ثبتش کنید. خلاقیت را می توانید در نوع ترکیب بندی، نورسنجی و انتخاب تایم عکاسی نشان دهید.

مقاله بیشتر: نکات حرفه ای برای عکاسی از مناظر کویر

نتیجه‌گیری نهایی

عکاسی از طبیعت شامل شاخه‌های ماکرو، حیات وحش و مناظر طبیعت می‌شود. فعالیت در این ژانر به دلیل حضور در موقعیت های مختلف طبیعت بسیار جذاب است. برای تهیه عکسهای حرفه ای و متفاوت باید در کنار استفاده از تجهیزات مناسب اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. اطلاعاتی که در این محتوا ارائه شده کمک می کند بتوانید با تمرین و تلاش مستمر عکسهایی حرفه ای و جذاب تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!